23.08.2013

Wileński kiermasz

 Kto chce zobaczyć ... kata przy pracy, czy też obejrzeć rycerzy średniowiecznych, kuglarzy, artystów ludowych, powinien udać się w piątek lub w sobotę do Wilna.


W stolicy Litwy trwać  będzie w tych dniach Kiermasz Świętego Bartłomieja. Nazwa kiermaszu pochodzi od postaci świętego Bartłomieja - patrona rzemieślników: rzeźników, garbarzy, introligatorów, siodlarzy, szewców, tynkarzy, krawców, piekarzy, bartników, pasterzy, grzybiarzy, a także rolników.

Impreza rozpocznie się  każdego dnia o godz. 11.00, zakończy o 21.00.  Targi rozpocznie uroczysty pochód rzemieślników z flagami wileńskich gildii. Targom towarzyszyć będzie muzyka XV wieku, pokazy artystyczne, występy pajaców i kuglarzy oraz wiele innych atrakcji.


W trakcie kiermaszu będzie można oglądać nie tylko dawne rzemiosła wieków średnich i odrodzenia, ale podziwiać odzież przodków, poznawać ich życie codzienne, zobaczyć zbroję rycerską z XVII wieku i, co więcej, być świadkiem rycerskich potyczek. W pogotowiu będą też ..kaci, gdyby była potrzeba ściąć komuś gowę.


 Będzie można  zapoznać się z rzemiosłami epoki późnego średniowiecza i renesansu, ze sztukami oraz tradycjami gildii. Demonstrowane będą różne rzemiosła: szycie, tkactwo, krawiectwo, złotnictwo, stolarstwo, garncarstwo, szklarstwo, kowalstwo, introligatorstwo, starożytna medycyna, gotowanie, wytwarzanie mydła, piwowarstwo i inne.


 Będą też przedstawienia, teatry ludowe, tańce, konkury. Przybędą ludowi rzemieślnicy i rękodzielnicy nie tylko z Litwy, ale  z Łotwy, Sankt Petersburga i Moskwy, Polski. Polacy zaprezentują między innymi dawną sztukę wytwarzania papieru i tworzenia książek. W grupie rzemieślników z Polski przyjedzie osoba zajmująca się heraldyką, jedną z nauk historycznych badających rozwój i znaczenie oraz zasady kształtowania się herbów.


W roku 1495, w przededniu Dnia Świętego Bartłomieja, 24 sierpnia, Wielki Książę Litewski Aleksander zatwierdził pierwszy statut wileńskiego cechu. Od tego momentu dzień ten wileńscy rzemieślnicy zaczęli obchodzić jako swoje święto zawodowe. Tegoroczna impreza, to piąte już tradycyjne targi rzemieślnicze w Wilnie, których celem jest rekonstrukcja dziedzictwa Wielkiego Księstwa Litewskiego.udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.26.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.2665 4.3527
USD 0.00% 3.8321 3.9095
GBP 0.00% 4.8450 4.9428
CHF 0.00% 3.8024 3.8792
Dodaj nowe ogoszenie