01.12.2017

Zalew Arkadia wzbogacił się o młode sandacze i szczupaki. Przez tydzień zakaz połowów [zdjęcia]

Zmiana rybostanu i postawienie na gatunki drapieżne. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego ma to być jedna z recept na oczyszczenie wody w Arkadii.

W piątek,  1 grudnia do pracownicy ośrodka Zarybieniowego PZW z Supraśla wpuścili do zalewu 80 kg szczupaka i sandacza. Wędkarze będą mogli łowić przywiezione ryby za rok-dwa lata.

W połowie tego roku władze Suwałk zmieniły swoje podejście do oczyszczenia opanowanej wcześniej przez sinice Arkadii. W ubiegłym roku był pomysł by spuścić całą wodę ze zbiornika, wyczyścić dno i napełnić go wodą ponownie. Tak, na przykład, robi się co cztery lata z poznańską Maltą.

W Suwałkach postanowiono jednak wcześniej przeprowadzić szczegółowe badania, skąd bierze się w ogóle zanieczyszczenie, a w efekcie sinice. Okazało się, że ani wędkarze, ani ptaki nie są źródłami zanieczyszczeń zalewu. Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego, którzy przygotowali bardzo szerokie badania w tym temacie zwrócili uwagę na istotne fakty.

– Fachowcy wykryli, że wodzie Zalewu szkodzi zanieczyszczona związkami fosforu i azotu  Czarna Hańcza, która zasila akwen. Rzeka aż w 96% ma wpływ na stan zanieczyszczenia wody. Dlatego, aby zadbać o akwen, musimy w pierwszej kolejności zadbać o rzekę. Należy ustalić, skąd do rzeki trafiają zanieczyszczenia i już w przyszłym tygodniu na posiedzeniu Kolegium Prezydenta będziemy decydować jakie badania będą w tym zakresie przeprowadzone – informuje Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Ponadto naukowcy ustalili, że potrzebna jest zmiana struktury rybostanu. W Zalewie Arkadia jest za dużo płoci i uklei, a za mało drapieżników, na przykład sandaczy czy szczupaka. Dlatego też dziś około 12.30 do Zalewu Arkadia wpuszczono w sumie 80 kg szczupaka i sandacza. Te gatunki ryb naukowcy z UWM wskazali jaki dobrze rozwijające się w Arkadii. Będą one też zjadały drobne ryby, takie jak płotka i ukleja, które żywią się między innymi fitoplanktonem.

Jeśli czyszczenie rzeki i zmiana rybostanu nie pomoże potrzebna będzie budowa tak zwanego odstojnika. Chodzi o wydzielenie w akwenie zbiornika, w którym na pewien czas będzie gromadzić się woda z rzeki. Do zalewu będzie wtedy spływała tylko część wody pozbawionej osadów.

Odmulanie dna ma być ostatecznym środkiem, kiedy zawiodą pozostałe.

Wpuszczone w piątek do zalewu ryby nie są takie małe, muszą oswoić się, zaaklimatyzować w nowym środowisku. Dlatego na koniec   

Ważny komunikat!

W związku z zarybieniem od 1 do 8 grudnia wprowadza się całkowity zakaz wędkowania na Zalewie Arkadia!

WD

 UM Suwałki

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
10.23.2018 Kupno Sprzedaż
EUR 0.02% 4.2551 4.3411
USD 0.01% 3.7032 3.7780
GBP 0.33% 4.8335 4.9311
CHF 0.00% 3.7195 3.7947
22.10.2018

Praca w żłobku

Dodaj nowe ogoszenie