07.04.2018

Wigry Suwałki – GKS Katowice 0:2. Wynik gorszy niż gra [zdjęcia, wyniki, tabela]

Biało-Niebiescy byli częściej przy piłce, prowadzili grę, ale nie mieli szczęścia. Katowiczanie wykorzystali dwa błędy gospodarzy, odnieśli czwarte zwycięstwo z rzędu i są już wiceliderem tabeli.

- Taki był plan, żeby wygrać w Suwałkach, ale to wcale niełatwe zadanie – mówi Jakub Dziółka, drugi trener GieKSy, zastępujący na ławce zawieszonego Jacka Paszulewicza. – Niedoceniana drużyna z Suwałk to trudny rywal, odniosła już 11 zwycięstw, do dzisiaj wyprzedzała nas w tabeli. Pokonaliśmy ją doświadczeniem.

Przed rozpoczęciem spotkania prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz i przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec podziękowali za 11 lat pracy w suwalskim klubie i wkład w rozwój sportu w mieście  Dariuszowi Mazurowi, który niedawno zrezygnował z prezesowania Wigrom i pozostał ich sponsorem. Wręczyli mu koszulkę z „1”, bo był postacią nr 1 w drodze Wigier z III do I ligi i ubiegłorocznego półfinału Pucharu Polski.

Piłkarze Wigier od początku starali się mieć inicjatywę, byli szybsi. Próbowali prostopadłymi zagraniami  uruchamiać Patryka Klimalę i w 13 minucie po podaniu Artura Bogusza nasz najlepszy strzelec umieścił piłkę w siatce przyjezdnych. Sędzia odgwizdał jednak spalonego.

Trochę później arbiter nie wskazał na rzut karny, kiedy po strzale najlepszego tego dnia w szeregach gospodarzy Mariusza Rybickiego jeden z zawodników gości zatrzymał piłkę ręką. Jeszcze przed przerwą po kombinacyjnych akcjach na bramke Mateusza Abramowicza uderzali Serhij Pyłypczuk, Mateusz Radecki i Damian Gąska, a po dośrodkowaniu tego ostatniego z rzutu wolnego Pyłypczuk strzelił głową nad poprzeczką.

Wigry nie wykorzystały okazji, a GieKSa – jak najbardziej i to ona chodziła na przerwę, prowadząc 1:0.

- Szkoda tego wyniku, bo zostawiliśmy na boisku dużo zdrowia – mówi rezerwowy Wigier, były piłkarz GKS Adrian Jurkowski. - Drużyna z Katowic skupia się na rozbijaniu ataków przeciwnika, a w przodzie ma szybkiego jak błyskawica Andreję Prokicia, który wygrywa dla niej mecze.

Prokić, który niedawno uzyskał polskie obywatelstwo, najpierw uderzył obok bramki Hieronima Zocha, potem zainicjował kontratak zaprzepaszczony przez kolegów, ale za trzecim razem był już bezbłędny. W 22 minucie przejął piłkę w środku boiska, niczym slalomowe tyczki minął trzech naszych piłkarzy i z bliska huknął nie do obrony pod poprzeczkę.

Parę minut po zmianie stron wyczyn Prokicia próbował powtórzyć Mateusz Mączyński. Przeprowadził raj w polu karnym Wigier i lewa noga uderzył tuż obok dalszego słupka.

Wigry ambitnie dążyły do odwrócenia losów spotkania i w 56 minucie mogły przynajmniej wyrównać. Zamknęły gości w ich polu karnym, strzelali Damian Gąska i Mateusz Radecki, ale Mateusz Abramowicz nie dał się pokonać.

Katowice korzystały z każdej sposobności kontrataku i taka przytrafiła się im pięć minut przed końcem. Mateusz Żyro zaryzykował, zaatakował  Andreję Prokicia  „na raz”, a potem, zdaniem sędziego, przewrócił go w polu karnym.

Rzut karny, chociaż Hieronim Zoch wyczuł jego intencje i rzucił się we właściwa stronę, na gola na 2:0 zamienił Adrian Błąd. Rezulat był już przesądzony i tylko dla porządku odnotujmy, że w doliczonym czasie na pierwszoligowych boiskach zadebiutował Bartosz Gużewski, 19-letni wychowanek Wigier.

- Wynik nie oddaje przebiegu meczu – narzeka Mariusz Rybicki. – Dobrze wyglądaliśmy, prowadziliśmy grę. Szkoda. Przed nami jednak następne spotkanie i w nim spróbujemy zwyciężyć.

- Zagraliśmy niezły mecz, który nie dał nam nawet jednego punktu – wtóruje mu Artur Skowronek, trener Wigier. – Chłopcy robili co mogli, ale zeszli z boiska pokonani. Pozostaje podziękować mocno dopingującym nas kibicom i odpłacić im za wsparcie w środę.

W środę, 11 kwietnia o godz. 17 na stadionie przy ul. Zarzecze Wigry, które spadły z trzeciego na czwarte miejsce,  podejmą 12-tą w tabeli Puszczę Niepołomice.

