26.08.2018

Wigry Suwałki – Stomil Olsztyn 2:0. Te derby zapadną w pamięć [wideo i zdjęcia]

W środę wygrały z Termalicą Nieciecza, spadkowiczem z ekstraklasy, a w niedzielnych derbach północno-wschodniej Polski wypunktowały Stomil Olsztyn. Wigry Suwałki zbierają pochwały za skuteczność i niesamowitą wręcz walkę.

Przeciwko lepszej piłkarsko Niecieczy suwalska drużyna na własnym boisku zagrała z kontry. Stomil, chociaż trener Wigier Kamil Socha zachwalał, że zapowiada się na najgroźniejszego z dotychczasowych rywali, nie zasługiwał na aż tak duży respekt.

Tak, jak przewidywał trener Socha, w początkowej fazie derby przypominały szachy. Wigry przez kwadrans przyjmowały olsztynian na własnej połowie, jakby chciały rozpoznać, na co stać przeciwnika. Mogło to się skończyć niedobrze, bo w 17 minucie w polu karnym gospodarzy padł Piotr Głowacki i goście gwałtownie domagali się „jedenastki”.

- Nie widziałem powtórek wideo, ale z mojej perspektywy wyglądało, że karny nam się należał – mówi Kamil Kiereś, trener Stomilu. – Tak samo po faulu na naszym zawodniku poszła kontra, po której Wigry zdobyły druga bramkę. Nie zwykłem krytykować, bo wiem, że sędziowanie to trudna rzecz, ale w tym sezonie arbitrzy mogliby przychylniej patrzeć na Stomil. Tydzień temu wygraliśmy w Tychach, przeszliśmy więc drogę z nieba do piekła.

Pierwszy zaczął spychać olsztynian w przepaść Karol Mackiewicz. Do jego wrzutki z prawej strony na dalszy słupek o ułamki sekundy spóźnił się Robert Bartczak. Po tej akcji gra się wyrównała, gospodarze wyszli wyżej do przeciwników,  a wkrótce uśmiechnęło się do nich szczęście.

W 30 minucie Robert Barczak uderzył na bramkę z pola karnego, piłka odbiła się od obrońcy i spadla pod nogi Kamila Sabiłły. Napastnik Wigier z dużą pewnością siebie wykorzystał sytuację sam na sam z Michałem Leszczyńskim, z bliska wpakował piłkę do siatki.

Warto było przyjść na stadion dla tej pięknej bramki

Podobnie jak w środę, Kamil Sabiłło do gola dorzucił asystę. W 44 minucie na własnej połowie przejął piłkę i zagrał do Filipa Karbowego.  Były junior i gracz rezerw warszawskiej Legii popisał się piękną indywidualną akcją. Popędził z piłką od środka boiska, minął Łukasza Sołowieja, zwodem posadził na murawę Janusza Bucholca i pewnie strzelił lewą nogą obok wybiegającego Michała Leszczyńskiego. Olsztynianie dostali gola do szatni, Wigry prowadziły 2:0.

- W przerwie byliśmy wściekli i tę złość chcieliśmy przekuć na odrobienie strat – mówi Kamil Kiereś. – Nasza gra w II połowie była pozytywem z tego spotkania.

Stomil zaatakował, ale to Wigry powinny były podwyższyć na 3:0. Najpierw minimalnie pomylił się przy strzale z 17 metrów Karol Mackiewicz, a potem, po szybkiej kontrze, Robert Bartczak złym podaniem wypchnął w bok pola karnego Kamila Sabiłłę, który wdał się w drybling z bramkarzem, a potem źle dośrodkował.

Olsztynianie napierali i zaczęli stwarzać sobie sytuacje. Piotr Głowacki huknął z wolnego tuż nad spojeniem lewego słupka i poprzeczki, a potem kapitalnej okazji nie wykorzystał Góral, po którego uderzeniu z 8 metrów piłka o centymetry minęła bramkę gospodarzy.

Jak na derby przystało, nie brakowało fauli, spięć i przepychanek. W jednej z nich, po faulu na obrońcy gospodarzy, uczestniczyły całe ekipy, łącznie z rezerwowymi i szkoleniowcami. W doliczonym już czasie drugą żółtą kartkę i zaraz czerwoną ujrzał Łukasz Sołowiej.  Stoper Stomilu, a dawniej Wigier, taktycznym faulem zatrzymał kontratak Damiana Pawłowskiego.

