24.01.2020

Współpraca transgraniczna z Litwą po 2020 roku. Mniej obostrzeń, więcej uproszczeń

W Rynie odbyło się dyskusja nad kierunkami interwencji Programu Litwa-Polska w kolejnej perspektywie finansowej UE po 2020 r.

W spotkaniu zorganizowanym przez Regionalny Punkt Kontaktowy Programu Litwa-Polska, działający w strukturach Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie,udział wzięli potencjalni beneficjenci reprezentujący samorządy z województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego, przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej RP, Wspólnego Sekretariatu Programu w Wilnie oraz eksperci z Programów Interact (Dania) i Interreg Polska-Saksonia (Wrocław, Polska).

Dyskutowano m.in. o zapisach nowych regulacji unijnych poświęconych współpracy terytorialnej w UE na lata 2021-2027, o specyfice obszaru Programu, jego mocnych i słabych stronach, a także potencjale do współpracy, który niewątpliwie istnieje na pograniczu Polski i Litwy.

Kluczowym momentem warsztatów była dyskusja z udziałem ekspertów, przy udziale uczestników warsztatów. Jej celem była wymiana poglądów na temat potencjału do współpracy w programie Interreg Litwa-Polska 2021-2027 w tym celów szczegółowych, wymiaru terytorialnego, typów projektów, możliwości generowania pomysłów projektowych.

Wnioski z dyskusji zostaną wykorzystane w trakcie prac nad nową edycją Programu. W pracach grupy programującej Programu Interreg Litwa-Polska uczestniczą również przedstawiciele samorządu województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

Wydarzenie było kolejnym etapem konsultacji z interesariuszami szczebla lokalnego w zakresie pożądanych kierunków współpracy Programu Litwa-Polska 2021-2027. Podobne spotkanie odbędzie się 23 stycznia 2020 roku na Litwie dla partnerów litewskich.

Program Współpracy Transgranicznej Interreg Litwa-Polska w bieżącej edycji ma na celu wsparcie inteligentnego, trwałego wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu na obszarze przygranicznym Polski i Litwy, w oparciu o współpracę transgraniczną.

Główne zmiany Program współpracy Interreg V-A Litwa-Polska po 2020 roku:

1. Ryczałt na pomoc techniczną na poziomie programu (na podstawie rzeczywistych wydatków z projektów)

2. Redukcja współfinansowania  - max  70 proc., (wobec 85 proc. w obecnym rozdaniu), w przypadku regionów rozwiniętych max 40 proc.

3. Brak obostrzeń dla projektów generujących przychód (obniżone współfinansowanie)

4 Szerokie użycie kosztów uproszczonych (ryczałty, jednolitych stawek, stałych jednostek)

 5.  Projekty poniżej 200 000 euro - nakaz używania kosztów uproszczonych

6. Mniej weryfikacji – weryfikowanie wydatków i kontrola projektów na podstawie próby statystycznej

7. VAT kwalifokowany dla wszystkich projektów poniżej 5 mln Euro (powyżej nie!)

8. Instytucja Zarządzająca ma ostateczne słowo nad Instytucją Audytową w kwestii kwalifikowalności czy wyboru projektów

9. Fundusz małych projektów – jest teraz częścią regulacji

10. Ujednolicanie i harmonizacja praktyk (między programami)

Czwarty nabór - zatwierdzenie projektów w marcu 2020 roku

Tematycznie dotychczas zrealizowane projekty związane były z turystyką, rynkiem pracy, przedsiębiorczością, włączeniem społecznym oraz współpracą instytucjonalną podmiotów z Polski i Litwy. W wyniku realizacji Programu w latach 2016-2020 do Polski (podlaskie, warmińsko-mazurskie) trafiło ponad 16 milionów euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 

Natomiast kolejne posiedzenie Wspólnego Komitetu Monitorującego odbędzie się w dniach 4-5 marca 2020 r. w Druskiennikach na Litwie. Podczas posiedzenia WKM podjęte zostaną decyzje dotyczące finansowania projektów złożonych w 4 naborze wniosków.

Z naszego rejonu wnioski złożyły m.in.:

Najmniejszy w Polsce i nie za bogaty powiat sejneński potrzebuje nowego budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sejnach. Przewidywany koszt inwestycji to 2,2 mln złotych. Nie ma to pieniędzy. Powiat stara się zatem wraz z litewskim samorządem Jonawa o 85 procentowe dofinansowanie z programu Interreg Polska - Litwa. Jako, że powiatowi brakuje funduszy nawet na wkład własny, to z pomocą przyszedł Sejmik województwa podlaskiego, przekazując na ten cel 250 tys. zł. Natomiast o pieniądze na wyposażenie w sprzęt specjalistyczny powiat będzie zabiegał ze środków PFRON. Litewska Jonawa chce wyremontować już istniejący budynek.

Gminy Raczki i Puńsk wspólnie zabiegają o fundusze z programu transgranicznego z litewskim uzdrowiskowo- turystycznym miasteczkiem Birsztany. W grę wchodzi po 300-400 tys. euro na gminę. W przypadku gminy Raczki pieniądze trafiłyby do rozbudowywanej remizy. W budynku ma powstać duża sala koncertowo-konferencyjna i m.in. pomieszczenia dla orkiestry.

Litewska przygraniczna gmina Kozłowa Ruda (Kazlų Rūda) nawiązała współpracę w zakresie pozyskania funduszy z programu Interreg aż z kilkoma polskimi samorządami i organizacjami, m.in. gminą Szypliszki (w zakresie funkcjonowania centrum rehabilitacji), Euroregionem Niemen (przedsiębiorczość młodych), gminą Suchowola (wspólny projekt remontu kościołów).

 

WYG

Źródło i fot: Warmińsko- Mazurski Urząd Marszałkowski; Sekretariat Interreg Polska - Litwa

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie