22.02.2020

Włócznia Jaćwingów. Mamy już ponad 100 laureatów, Malow otrzymał nagrodę po raz drugi [zdjęcia]

Dziewięć Włóczni Jaćwingów, nagród Prezydenta Suwałk za osiągnięcia w różnych dziedzinach życia publicznego zostało wręczonych podczas sobotniej, 18. już gali w hali OSiR. Tego dnia została rozpoczęta druga setka laureatów - osób, organizacji, firm, wydarzeń.

Uroczystość uhonorowania laureatów poprzedzała doroczny Bal Karnawałowy Prezydenta Suwałk, a wśród ponad 400 gości znaleźli się poseł na Sejm Jaroslaw Zieliński, senator RP Marek Komorowski, wicemarszałek województwa Wiesława Burnos i wójt Gminy Suwałki Zbigniew Mackiewicz. Gwiazdą muzyczną balu był zespół Blue Cafe.

Nagroda za działalność w dziedzinie kultury przypadła Irinie Popovej i Stanisławowi Łobaczowi, za działaność społeczną - Stowarzyszeniu Integracja oraz Irenie Mickiewicz, w dziedzinie sportu - Jarosławowi Jutkiewiczowi i rodzinie państwa Warakomskich, a w gospodarce - Mariuszowi Łanczkowskiemu oraz firmom Prognosis oraz Malow, która była już laureatem w 2006 roku, dlatego teraz otrzymała Włócznię z diamentem.

Galę, na moment, zakłóciła usterka dekoracji. Dlatego Jarosław Jutkiewicz odbierał nagrodę w nieco innej scenografii.

Pierwszą tego wieczoru Włócznię Jaćwingów, za wniesienie nowej jakości w program edukacji artystycznej dzieci i młodzieży oraz za działania artystyczne, które przyczyniają się do promocji Suwalskiego Ośrodka Kultury oraz Suwałk w kraju i zagranicą, otrzymała Irina Popova, pedagog, instruktor i choreograf zespołu Studia Tańca ,,Radość” działającego w Suwalskim Ośrodku Kultury, instruktorka pochodząca z Ukrainy z ponad 30-letnim doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Irina Popova od 2015 roku mieszka w Suwałkach. Jest pomysłodawczynią, autorką, reżyserem i choreografem dużych produkcji taneczno-muzycznych, takich jak: „Zuzia i przyjaciele” czy „Doktorek Honorek”. Spektakle te cieszą się świetnym odbiorem wśród publiczności, która rokrocznie zapełnia salę SOK.

Tancerze Studia RADOŚĆ mają na swoim koncie szereg nagród w konkursach i festiwalach tanecznych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, m.in: na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca „Muszelki Wigier”, IV Międzynarodowym Festiwali Tanecznym Adriatic Zadar Open w Chorwacji, Zawodach Tanecznych Karnawał Dance Fest 2019.

Drugim laureatem, za innowacyjne rozwiązania pozwalające na możliwość zarządzania energią elektryczną, dzięki urządzeniom zdalnie odczytującym stan liczników i aplikacji do zarządzania zużyciem prądu, została firma Prognosis, która powstała w 2016 r. jako jeden z pięciu start-upów zakwalifikowanych do programu „Platformy Startowe dla Nowych Pomysłów „Hub of Talents”. Założyli ją Joanna i Paweł Konopko. W kwietniu ubiegłego roku spółka podpisała umowę inwestycyjną z Impel S. A., który przejął 24 proc. udziałów w firmie.

Prognosis zajmuje się zarządzaniem energią elektryczną w przedsiębiorstwach oraz optymalizacją kosztów energii. Zapewnia kompleksową obsługę autorskim systemem Prognosis, który został opracowany w ramach prac badawczych. System pozwala na osiągnięcie znacznych oszczędności energii elektrycznej. Firma była wielokrotnie nagradzana, zwyciężyła w międzynarodowym konkursie im. Anity Borg w 2015 r. organizowanym przez firmę Google czy w kategorii najbardziej innowacyjnej mikro firmy usługowej w woj. podlaskim. 

Kolejnym laureatem Włóczni Jaćwingów, za działania w minionym roku, które objęły kilkaset osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, przyczyniając się do poprawy ich funkcjonowania w środowisku rodzinnym oraz wzmocnienia poczucia własnej wartości, zostało Stowarzyszenie Integracji Społecznej Alternatywa. Nagrodę odbierali Kamil Piotr Kowalewski i Wiesława Kwaterska. Stowarzyszenie działa od 2008 roku na polu budowania systemu działań wspierających funkcjonowanie i wyrównywania szans osób i rodzin z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz aktywizacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. Dodatkowo realizuje zadania z zakresu promocji i profilaktyki zdrowotnej, integracji kulturalnej oraz działalności na rzecz równości praw kobiet i mężczyzn.

W 2019 r. zorganizowała Podlaskie Dni Rodziny skierowane do osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną, Regionalny Bal Andrzejkowy dla Osób Niepełnosprawnych „Czary mary – zmieniamy świat na weselszy”, XXVIII Spartakiadę Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej.

Irena Mickiewicz, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Paliatywnej im. Jana Pawła II w Suwałkach otrzymała Włócznię Jaćwingów za współautorstwo w tworzeniu suwalskiego Hospicjum, rozwoju jego bazy, pozyskiwaniu środków na bieżącą działalność oraz kształtowaniu wizerunku niezwykle ważnej instytucji pomocowej w mieście.

Hospicjum mieści się w zbudowanym specjalnie na jego potrzeby budynku o powierzchni 3000 m2 przy ul. Szpitalnej 54. Opieką hospicyjną objętych jest codziennie 72 pacjentów, a świadczeniami z zakresu opieki długoterminowej około 80 pacjentów.