Wigry zagrały drugi kolejny mecz przed własną publicznością i odniosły drugie zwycięstwo. Już w piątek, znowu na własnym boisku, zmierzą się z Garbarnią Kraków.

Wigry Suwałki - Stomil Olsztyn  2 : 0 (2:0)

Gole: Kamil Sabiłło 32, Filip Karbowy 44

Żółte kartki: Paweł Olszewski - Janusz Bucholc, Adrian Karankiewicz, Łukasz Sołowiej, Marcin Stromecki, Remigusz Szywacz

Czerwona kartka: Łukasz Sołowiej 90 min. za drugą żóltą. Sędziował: Łukasz Bednarek (Koszalin). Widzów: 1884.

Wigry: Damian Węglarz - Paweł Olszewski, Jonattan Straus, Filip Karbowy (72. Aron Stasiak), Kamil Sabiłło (89. Bartosz Olszewski), Karol Mackiewicz, Arkadiusz Najemski, Robert Bartczak, Martin Adamec (86. Bartosz Gużewski), Adrian Karankiewicz, Damian Pawłowski

Stomil: Michał Leszczyński - Grzegorz Lech, Marcin Stromecki, Tomasz Zając (69. Wolodymyr Tanchyk), Piotr Głowacki, Łukasz Sołowiej, Janusz Bucholc, Rafał Śledź (57. Michał Góral), Tomasz Wełnicki, Miłosz Trojak (46. Paweł Głowacki), Remigusz Szywacz

Pozostałe wyniki 7. kolejki

Sobota, 25.08.

Bytovia Bytów - Podbeskidzie Bielsko-Biała  1: 1 (1:0)

Gole: Mateusz Kuzimski 39 – Valerijs Šabala 49

Żółte kartki: Jakub Kuzdra, Łukasz Wróbel, Bartosz Wolski – Łukasz Sierpina, Adrian Rakowski, Valerijs Šabala

Warta Poznań - ŁKS Łódź  0 : 2 (0:2)

Gole: Jan Sobociński 6, Artur Bogusz 11

Żółte kartki: Jakub Kiełb x 2, Radosław Jasiński, Krzysztof Biegański (wszyscy Warta)

Czerwona kartka (za dwie żółte): Jakub Kiełb (Warta, 87 min.)

GKS Katowice - GKS 1962 Jastrzębie  0 : 1 (0:1)

Gol: Krzysztof Gancarczyk 21

Żółte kartki: Adrian Łyszczarz, Wojciech Lisowski, Jakub Wawrzyniak, Adrian Błąd – Maciej Spychała, Damian Tront, Krzysztof Gancarczyk

Niedziela, 26.08.

Odra Opole - Puszcza Niepołomice  1 : 1 (0:0)

Gole: Martin Gomez 79 - Marcin Orłowski  61

Żółte kartki: Ivan Mikinič – Łukasz Furtak, Patryk Fryc,

Garbarnia Kraków - Sandecja Nowy Sącz  0 : 1 (0:0)

Gol: Maciej Małkowski 85 (karny)

Żółte kartki: Damian Chmiel, Maciej Małkowski (obaj Puszcza)

Chrobry Głogów - Chojniczanka Chojnice  2 : 0 (2:0)

Gole: Konrad Kaczmarek 3, Bartosz Machaj 45

Żółte kartki: Łukasz Zejdler, Michał Pawlik – Krzysztof Danielewicz, Hubert Wołąkiewicz

Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Raków Częstochowa  0 : 1 (0:0)

Gol: Miłosz Szczepański 61

Żółte kartki: Vlastimir Jovanović, Mateusz Kupczak, Dawid Szymonowicz – Szymon Lewicki, Igor Sapała, Petr Schwarz,

Snajperzy:

3 gole - Martin Adamec (Wigry), Krzysztof Biegański (Warta Poznań), Vladislavs Gutkovskis (Bruk-Bet Termalica Nieciecza), Michał Jakóbowski (Bytovia Bytów), Valērijs Šabala,  Łukasz Sierpina (obaj Podbeskidzie Bielsko-Biała), Daniel Tanżyna (GKS Tychy), Wojciech Trochim, Hubert Wołąkiewicz (obaj Chojniczanka Chojnice),