15.07.2017

XXVII Międzynarodowa Pielgrzymka Piesza Suwałki – Wilno. Idą i głoszą... [wideo i zdjęcia]

W sobotę, 15 lipca, z prowadzonej przez Salezjanów Księdza Bosko parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach, najdalej na północ wysuniętego sanktuarium ‘Tej co w Ostrej świeci Bramie” do Wilna wyruszyła już XXVII Międzynarodowa Pielgrzymka Piesza. Hasło tegorocznych rekolekcji w drodze brzmi „Idźcie i głoście...”

"... Panno święta, co Jasnej bronisz Częstochowy

I w Ostrej świecisz Bramie! Ty, co gród zamkowy

Nowgródzki ochraniasz z jego wiernym ludem!

Jak mnie dziecko do zdrowia powróciłaś cudem,

(Gdy od płaczącej matki pod Twoją opiekę

Ofiarowany, martwą podniosłem powiekę

I zaraz mogłem pieszo do Twych świątyń progu

Iść za wrócone życie podziękować Bogu)...

pisał Adam Mickiewicz... 

- Gromadzi nas jeden chrzest, jedna wiara, jeden Pan. Gromadzimy się w jednym Kościele ludzi wierzących, którego głową jest Chrystus Zbawiciel Świata. Jest z nami Maryja, trwa przy nas jak trwała przy Apostołach w wieczerniku, jako nasza Matka i Królowa – w homilii poprzedzającej wyjście pątników na trasę mówił ks. bp Jerzy Mazur, ordynariusz Diecezji Ełckiej. – Każdy z was zna trud i owoce pielgrzymowania. Ta pielgrzymka ma charakter uwielbienia i dziękczynienia za te wszystkie łaski, jakie otrzymujemy od Boga. Ta pielgrzymka ma charakter pokutny gdyż wszyscy jesteśmy grzeszni, potrzebujemy nawrócenia się, zadośćuczynienia, ale też prosić o nawracanie innych. Ta pielgrzymka ma charakter modlitwy w różnych intencjach, które pielgrzymi niosą w swoich plecakach do Ostrej Bramy i które składają dzisiaj na ołtarzu. Pielgrzymowanie to proces od nawrócenia do zawierzenia. A tylko człowiek nawrócony potrafi zawierzyć siebie Bogu i Matce Najświętszej. Tylko wtedy ta pielgrzymka stanie się pielgrzymowaniem do mojego wnętrza, które trzeba ewangelizować. „Idźcie i nawracajcie...” – Chrystus potrzebuje was jako głosicieli niosących go tym, którzy pogubili się w życiu, aby Ewangelia dotarła aż po krańce Ziemi. Dzisiejszy świat potrzebuje Chrystusa, Ewangelii i wiary. Musimy siać ziarno Ewangelii. Siejmy, nie trzymajmy ziarna w garści bo nigdy nie wyda owocu. Siejmy, bo tylko wtedy będziemy mieli owoc...

- Idziemy modlić się aby nasze małżeństwo budowane było na wierze, miłości, wzajemnym szacunku – mówi Anna Olszewska, która z mężem Maciejem o dwójką dzieci w wieku 5 i 2,5 roku wyruszyła na trasę z suwalską pielgrzymką.

- Intencje? Nie mam żadnych konkretnych, zdaję się na Boga bo on wie czego mi, Polakom i wszystkim  ludziom trzeba – dodaje ks. Józef Majewski, proboszcz Krasnopola, który z suwalską pielgrzymką idzie po raz 23.

Hasło „Idźcie i głoście... ” jest hasłem liturgicznym Programu Duszpasterskiego Kościoła katolickiego w Polsce na 2017 rok, wpisuje się w obchody trwającego Roku św. Brata Alberta, 140 rocznicy Objawień w Gietrzwałdzie i 100. Objawień Fatimskich. Między innymi tym wydarzeniom poświęcone będą rozważania na trasie pielgrzymki, w której :Idą i głoszą...”  pątnicy nie tylko z Polski, ale także z Anglii, Czech, Francji, Niemiec, Rosji, Ukrainy.

 

Pielgrzymka to nie tylko niesienie Słowa Bożego, ale także wspieranie modlitwą i czynem mieszkających na trasie Polaków, wileńskiego hospicjum. To również troska o polskie groby na wileńskich cmentarzach, w tym cmentarzu na Rosie. To akcja „Paczka dla kombatanta” , nad którą patronat objął Prezydent RP.

- Ta pielgrzymka prowadzi przez świętą ziemię polskich bohaterów i męczenników – twierdzi ks. Jarosław Wąsowicz SDB, kwatermistrz suwalskiej pielgrzymki.  

Kilkaset osób, które z różnych względów nie będą mogły pójść z pątnikami „przez świętą  ziemię polskich bohaterów i męczenników” mogą łączyć się z nimi biorąc udział w pielgrzymce duchowej ofiarując swoje cierpienie za tych, którzy idą do Wilna. W zamian pielgrzymi modlą się za nich w codziennych modlitwach podczas Apelu Maryjnego i niosą ich intencje przed Cudowny Obraz Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie.

Trasa pielgrzymki:

I dzień, 15.07.  – 24 km: Suwałki – Nowa Wieś – Wiatrołuża – Krasnopol

II dzień, 16.07. – 15,4 km: Krasnopol – Skustele – Sejny – Poćkuny – Berżniki

III dzień, 17.07. – 31 km: Berżniki – Kaleidskai - Leipalingis 

IV dzień, 18.07. – 25 km: Leipalingis - Merkine

V dzień , 19.07. – 36 km: Merkine – Varena

VI dzień, 20.07. – 35 km: Varena – Eiszyszki

VI dzień, 21.07. – 32 km: Eiszyszki – Soleczniki

VII dzień, 22.07. – 21 km: Soleczniki – Turgiele

VIII dzień, 23.07. – 19 km:  Turgiele – Rudomino

IX dzień, 24.07. – 12 km: Rudomino – Wilno Ostra Brama

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.24.2018 Kupno Sprzedaż
EUR 0.08% 4.1299 4.2133
USD 0.93% 3.3667 3.4347
GBP 0.58% 4.7172 4.8124
CHF 0.18% 3.4523 3.5221
23.04.2018

Meble drewniane

Dodaj nowe ogoszenie