22.07.2019

Wigry Suwałki po raz szósty. Wyjątkowa pierwsza liga

W najbliższą sobotę, 27 lipca o godz. 19.47 (to od roku powstania klubu) Wigry Suwałki rozpoczną szósty już sezon na zapleczu piłkarskiej ekstraklasy.

Wywalczony w czerwcu 2014 roku awans Biało-Niebieskich do I ligi w najpopularniejszej dyscyplinie sportu był największym wydarzeniem w dziejach suwalskiego sportu. Wkład w to osiągnięcie mieli eks-reprezentanci Polski, byli  piłkarze Legii Warszawa - dyrektor sportowy Wigier Jacek Zieliński i trener Zbigniew Kaczmarek.

Od pięciu lat na Zarzecze przyjeżdżały i przyjeżdżają zespoły, które w dorobku mają tytuły Mistrzów Polski - Zagłębie Lubin, Widzew Łódź, Górnik Zabrze, Ruch Chorzów czy ŁKS Łódź. Wcześniej drużyny tak sławnych klubów gościły w Suwałkach raz na kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat, przy okazji Pucharu Polski.

Jako pierwszoligowiec Wigry rozpoczynają pucharowe rozgrywki później, mają większe szanse, by odegrać w nich ważną rolę. Prawdziwą furorę zrobiły przed ponad dwoma laty, kiedy po raz pierwszy w historii kolejno dotarły do 1/8 finału, w której wyeliminowały Górnik Zabrze, ćwierćfinału, w którym odprawiły GKS Jastrzębie, no i półfinału. Suwalski zespół, prowadzony wówczas przez Dominika Nowaka, był o krok od wywalczenia prawa gry na Stadionie Narodowym. W pierwszym półfinałowym meczu przegrał z Arką Gdynia 0:3, ale w rewanżu  wygrał z późniejszym zdobywcą Pucharu Polski 4:2 i w Gdyni do końca spotkania pachniało olbrzymia sensacją.

Pucharowemu sukcesowi towarzyszyły dobre występy w lidze i drużyna, której gwiazdą był dzisiejszy reprezentant Polski Damian Kądzior (na zdjęciu), niemal do końca sezonu walczyła o awans do ekstraklasy.

Jeszcze bliżej ekstraklasy Wigry były rok temu. Zespół prowadzony przez Artura Skowronka na dwie kolejki przed końcem przez błędne decyzje sędziego przegrał z broniącym się przed spadkiem Stomilem Olsztyn, stracił szanse na awans i ukończył rozgrywki na 6. miejscu.

Od seniora do przedszkolaka

- O Wigrach zrobiło się w Polsce głośno, a zyskały na tym nawet dzieci, które w dużo większej niż dotąd liczbie zaczęły trenować piłkę nożną  - mówi Kamil Makarewicz, wiceprezes Wigier i prezes Fundacji Akademia Piłkarska Wigry Suwałki. - Chłopcy z naszej akademii zaczęli być zapraszani na międzynarodowe turnieje z udziałem rówieśników z Juventusu  Turyn, Arsenalu Londyn, AC Milan  czy Borussi Dortmund, a do Suwałk na doroczny Memoriał Grzegorza Wołągiewicza czy Prolog Mikołajkowego Turnieju im. Tomka Godlewskiego przyjeżdżają chłopcy uczący się grać w piłkę w Legii Warszawa, Lechu Poznań, Wiśle Kraków, Lechii Gdańsk czy Jagiellonii Białystok. Gdyby zespół seniorów występował w niższej klasie, nie moglibyśmy nawet marzyć o takich przeciwnikach.

Perspektywa gry w I lidze zatrzymuje w Suwałkach najbardziej utalentowanych chłopaków. Wcześniej, już po ukończeniu VI klasy szkoły podstawowej,  wyjeżdżali oni do lepszych klubów lub ośrodków szkolenia. Patryk Małecki, późniejszy 8-krotny reprezentant Polski trafił do Wisły Kraków, reprezentacyjny junior Andrzej Niewulis do UKS SMS Łódź, Paweł Baranowski do MOSP Jagiellonia Białystok, a Bartosz Olszewski do Legii Warszawa.

- Dzisiaj nasi wychowankowie, chociaż nadal otrzymują propozycje, wolą zostać w klubie – opowiada Kamil Makarewicz. - Adrian Piekarski i Jakub Świątek już mają na koncie występy w I lidze, przed szansą debiutu staje Christian Suski. 

W kolejce ustawiają się młodsi. Jakub Paszkowski i Kacper Rejterada powołani zostali do kadry Polski ma Letnią Akademie Młodych Orłów. W kadrach województwa podlaskiego roczników 2005-2007 znaleźli się  Kornel Wasilewski, Karol Kapuściński, Kacper Babkowski, Krzysztof Rybak, Adam Minkiewicz, Adam Stolarski, Mateusz Aleksandrowicz, Jan Bryk, Jan Kaszkiel, Wiktor Kowalewski, Igor Waluś, Jacob Suprun i  Marcel Jaworowski.   

Pół tysiąca zawodników, 17 drużyn i prawie 500 meczów

W trosce o narybek Wigry od lat organizują mistrzostwa Suwałk przedszkolaków. W akademii szkolą się chłopcy od 5 do 12 roku życia, a zawodnicy w wieku 13-19 lat trenują w zespołach młodzieżowych. W poprzednim sezonie we wszystkich rozgrywkach prowadzonych przez Podlaski ZPN  uczestniczyło 17 suwalskich drużyn, które rozegrały w sumie 442 spotkania. Obraz uzupełnia 450 meczów rozegranych w 50 ogólnopolskich i międzynarodowych turniejach dla dzieci i młodzieży.

To będzie wyjątkowy sezon

Najważniejsze, bo pierwszoligowe, 34 spotkania już od najbliższej soboty do czerwca przyszłego roku. Cztery zespoły, które ukończą sezon na miejscach 3-6. rozegrają ich nawet więcej,  ponieważ wezmą udział w barażach o dodatkową, trzecią przepustkę do ekstraklasy.   

Do II ligi spadną, tak jak dotąd, najsłabsze trzy zespoły. W poprzednim, swoim najgorszym na zapleczu ekstraklasy sezonie Wigry cudem zajęły czwarte miejsce od końca. Teraz suwalski zespół, który poprowadzi Adam Fedoruk, kolejny były reprezentant Polski i zawodnik Legii Warszawa powalczy o tak zwane spokojne utrzymanie.    

Drużyna chce grać tak, by przyciągać na Zarzecze komplet publiczności. Kibice będą mieli większy komfort oglądania spotkań. Wzmocnione do 1600 luxów oświetlenie Stadionu Miejskiego spełnia już wymogi telewizyjnych nadawców.

Wojciech Drażba

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Dodaj nowe ogoszenie