Wigry Suwałki - GKS Katowice  0 : 2 (0:1)

Gol: Andreja Prokić 22, Adrian Błąd 88 (k)

Żółte kartki: Mateusz Spychała  - Łukasz Zejdler, Wojciech Kędziora, Adrian Frańczak, Adrian Błąd

Sędziował: Konrad Gąsiorowski (Biała Podlaska)

Wigry: Hieronim Zoch - Rafał Remisz, Mateusz Żyro, Patryk Sokołowski, Patryk Klimala,  Mateusz Radecki (90. Bartosz Gużewski), Artur Bogusz, Mariusz Rybicki, Mateusz Spychała, Sergiej Pilipczuk,  Damian Gąska

GKS Katowice:  Mateusz Abramowicz, Lukas Klemenz, Mateusz Mączyński, Andreja Prokić, Adrian Błąd, Wojciech Kędziora (80. Bartłomiej Kalinkowski), Mateusz Kamiński, Wojciech Słomka (56. Paweł Mandrysz), Adrian Frańczak, Łukasz Zejdler, Bartłomiej Poczobut

Pozostałe wyniki  25 kolejki

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Górnik Łęczna  0 : 0

Żółte kartki: Filip Modelski, Dimityr Ilijew, Łukasz Hanzel – Sergei Mošnikov, Łukasz Sosnowski, Arkadiusz Kasperkiewicz.
Czerwona kartka (za dwie żółte): Łukasz Sosnowski (Górnik, 50. minuta)

Stomil Olsztyn - Pogoń Siedlce  0 : 2 (0:1) mecz w Ostródzie

Gole: Meik Karwot 21, Maciej Wichtowski 70

Żółte kartki: Janusz Bucholc, Grzegorz Lech, Łukasz Sołowiej, Marcin Stromecki – Piotr Mroziński, Damian Świerblewski, Maciej Wichtowski, Meik Karwot, Daniel Chyła.
Czerwona kartka (za dwie żółte): Janusz Bucholc (Stomil, 39. minuta).

Stal Mielec - Raków Częstochowa  2: 3 (1:2)

Gole: Michał Janota 8, Martin Dobrotka 86 (k) - Dariusz Formella 38, Adam Czerkas 42, Adam Radwański 47

Żółte kartki: Josip Šoljić – Igor Sapała, José Embaló, Hubert Tomalski
Czerwona kartka (za dwie żółte): Igor Sapała (Raków, 90. minuta)

GKS Tychy - Chojniczanka Chojnice  2 : 2 (2:1)

Gole: Kamil Zapolnik 26, Łukasz Bogusławski 30 - Wojciech Lisowski 12 (k), Tomasz Mikołajczak 81

Żółte kartki: Keon Daniel, Marcin Biernat, Daniel Tanżyna, Łukasz Grzeszczyk, Mateusz Grzybek – Maciej Górski, Tomasz Boczek
Czerwona kartka (za dwie żółte): Tomasz Boczek (Chojniczanka, 85. minuta)

Ruch Chorzów - Olimpia Grudziądz  0 : 0

Żółte kartki: Paweł Wojciechowski, Mateusz Hołownia – Adrian  Klimczak, Mateusz Klichowicz

Bytovia Bytów - Miedź Legnica  0 : 2 (0:1)

Gole: Wojciech Łobodziński 34, Fabian Piasecki 87

Żółte kartki: Łukasz Wróbel – Kornel Osyra, Grzegorz Bartczak

Chrobry Głogów - Puszcza Niepołomice  3 : 1 (1:1)

Gole: Mateusz Machaj 29 (k), 90, Karol Danielak 75 - Piotr Stawarczyk 16

Żółte kartki: Longinus Uwakwe, Bartosz Żurek, Michał Mikołajczyk (wszyscy Puszcza)

20, 21 i 24 kolejki

Górnik Łęczna - Chrobry Głogów 24.04. g. 17:00  (24. kolejka))

Chojniczanka Chojnice - Raków Częstochowa  24.04. g. 19:00 (20.kolejka)

Olimpia Grudziądz – Stal Mielec  24.04. g. 19:00 (20. kolejka)

Stomil Olsztyn - Ruch Chorzów  24.04. g. 19:00 (21. kolejka)

20 i 21 kolejki:

Puszcza Niepołomice - GKS Katowice  25.04. g. 17:00 (20 kolejka)

Bytovia Bytów - GKS Tychy  25.04. g. 18:00  (21 kolejka)

Czołówka snajperów:

13 goli - Mateusz Machaj (Chrobry Głogów),

11 goli - Szymon Lewicki (Zagłębie Sosnowiec),

9 goli – Wojciech Kędziora (GKS Katowice), Patryk Klimala  (Wigry), Marcin Wodecki (Odra Opole),

Gole dla Wigier:

9 - Patryk Klimala,

3 - Laurentiu Iorga (Rumunia), Serhij Pyłypczuk (Ukraina),

2 - Artur Bogusz, Mateusz Radecki, Mariusz Rybicki,

1 – Damian Gąska, Kamil Kościelny, Robert Obst, Rafał Remisz, Mariusz Rybicki, Damian Garbacik (GKS Katowice, samobój), Valērijs Šabala (Podbeskidzie, samobój)