14.05.2018

Zyskają nauczyciele i uczniowie. Kadra Zespołu Szkół nr 6 w Suwałkach szkoli się za granicą

Nauczyciele Zespołu Szkół nr 6 im. Karola Brzostowskiego w Suwałkach biorą udział w unijnym projekcie pn. „Kreowanie nowej jakości edukacji poprzez rozwój kompetencji osobistych oraz doskonalenie umiejętności zarządzania i planowania pracy nauczyciela”.

Wdrażany jest on w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”, którego wartość opiewa na kwotę 154,5 tys. zł. Projekt realizowany jest ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na zasadach Programu ERASMUS + i wpisuje się w Europejski Plan Rozwoju Szkoły.

Realizacja projektu trwa dwa lata. Działania szkoły rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku, a zakończą 14 września 2019 roku.

Nauczyciele Zespołu Szkół nr 6 w Suwałkach podczas zagranicznych wyjazdów biorą udział w szkoleniach metodyczno-językowych w szkołach w Anglii i na Malcie.

- W doskonaleniu zawodowym weźmie udział kilkunastu nauczycieli różnych przedmiotów: języka polskiego, angielskiego, geografii, przedmiotów zawodowych. Zagraniczna mobilność obejmie również zajęcia dla kadry zarządzającej szkołą – mówi Joanna Kalejta, koordynatorka projektu w Zespole Szkół nr 6.

Nauczyciele nie tylko uczą się języka angielskiego, poznają nowe metody pracy pedagogicznej, ale mają też okazję obserwować lekcje i zajęcia pozalekcyjne w Wielkiej Brytanii.

- Dzięki wyjazdom za granicę na pewno polepszy się jakość nauczania i zarządzania, zwiększy się zdawalność egzaminów maturalnych i zawodowych  w naszej szkole – opowiadają uczestnicy. -  Poznajemy bowiem nowe metody pracy i narzędzia, które wdrożymy podczas prowadzenia lekcji. W czasie zagranicznych mobilności mamy także okazję dowiedzieć się, jak nauczanie danego przedmiotu wygląda w innych europejskich szkołach, możemy poznać kulturę kraju, wymienić się doświadczeniami z nauczycielami różnych narodowości.

Nauczyciele poszerzają swoje kwalifikacje, zwłaszcza umiejętność posługiwania się językiem angielskim. Mają okazję nawiązać nowe, międzynarodowe znajomości, co w przyszłości pozwoli szkole realizować kolejne projekty.

Do Zespołu Szkół przy ulicy Sikorskiego uczęszczają uczniowie powracający z rodzicami z zagranicy. Anna Peza, polonistka, podkreśla, że dzięki lepszej znajomości angielskiego, łatwiej jest jej do nich dotrzeć na lekcjach języka polskiego.

- Inwestujemy w siebie, uczymy się, aby następnie móc przekazać wiedzę i umiejętności uczniom – mówi Elżbieta Plesiewicz, nauczycielka geografii i przedmiotów turystycznych w Zespole Szkół nr 6.

- Zyskujemy instrumenty, dzięki którym możemy w nowoczesny sposób zachęcić młodzież do nauki, oderwać ją od smartfonów, nakłonić do aktywnego spędzania czasu - dodaje Beata Kowalska, nauczycielka wychowania fizycznego.

Edyta Mieńko, nauczycielka przedmiotów informatycznych podkreśla, że technologia zmienia się w bardzo szybkim tempie i należy stale poszerzać swoją wiedzę i nabywać nowe umiejętności np. obsługi programów, czy platform. Zdecydowana większość z nich tworzona jest przecież w języku angielskim.

- Lepsze posługiwanie się specjalistycznym językiem angielskim, kreatywne prowadzenie zajęć, umiejętność „zarażenia” uczniów ciekawością świata, wzbudzenie w nauczycielach większego poczucia własnej wartości poprzez podniesienie kompetencji uznałabym za najistotniejsze umiejętności, jakie chcemy „wynieść” z udziału w tym projekcie – mówi Joanna Woronko, dyrektor Zespołu Szkół nr 6. - Chcemy się rozwijać, by w najbliższym czasie pokazać innym nauczycielom w Suwałkach i regionie, że  inwestowanie w siebie, doskonalenie zawodowe rady pedagogicznej nakierowane na koncepcję rozwoju szkoły przynosi wymierne efekty – dodaje.

Obecnie realizowany projekt zagranicznych mobilności nauczycieli jest już trzecim, wdrażanym w Zespole Szkół nr 6. W sumie od 2015r. przeszkolonych w krajach Unii Europejskich zostało 11 pedagogów. Kolejne 6 nowych osób zdobędzie doświadczenia w realizowanym w latach 2017 - 2019 projekcie.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.19.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.06% 4.2414 4.3270
USD 0.16% 3.7248 3.8000
GBP 0.39% 4.8107 4.9079
CHF 0.21% 3.7472 3.8230
18.01.2019

wynajme pokoj

Dodaj nowe ogoszenie