W 2019 r. placówka pozyskała dotację z Unii Europejskiej w wysokości 1,3 mln zł, za którą zakupiony zostanie sprzęt medyczny i rehabilitacyjny. Trwają prace nad dalszą rozbudową Hospicjum, która powinna zakończyć się w kwietniu 2020 r. 

Stanisław Łobacz to działacz społeczny. Od 1981 r. członek, a od 1990 r. Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział w Suwałkach, aktywny filatelista, członek Grupy Rekonstrukcyjno-Historycznej „GARNIZON SUWAŁKI”. Posiada liczne odznaczenia honorowe, m.in. Brązowy Krzyż Zasługi i odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Pan Stanisław Łobacz jest autorytetem w środowisku numizmatyków i filatelistów. Posiada znacząca kolekcję monet, medali, banknotów i walorów filatelistycznych, które wykorzystuje do wystaw organizowanych w obiektach kulturalnych i wojskowych naszego miasta. Był organizatorem ponad 20 wystaw, m.in.: 70 rocznica Odzyskania Niepodległości Polski, Z Mennicy i Poczty, Obchody 90 Urodzin Andrzeja Wajdy.

Stanisław Łobacz otrzymał nagrodę aktywną współpracę z jednostkami kultury i pomoc w pozyskiwaniu sponsorów. Za udział jako Józef Piłsudski w różnych wydarzeniach miejskich. Za inicjatywę odbudowy orłów na zabytkowej bramie dawnych koszar przy ul. Pułaskiego. 

Mariusz Łanczkowski, który zostal nagrodzony w kategorii produkt za fachowość w branży gastronomicznej oraz działalność i wsparcie w obszarze społecznym, prowadzi rodzinną firmę Astoria od 1997 r. Posiada największe w Suwałkach Centrum Bankietowe o łącznej pow. 2000 m2. Atutem firmy jest wieloletnie doświadczenie, wykwalifikowana kadra oraz doskonała kuchnia, która jest ceniona z uwagi na wysoką jakość swoich produktów. Kilka z nich otrzymało rekomendacje Podlaskiej Organizacji Turystycznej oraz inne nagrody i wyróżnienia.

Mariusz Łanczkowski angażuje się w działania oświatowo-edukacyjne w obszarze kształcenia zawodowego młodzieży w zawodzie kucharz. Jest też Przewodniczącym Komisji Egzaminacyjnej przy suwalskim Cechu, którego jest członkiem. Działa w Izbie Przemysłowo-Gospodarczej w Suwałkach.

Wspiera finansowo działalność różnych suwalskich organizacji pozarządowych i społecznych, m.in. UKS „Technik”, Akademię Piłkarską Wigry Suwałki, Stowarzyszenie „SALOS” i Stowarzyszenie „ALTERNATYWA”.

Pan Mariusz Łanczkowski otrzymuję nagrodę Włócznia Jaćwingów w kategorii produkt za fachowość w branży gastronomicznej oraz działalność i wsparcie w obszarze społecznym.

Jarosław Jutkiewicz, nagrodzony za całokształt swojej pracy związanej ze wsparciem suwalskiej lekkoatletyki, to trener i działacz sportowy, który tworzył Komitet Założycielski Uczniowskiego Klubu Sportowego przy Zespole Szkół Rolniczych. Od początku istnienia jest Sekretarzem Lekkoatletycznego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Hańcza”. W ciągu ponad 40 lat pracy wychował i wyszkolił wielu znakomitych suwalskich sportowców. Jest również sędzią głównym na zawodach lekkoatletycznych organizowanych w ramach Miejskiej oraz Wojewódzkiej Rywalizacji Sportowej. Jego praca i zaangażowanie przyczyniło się do rozwoju sportu w naszym mieście 

Rodzina państwa Warakomskich organizuje Międzynarodowy Memoriał im. Ireny Warakomskiej. Wydarzenie wpisało się na stałe w miejski kalendarz imprez sportowych. W ubiegłorocznej, trzeciej edycji wzięło udział około 320 zawodników w wieku od 6 do 82 lat z całego świata. Wśród nich byli też arcymistrzowie.

Ogromna determinacja i mobilizacja organizatorów sprawia, że z roku na rok liczba uczestników i kibiców rośnie, a ci pierwsi chętnie wracają do Suwałk i biorą udział w kolejnych edycjach turnieju.

Poprzez organizację wydarzenia uczczona jest pamięć śp. Ireny Warakomskiej, która w latach 2002-2012 była prezesem Klubu Szachowego Hańcza.

Malow to jeden z największych europejskich producentów mebli metalowych produkujący co roku ok. 280 tys. szt. wyrobów o łącznej wartości sprzedaży ok. 45 mln EURO. Produkty cenione są w kraju i zagranicą za wysoką jakość i nowoczesny wygląd.

Spółka ma swoją siedzibę i fabrykę na terenie Strefy Ekonomicznej w Suwałkach. Historia firmy to już ponad 35 lat na rynku: Polam – Litpol – Malow. Obecnie Malow zatrudnia ponad pół tysiąca osób. Spółka stawia na ciągły rozwój. Malow to firma, która od lat wspiera suwalską kulturę oraz sport. Jest sponsorem tytularnym suwalskiej drużyny badmintona a w ostatnim roku dołączyła do nazwy suwalskiej drużyny siatkówki, która występuje w polskiej Pluslidze pod nazwą Ślepsk Malow Suwałk.

WD

Źródło: UM Suwałki 

Fot. Miłosz Kozakiewicz



udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
18.04.2024

KUCHARZ / KUCHARKA

Dodaj nowe ogoszenie