12.10.2013

Czarna sobota

Zamiast spodziewanych trzech, czy w najgorszym przypadku dwóch punków Ślepsk w sobotę (12.10.) w II kolejce musiał się zadowolić się tylko jednym wywalczonym w meczu z Avią Świdnik. W ten sposób świdniczanie podtrzymali dobrą passę w meczach ze Ślepskiem. Wprawdzie nagrodę MVP otrzymał zdobywca trzech ostatnich punktów w meczu Wojciech Pawłowski, ale cichym bohaterem tego spotkania był Jakub Peszko, jeszcze przed rokiem zawodnik Ślepska.

Mecz rozpoczął się od prowadzenia gospodarzy 3:0, ale goście powoli zaczynali się rozkręcać i sprawiać kłopoty faworyzowanemu Ślepskowi. Wyciągnęli na 7:7 i na chwilę odskoczyli na dwa punkty. Ślepsk jeszcze raz poderwał się, ze stanu 12:12 odskoczył na 17:13 i stanął. Nie pomogły czasy brane przez trenera Piotra Poskrobko. Beniaminek ze Świdnika, dzięki dobrej i skutecznej grze Michała Stępnia (grał w Ślepksu), Jakuba Guza, w tym secie oddał jeszcze dwa punkty, ale zdobył ich aż 12 i wygrał seta 25:19.

W secie drugim, po wyrównany początku (3:3) do głosu doszli gospodarze i to oni na pierwszą przerwę techniczną schodzili z przewagą trzech punktów (8:5). Po przerwie przewaga gospodarzy wzrosła do sześciu oczek (15:9) i zaczęła się powtórka z seta pierwszego. Goście odrabiali straty doprowadzając do stanu 16:15 dla Ślepska. Na więcej suwalczanie jednak nie pozwolili. Punkty Skorija i Winnika plus „prezenty” gości sprawiły, że sta 25:20 wygrał Ślepsk i wyrównał stan meczu na 1:1.

Początek trzeciego seta to koncertowa gra gospodarzy, seria błędów gości i na tablicy 5:0 dla Ślepska. Czy można w ciągu zaledwie kilku minut stracić taką przewagę? Okazuje się że można. Po serii zagrywek Jakuba Peszko Avia nie tylko odrobiła straty, ale wyszła na prowadzenie 8:5. Podopieczni Marcina Jarosza kilkupunktową przewagę utrzymywali aż do 13:12 dla nich. Do 17:17 trwała siatkarska wymiana ciosów. Końcówka należała jednak do Ślepska, który m.in. dzięki skutecznym atakom kapitana Wojciecha Winnika wygrał seta 25:21 i objął prowadzenie w meczu 2:1.

Kiedy wydawało się, że Ślepsk złapał wreszcie swój rytm gry i set IV będzie ostatnim, ponownie „lwi pazur” pokazali goście. Suwalcznie prowadzili tylko dwa razy: 1:0 i 5:4. Na pierwszą przerwę techniczną zespoły schodziły przy prowadzeniu Avii 8:7, na drugą przy 16:13. Nadzieje kibiców gospodarzy odżyły kiedy Ślepsk zbliżył się na 19:17. Na więcej Avia już nie pozwoliła, wygrała seta 25:21 i doprowadziła do remisu w meczu 2:2.
Dlaczego Ślepsk przegrał tie-breaka? To pytanie do zawodników gospodarzy, którzy prowadząc w końcówce 13:11, stracili z rzędu cztery punkty, w tym trzy zagrywką zdobył Wojciech Pawłowski. Set 15:13 dla Avii, mecz 3:2 dla niej. Radość gości i smutek gospodarzy, których od zwycięstwa za dwa punkty dzieliły tylko... dwa punkty. Tych jednak zdobyć się  nie udało.

W zespole Ślepska na zmiany, na podwyższenie bloku, za Łukasza Makowskiego wchodził Australijczyk Banjamin Bell. Niestety nie pomógł drużynie bowiem gospodarze nie potrafili wykorzystać swojej zagrywki.

Ślepsk Suwałki - Avia Świdnik 2:3 (19:25, 25:20, 25:21, 21:25, 13:15)

Ślepsk: Winnik, Makowski, Kałasz, Rudzewicz, Skrzypkowski, Skorij, Andrzejewski (libero) oraz Bell i Modzelewski
Avia: Pawłowski, Gonciarz, Baranowski, Stępień, Peszko, Guz, Głód (libero) oraz Kurek i Misztal

Następna, 3. kolejka już w środę 16. 10., ale Ślepsk swój wyjazdowy mecz z Krispolem we Wrześni przełożył na 23.10. Dzień później (24.10.), z tym samym rywalem i na jego parkiecie Ślepsk zagra w III rundzie Pucharu Polski, a po dwóch dniach (26.10.) o ligowe punkty walczyć będzie w Lubinie z tamtejszym Cuprum.
Nie dojdzie tez planowany na poniedziałek (14.10.) sparing z wielokrotnym medalistą mistrzostw Białorusi Komunalnikiem Grodno. Białorusini mieli problemy z otrzymaniem polskich wiz i odwołali przyjazd od Suwałk. W tej sytuacji Ślepsk zagra w IV kolejce, za tydzień (sobota, 19.10. godz. 17.00) w Suwałkach, z TKS Nascon Tychy.