03.03.2018

AGH Kraków – Ślepsk Suwałki 0:3: Do półfinału jeden mecz [u nas relacja live]

Wygrywając w sobotę 3:0 w Krakowie z AGH siatkarze Ślepska Suwałki zrobili drugi krok na drodze do półfinału play-off I ligi. W rywalizacji do trzech zwycięstw suwalczanie prowadzą zatem 2:1 i do awansu do strefy medalowej potrzebują już tylko jednego zwycięstwa. Mogą je odnieść w niedzielę, kiedy zespoły te spotkają się po raz czwarty, a drugi w Krakowie (początek meczu godz. 16:00).

– Odrzucająca rywali zagrywka, dobre przyjęcie własne, szczelny blok i pewny atak – to klucze do zwycięstwa – tak przed sobotnim meczem w Krakowie mówił środkowy bloku Ślepska Łukasz Rudzewicz.

I rzeczywiście te elementy plus fantastyczny mecz Kewina Sasaka, atakującego Ślepska sprawiły, że suwalczanie ten mecz rozstrzygnęli na swoją korzyść.

Po wyrównanym początku i walce punkt za punkt do stanu 7:7 gospodarze uzyskali dwupunktową (9:7; 10:8) przewagę, ale ich radość trwała krótko. Po ataku z krótkiej i dwóch asach serwisowych Łukasza Rudzewicza Ślepsk nie tylko odrobił stratę, ale objął prowadzenie 11:10. Goście nie poszli jednak za ciosem i ponownie prowadzenie, tym razem 13:11, a po kilku akcjach już 19:15 objęli akademicy. Ślepsk gonił wynik, ale losy seta zaczęły się odwracać przy stanie 22:18 dla gospodarzy. Sygnał do odrabiania start dał Mateusz Błasiak zagrywając w siatkę. W następnej akcji punkt dla Ślepska dołożył kapitan drużyny Adrian Hunek, a po chwili dwa zagrywką Kewin Sasak i to suwalczanie objęli prowadzenie 23:22 i o czas poprosił trener Andrzej Kubacki. Pomogło... na chwilę, bowiem gospodarze wyrównali na 23:23 i 24:24. Ostatnie zdanie w tym secie należało jednak do gości, którzy zdobyli dwa punkty  nie oddając rywalom ani jednego wygrali seta 26:24 i objęli prowadzenie w meczu 1:0.

Set drugi to dominacja Ślepska od pierwszej do ostatniej piłki. Zaczęło się od 3:0 dla gości i chociaż gospodarze robili co mogli, to w tym secie, za sprawą gości konsekwentnie realizujących swoje założenia taktyczne mogli niezbyt wiele. Przewaga Ślepska systematycznie rosła, a świadczy o nim.in. to, że w tym secie gospodarze nie prowadzili nawet jeden raz. Nawet na chwilę na tablicy wyników nie wyświetlił się remis. Ślepsk prowadził różnicą od 3 do 6-7 punktów. Ostatni, w tym secie punkt dla AGH na 17:22 zdobył ... Rudzewicz zagrywając w siatkę. Tym samym zrewanżowali się akademicy, a kolejne punkty dla Ślepska zdobyli Jan Fornal, w zagraniu którego sędzia dopatrzył się podwójnego odbicia, a wynik seta na 25:17 i meczu na 2:0 dla Ślepska asem serwisowym ustalił Kewin Sasak.

Podobny przebieg miał set trzeci, który, jak się okazało, w tym meczu był setem ostatnim. Goście zaczęli od prowadzenia 4:0 i taką przewagę utrzymywali aż do stanu 12:17, przy którym na chwilę stanęli. Wykorzystali to gospodarze, którzy zdobywając punkty po siatce bloku Ślepska, asie serwisowym Fornala i zablokowaniu ataku Sasaka, zmniejszyli stratę do dwóch punktów. Na więcej Ślepsk już nie pozwolił. Wynik seta na 25:22 i meczu na 3:0 zagrywką w siatkę ustalił kapitan AGH Arkadiusz Żakieta.

Wyniki I rundy play-off :

A. AZS Częstochowa – TSV Sanok  3:0 (25:20, 26:24, 25:15) i  3:1 (25:19. 23:25, 25:19, 25:21)W rywalizacji do trzech zwycięstw 2:0

B. Lechia Tomaszów Maz. – ES Norwid Częstochowa  3:1 (33:31, 25:23, 20:25, 25:21) i  3:2 (25:20, 24:26, 21:25, 25:22, 15:7)W rywalizacji do trzech zwycięstw 2:0

C. Ślepsk Suwałki - AGH Kraków 0:3 (20:25, 21:25, 21:25) i 3:0 (25:16, 25:16, 25:21) W rywalizacji do trzech zwycięstw 1:1

D. Krispol Września – Stal Nysa  3:0 (25:18, 25:21, 25:18) i  0:3 (25:27, 17:25, 22:25)W rywalizacji do trzech zwycięstw 1:1

II Termin – 03-04.03.2018:

A.TSV Sanok –  AZS Częstochowa  1:3 (22:25, 25:19, 22:25, 18:25) – stan rywalizacji 0:3

B. ES Norwid Częstochowa – Lechia Tomaszów Maz. 0:3 (21:25, 22:25, 19:25) stan rywalizacji 0:3

C. AGH Kraków – Ślepsk Suwałki 0:3 (24:26, 17:25, 22:25) i 4.03. g. 16:00 (1:2)

D. Stal Nysa – Krispol Września 0:3 (18:25, 24:26, 15:25) i 4.03. g. 17:00 (1:2)

Ew. III Termin – 21.03.2018

Rozgrywana do dwóch wygranych spotkań, gospodarzem I i ew. III terminu play-off jest zespół, który po rundzie zasadniczej zajął wyższe miejsce w tabeli.

E - zwycięzca D - zwycięzca A

F zwycięzca C – zwycięzca B

Zwycięzcy meczów E i F w rundzie III rozegrają mecze o 1 miejsce. Przegrani meczów E i F w rundzie III rozegrają mecze o miejsce 3.

III runda play-off  (o miejsca 1-4)

AZS Częstochowa – zwycięzca rywalizacji Krispol – Stal Nysa

Lechia Tomaszów Maz. – zw. rywalizacji Ślepsk - AGH

I Termin  24-25.03.2018

II Termin – 07-08.04.2018

Ew. III Termin – 11.04.2018

I zwycięzca E – zwycięzca F (o 1 miejsce) Baraże o wejście do Plus Ligi zgodnie z komunikatem PLPS S.A.

J przegrany E – przegrany F (o 3 miejsce)

O miejsce 5 TSV Sanok – pokonany w rywalizacji Krispol – Nysa oraz Norwid Częstochowa – pokonany w rywalizacji Ślepsk - AGH

I Termin – 24.03.2018

II Termin – 07.04.2018

Rozgrywany dwumecz (plus ewentualnie „złoty set”); gospodarzem I terminu jest zespół, który po rundzie zasadniczej zajął niższe miejsce w tabeli.

Play-out
Termin I – 03-04.03.2018

KPS Siedlce – SMS PZPS Spała  3:0 (25:23, 27:25, 25:23) i  3:1 (22:25. 25:20, 25:17, 25:16)