16.12.2019

Fortuna 1 Liga. Wojciech Kowalewski został prezesem Stomilu Olsztyn, derby z dodatkowym smaczkiem

Suwalczanin Wojciech Kowalewski, wychowanek Wigier został prezesem Stomilu Olsztyn. Ma pomóc Dumie Warmii i Mazur zakwalifikować się do baraży o awans do piłkarskiej ekstraklasy.

Jeszcze tydzień temu Wojciech Kowalewski, trener bramkarzy w reprezentacji U-20 prowadzonej przez Jacka Magierę, organizował w Suwałki Arenie międzynarodowy turniej dla dzieci. Przed siedmioma laty były 11-krotny reprezentant Polski, bramkarz Legii Warszawa, Szachtara Donieck i Spartaka Moskwa powołał do życia Akademię 2012, stowarzyszenie promujące piłkę nożną dzieci, młodzieży oraz kobiet. W rozgrywkach II ligi żeńskiej bierze udział drużyna RESO Akademia 2012 Suwałki. 

 

Jeszcze rok temu Stomil Olsztyn przeżywał kolosalne kłopoty finansowe. Do rundy wiosennej zespół trenera Piotra Zajączkowskiego przystąpił dzięki pomocy Michała Brańskiego (na górnym zdjęciu od lewej), jednego z najbogatszych Polaków i w ładnym stylu obronił się przed spadkiem. W lipcu Michał Brański, współwłaściciel Wirtualnej Polski, wykupił od Miasta Olsztyn większościowy pakiet akcji Stomilu, został przewodniczącym rady nadzorczej i wespół z nowym prezesem, Robertem Jurgą wyprowadził klub na finansową i organizacyjną prostą.

Docelowo, w ciągu kilku lat miasto ma przebudować stadion, a spółka akcyjna Stomil Olsztyn zbudować zespół na miarę ekstraklasy. Szansa na awans pojawia się już w bieżącym sezonie, bo oprócz czołowej dwójki, do ekstraklasy wejdzie też zwycięzca baraży, w których wezmą udział zespoły z miejsc 3-6. Po jesieni, Stomil plasuje się na 11. pozycji, do szóstego miejsca traci 5 punktów.  

Michał Brański uznał, że Robert Jurga zrobił już swoje i jego rolą będzie już tylko wesprzeć 43-letniego suwalczanina w podniesieniu jakości sportowej. Wojciech Kowalewski razem ze sztabem szkoleniowym ma jak najlepiej przygotować klub do rundy wiosennej i przeprowadzić potrzebne transfery.

Wiosną Stomil powalczy o baraże, a Wigry będą broniły się przed spadkiem. W jesiennym meczu tych drużyn w Suwałkach padł bezbramkowy remis. W kwietniu w Olsztynie dojdzie do kolejnych derbów północno-wschodniej Polski, a przy okazji spotkania prezesów. Przed kilkunastoma laty Wojciech Kowalewski i Dariusz Mazur, prezes Wigier Suwałki współdziałali w Suwalskim Stowarzyszeniu Na Rzecz Promocji Sportu i Rekreacji Spartakus. Zapewne nie  spodziewali się, że przyjdzie im kiedyś rywalizować w roli szefów pierwszoligowych klubów.

WD

Fot. stomilolsztyn.com i Akademia 2012

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
02.29.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.27% 4.2778 4.3642
USD 0.80% 3.8970 3.9758
GBP 1.10% 5.0209 5.1223
CHF 0.05% 4.0192 4.1004
29.02.2020

Praca dla hostess

29.02.2020

Szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie