31.08.2018

Wigry Suwałki – Garbarnia Kraków 2:1. Jest szczęście i trzecie zwycięstwo z rzędu [wideo i zdjęcia]

Biało-Niebiescy skwapliwie wykorzystali atut własnego boiska. Kolejno pokonali na nim Bruk-Bet Termalicę, Stomil oraz Garbarnię i znaleźli się w ścisłej czołówce. Wygrana z ostatnimi w tabeli nie przyszła im jednak łatwo.

O zwycięstwie suwalskiego zespołu zdecydowała bardzo dobra gra w pierwszych 30 minutach, doza szczęścia i pomyłka sędziego

O ile spotkania z rywalami z Niecieczy i z Olsztyna zaczynali głęboko ustawieni, to przeciwko beniaminkowi spod Wawelu od razu zagrali wysokim pressingiem. Taktyka się opłaciła już po 9 minutach. Do błędu, i to koszmarnego, został zmuszony najbardziej doświadczony wśród gości, 38-letni Marcin Cabaj. Bramkarz Garbarni za długo zwlekał z wybiciem w pole piłki, zagranej od swojego obrońcy. W efekcie podał ją czyhającemu przy lewej linii pola karnego Martinowi Adamcowi. Słowacki pomocnik Wigier kopnął piłkę do siatki i cieszył się ze swojego czwartego już w tym sezonie, najłatwiej strzelonego gola.

Piłkarze suwalskiego zespołu byli w tym fragmencie dużo szybsi, bardziej zdecydowani, raz po raz popisywali się przejęciami i szybkimi akcjami. Dokładnymi zagraniami do przodu okazje stwarzali kolegom Karol Mackiewicz i Filip Karbowy. Utratom kolejnych goli zapobiegł Marcin Cabaj, który szybko otrząsnął się po fatalnym w skutkach kiksie i najpierw instynktownie nogami obronił strzał Pawła Olszewskiego, a później końcami palców wybił piłkę na róg po uderzeniu Roberta Bartczaka.

Garbarnia, w której zadebiutował świeżo pozyskany z GKS Tychy Damian Nieśmiałowski, nie chciała być dłużna. Znajdujący w bardzo dobrej sytuacji Dawid Nowak kropnął prosto w Damiana Węglarza, a młody Szymon Kobusiński huknął z dystansu minimalnie nad poprzeczką. W polu karnym Wigier jak długi padł Filip Wójcik, ale zamiast karnego doczekał się żółtej kartki za symulowanie.

- No tak, a my straciliśmy drugą bramkę po decyzji sędziego, która zdziwiła zawodników obu drużyn – gryzł się w język na pomeczowej konferencji prasowej Mirosław Hajdo, trener Garbarni.

Szkoleniowiec ma na myśli sytuację, do jakiej doszło niedługo po przerwie. Szarżujący w polu karnym przyjezdnych Filip Karbowy przewrócił się po odebraniu mu piłki. Potem poczekał aż gracze Garbarni skończ a oprotestowywać decyzje sędziego i pewnym strzałem z „jedenastki” pokonał Marcina Cabaja.

- Był karny czy go nie było, najważniejsze, że mamy trzy punkty – kwituje Robert Bartczak, pomocnik Wigier.

O te trzy punkty, na oczach goszczących w Suwałkach z racji odsłonięcia ich tablic w Alei Gwiazd WOSiR Szelment Grzegorza Laty i Zygmunta Anczoka, zawodnicy suwalskiej drużyny musieli drżeć do samego końca. W 73 minucie, po wrzutce z wolnego i strzale głową Łukasza Pietrasa stracili bramkę, a trzy minuty przed końcem jednego zawodnika.

- Niepotrzebnie się cofnęliśmy, zabrakło nam doświadczenia – ocenia Kamil Socha, trener Wigier. – Damian Pawłowski w emocjach odkopnął piłkę, dostał drugą żółtą kartkę i musiał zejść z boiska. Do końca było nerwowo. Garbarnia gra naprawdę dobrą, odważną piłkę i nie zasługuje na to miejsce w tabeli.

Krakowianie zaciekle dążyli do choćby remisu. Potężny strzał z daleka oddal Arkadiusz Garzeł, ale Damian Węglarz był na posterunku. Dobrą okazję do wyrównania miał Patryk Serafin.

- Zabrakło nam czasu i cierpliwości – narzeka Mirosław Hajdo. – Do dalekiego Krakowa musimy wracać ze spuszczonymi głowami.

Głowy wysoko do góry mogą przez najbliższe dwa tygodnie (mecz w Mielcu mają przełożony na 19 września) nosić piłkarze Wigier. Przynajmniej na dzień zostali wiceliderem Fortuna 1 ligi, a 15 września, po raz czwarty z kolei na swoim boisku zmierzą się z Wartą Poznań.

Wigry Suwałki - Garbarnia Kraków  2 : 1 (1:0)

Bramki:  1:o - Martin Adamec 9, 2:0 - Filip Karbowy 54-karny, 2:1– Łukasz Pietras 71.

Żółte kartki: Damian Pawłowski x 2, Paweł Olszewski - Marek Masiuda, Filip Wójcik, Szymon Kobusiński,

Czerwona kartka (za dwie żółte): Damian Pawłowski (Wigry, 88. minuta)

Sędziował: Artur Aluszyk (Szczecin)

Wigry: Damian Węglarz - Paweł Olszewski, Jonattan Straus, Filip Karbowy (84. Dawid Polkowski), Kamil Sabiłło (76. Aron Stasiak), Karol Mackiewicz (70. Bartosz Olszewski), Arkadiusz Najemski, Robert Bartczak, Martin Adamec, Adrian Karankiewicz, Damian Pawłowski

Garbarnia: Marcin Cabaj - Szymon Kobusiński, Patryk Serafin, Marek Masiuda (69. Karol Kostrubała), Arkadiusz Garzel, Filip Wójcik, Dawid Nowak, Szymon Kiebzak, Damian Nieśmiałowski, Michał Wrześniewski, Przemysław Lech (46. Łukasz Pietras)

Pozostałe wyniki i pary 8. kolejki:

Odra Opole - Chrobry Głogów  3 : 0 (2:0)

Gole: Krzysztof Janus 17, Rafał Niziołek 25 i 68 (karny)

Żółte kartki: Rafał Niziołek, Patryk Janasik - Michał Ilków-Gołąb x 2, Robert Mandrysz.

Czerwona kartka (za dwie żółte): Michał Ilków-Gołąb (Chrobry, 56. minuta)

4 gole - Martin Adamec (Wigry),

3 gole - Krzysztof Biegański (Warta Poznań), Vladislavs Gutkovskis (Bruk-Bet Termalica Nieciecza), Michał Jakóbowski (Bytovia Bytów), Valērijs Šabala,  Łukasz Sierpina (obaj Podbeskidzie Bielsko-Biała), Daniel Tanżyna (GKS Tychy), Wojciech Trochim, Hubert Wołąkiewicz (obaj Chojniczanka Chojnice),