21.07.2018

Wigry Suwałki wygrywają w Jastrzębiu, Raków pierwszym liderem [opinia, tabela]

Pierwszym liderem 1 ligi został Raków Częstochowa, który pokonał 3:0 Puszczę Niepołomice. Wigry, po zwycięstwie 2:1 w Jastrzębiu z GKS 1962, razem z Bytovią Bytów i Odrą Opole plasują się na miejscach 3-5.

Za tydzień w Suwałkach gościć będziemy Chojniczankę Chojnice.

To druga wygrana suwalczan w Jastrzębiu. Po raz pierwszy Wigry wygrały tam w październiku 2016 2:1 w pierwszym meczu 1/4 Pucharu Polski (w rewanżu było 1:1).

- Piłkarsko byliśmy zespołem lepszym i wygraliśmy zasłużenie – podsumowuje mecz Zbigniew Kowalewski, kierownik drużyny Wigier. – Był to mecz walki, w którym gospodarze zagrali z determinacją, dużo faulowali, grali „na aferę”. My natomiast zagraliśmy spokojnie i wygraliśmy mecz zasłużenie.  Mogliśmy wygrać wyżej, ale w pierwszej połowie po strzale w około 30 metrów Wojciecha Kuriaty piłka trafiła w poprzeczkę. Na 1:0 gola zdobyliśmy po stałym fragmencie. Z wolnego Robert Bartczak zagrał górą do Adriana Kwaśniewskiego, ten głową odegrał do Jonatana Strausa i po jego strzale piłka wylądowała w siatce. Do remisu, kapitalnym strzałem z 25-30 metrów w samo okienko, doprowadził Damian Tront. To był strzał podobny do tego, jakim ten sam zawodnik w 2016 roku doprowadził do remisu w rewanżowym meczu ćwierćfinału Pucharu Polski w Suwałkach. Wynik spotkania na 2:1 dla nas ustalił Robert Bartczak wykańczając akcję Kuriata-Stasiak-Kwaśniewski.

A tak o meczu napsiano na portalu jastrzębskiego klubu:

Przez pierwsze kilkanaście minut na boisku byłą twarda walka, a żadna ze stron nie stworzyła sobie klarownej sytuacji. Dopiero w 24. minucie zrobiło się groźnie pod bramką gości. Na strzał z dystansu zdecydował się Dawid Gojny, lecz piłka minęła słupek o metr. Przez kilka kolejnych minut było gorąco pod obiema bramkami, ale wynik nie ulegał zmianie. Grzegorza Drazika uratowała poprzeczka po strzale Wojciecha Kuriaty, a po naszej stronie nieskuteczne próby oddali Tront, Jadach i Skórecki. W 39. minucie stworzyliśmy najgroźniejszą sytuację. Farid Ali zagrał na dobrą pozycję do Adama Żaka, lecz ten przegrał pojedynek z Węglarzem.

Więcej działo się w drugiej połowie. W 52. minucie na Wigry na prowadzenie, mimo interwencji Drazika, wyprowadził Jonatan Straus. Odpowiedź była jednak natychmiastowa. Po kilkudziesięciu sekundach fenomenalnym strzałem z około 30 metrów popisał się Damian Tront, a piłka wpadła do bramki przy samym słupku. Nasz zespół poczuł wiatr w żaglach i starał się zdobyć drugiego gola, ale przyjezdni grali w obronie bardzo pewnie. W 83. minucie bliski pokonania Węglarza był Szymura, uderzając tuż obok słupka z rzutu wolnego. Niestety, chwilę później, drugiego gola zdobyli suwalczanie. Dośrodkowanie skutecznie strzałem głową wykończył Robert Bartczak, nie dając Drazikowi szans.

W doliczonym czasie gry GKS rzucił się do ataku. Najpierw niecelnie główkował Adam Żak, a po chwili w dobrej sytuacji nieczysto w piłkę trafił Oskar Mazurkiewicz. Piłkę meczową miał w ostatniej akcji meczu Kamil Szymura. Po tym, jak zakotłowało się w polu karnym Wigier, piłka trafiła pod nogi naszego obrońcy, jednak jego strzał zatrzymał się na słupku, po czym sędzia główny zakończył mecz.

TM

W meczach premierowej kolejki (spotkanie Stomil – Warta Poznań zostało przełożone na 13.09.) piłkarze strzelili w sumie 21 goli, a sędziowie 24 razy sięgali po żółte kartki.

Najwięcej goli obejrzeli kibice w Chojnicach, gdzie Chojniczanka prowadząc po 85 minutach 3:1 tylko zremisowała 3:3 z Sandecją.

Aż 7. razy po żółtą kartkę sięgał arbiter meczu GKS Katowice – Podbeskidzie, a sześciokrotnie sędziowie spotkań Chojniczanka – Sandecja i Bruk-Bet Termalica – Bytovia.

Gospodarze wygrali tylko 2. mecze, goście aż 5, a jedno spotkanie zakończyło się remisem.

GKS 1962 Jastrzębie - Wigry Suwałki  1 : 2 (0:0)

Gole: Damian Tront 53 - Jonatan Straus 52, Robert Bartczak  83

Żółte kartki: Bartosz Jaroszek, Patryk Skórecki, Damian Tront - Damian Pawłowski

GKS 1962: Grzegorz Drazik - Kacper Kawula, Kamil Jadach (80. Kamil Adamek), Adam Żak, Farid Ali (74. Dominik Szczęch), Dominik Kulawiak, Kamil Szymura, Damian Tront, Bartosz Jaroszek (89. Oskar Mazurkiewicz), Patryk Skórecki, Dawid Gojny

Wigry: Damian Węglarz - Jonatan Straus, Wojciech Kuriata, Kamil Sabiłło (75. Aron Stasiak), Robert Bartczak,  Martin Adamec, Paweł Kaczmarczyk (65. Bartosz Olszewski), Adrian Piekarski, Adrian Karankiewicz, Piotr Kwaśniewski (85. Bartosz Mroczek),  Damian Pawłowski

Pozostałe wyniki 1. kolejki:

Piątek, 20.07.

Garbarnia Kraków - Stal Mielec   0 : 2 (0:1)

Gole: Martin Dobrotka 13, Maksymilian Banaszewski 57

W 85. min. bramkarz Stali Serweryn Kiepłin obronił rzut karny egzekwowany przez Krzysztofa Kalembę (Garbarnia)

Żółte kartki: Rafał Górecki, Marek Masiuda (Garbarnia)

Chrobry Głogów - ŁKS Łódź  0 : 1  (0:1)

Gol: Jewhen Rodionov 37

Żółta kartka: Jarosław Ratajczak - Jan Grzesik

Chojniczanka Chojnice - Sandecja Nowy Sącz  3 : 3 (2:1)

Gol: Wojciech Trochim 3, Hubert Wołąkiewicz 10 (k), Tomasz Boczek 62 – Mateusz  Klichowicz 13, Mariusz Gabrych 85, Maciej Korzym 90+1

Żółte kartki: Wojciech Trochim, Paweł Zawistowski, Tomasz Boczek, Krzysztof Danielewicz – Dawid Flaszka, Dawid Szufryn