06.02.2014

Fatalna gra i porażka Ślepska [fotogaleria]

Grając tylko do pierwszej przerwy technicznej nie da się wygrać nie tylko meczu, ale nawet seta. A tak w środę z AGH 100 RK AZS Kraków zagrali siatkarze Ślepska Suwałki. W 20 kolejce. We własnej hali przegrali z zajmującymi 10 lokatę akademikami 0:3. Przegrali, bo byli tego dnia po prostu słabsi od rywali.
Po meczu z zawodnikami spotkał się Józef Wiszniewski, główny sponsor klubu. Padło wiele gorzkich, mocnych, przepełnionych emocjami ostrych słów. Była też męska rozmowa zawodników i trenerów w szatni.

Tego co siÄ™ staÅ‚o, a w tym przypadku nie można powiedzieć: „Åšlepsk nic siÄ™ nie staÅ‚o...”, odwrócić siÄ™ nie da. Trzeba przeanalizować przyczyny porażki, bo - patrzÄ…c nie tyle na wynik co na grÄ™ – byÅ‚a to porażka, podnieść gÅ‚owy, wyjść na parkiet i walczyć, walczyć i jeszcze raz walczyć w sobotnim meczu z KÄ™czaninem KÄ™ty.

Tak siÄ™ skÅ‚ada, że z zespoÅ‚ów z czoÅ‚ówki tylko Åšlepsk straciÅ‚ punkty w dwumeczach z trzema najsÅ‚abszymi teoretycznie zespoÅ‚ami I ligi: TKS Tychy (1:3 w Tychach), AviÄ… Åšwidnik (2:3 u siebie) i AGH 100RK AZS Kraków (0:3 w SuwaÅ‚kach). Mamy nadziejÄ™, że z czwartÄ… drużynÄ… od koÅ„ca tabeli, czyli KÄ™cznainem KÄ™ty, ta czarna seria zostanie wreszcie przerwana. Nie mamy zresztÄ… innego wyjÅ›cia, bo porażka może w konsekwencji sprawić, że w koÅ„cowej tabeli po rundzie zasadniczej, zamiast czwartego, zajmiemy nawet szóste miejsce.

„.. A po nocy przychodzi dzieÅ„,
A po burzy spokój,
Nagle ptaki budzÄ… mnie...”

– to sÅ‚owa z piosenki „Jest taki samotny dom” Budki Suflera przypominamy po to, by budzić siatkarzy, którzy „przespali” Å›rodowy mecz z akademikami.  Przecież siatkarze pokazywali już, że po koszmarnym meczu potrafiÄ… zagrać wspaniaÅ‚e spotkanie (np. z Cuprum Mundo Lubin). Wierzymy, że tak bÄ™dzie i tym razem, że z KÄ™cznainem na parkiecie zobaczymy inny zespóÅ‚, zespóÅ‚ walczaków z charakterem, sercem do gry, szanujÄ…cy siebie, rywala i kibiców. ZespóÅ‚ zwyciÄ™ski, a nie opuszczajÄ…cy halÄ™ z nosami przyklejonymi do parkietu
Stracone trzy punkty znacznie skomplikowaÅ‚y sytuacjÄ™ Åšlepska walczÄ…cego o miejsce w czoÅ‚owej czwórce, ale nie pozbawiÅ‚y szansy na zajÄ™cie lokaty dajÄ…cej w play-off prawo zaczynia rywalizacji od spotkaÅ„ u siebie. Tyle tylko, że trzeba wygrać oba pozostaÅ‚e d koÅ„ca mecze, lub jeden liczyć na potkniÄ™cie rywali (KPS Siedlce i Krispol WrzeÅ›nia)

Wracając od środowego spotkania z akademikami. Ślepsk był w tym meczu słabszy niemal we wszystkich statystykach:
punkty zdobyte blokiem: 7 Åšlepsk – 14 Kraków
skuteczność ataku:  39 proc. – 48 proc.
punkty zdobyte blokiem: 10 – 13
punkty zdobyte zagrywkÄ…: 4 – 8
zepsute zagrywki: 11 – 11

Pierwszy punkt w meczu zdobył blok Kałasz/Skoryy i gospodarze minimalną przewagę utrzymali do pierwszej przerwy technicznej (8:7). Na drugą schodzili już przegrywając 14:16. Jeszcze przez moment nawiązali walkę(15:17) i stanęli. Akademicy odskoczyli na 15:20 i, kontrolując grę wygrali seta 25:19.

Druga partia zaczęła siÄ™ od prowadzenia Åšlepska 3:0. Przerwa wziÄ™ta przez trenera KaszÄ™ podziaÅ‚aÅ‚a na jego zawodników jak kubeÅ‚ zimnej wody. Szybko zdobyli pięć punktów nie tracÄ…c żadnego (5:3) dla AGH), ale na przerwÄ™ technicznÄ… zespoÅ‚y schodziÅ‚y przy prowadzeniu 8:7 suwalczan. Po przerwie na boisko wróciÅ‚y inne zespoÅ‚y. Przy stanie 9:9 akademicy zdobyli trzy punkty, Åšlepsk 1 i od wyniku 12:10 dla krakowian zaczÄ…Å‚ siÄ™ ich odjazd. SygnaÅ‚ na drugÄ… przerwÄ™ technicznÄ… zabrzmiaÅ‚ przy wyniku 16:10 dla ... AGH. Takiego prowadzenia goÅ›cie już nie zmarnowali, a seta zakoÅ„czyli efektownymi blokami na Winniku i PachliÅ„skim.

Set trzeci, jak dwa wczeÅ›niejsze zaczÄ…Å‚ siÄ™ do prowadzenia Åšlepska 1:0. ByÅ‚ nawet moment, że gospodarze prowadzili 7:5, ale na przerwÄ™ technicznÄ… schodzili przegrywajÄ…c już 7:8. GoÅ›cie zÅ‚apali wiatr, Åšlepsk ponownie przysnÄ…Å‚ i na drugÄ… przerwÄ™ drużyny schodziÅ‚y przy wyniku 16:11 dla AGH.  Widmo porażki nie obudziÅ‚o Åšlepska. Nie pomagaÅ‚y zmiany w skÅ‚adzie, przerwy. Na parkiecie istnieli tylko akademicy, którzy bezlitoÅ›nie punktowali bezradnych rywali. Ostatni punkt dajÄ…cy AGH wygranÄ… w secie 25:20 i 3:0 w meczu zdobyÅ‚ dla nich... kapitan Åšlepska zagrywajÄ…c w aut.

Przed meczem obraz zespoÅ‚y zapowiadaÅ‚y walkÄ™ o trzy punkty. Na parkiecie walczyÅ‚ o nie tylko jeden, ten z Krakowa i wywiózÅ‚ je jak najbardziej zasÅ‚użenie.
-To byÅ‚ mecz aktorów z Krakowa ze statystami z SuwaÅ‚k – posumowaÅ‚ spotkanie jeden z kibiców gospodarzy. I chyba jest to trafna ocena.

- Naszej postawy nie tÅ‚umaczÄ… problemy kadrowe z rozgrywajÄ…cymi, przeszliÅ›my obok  meczu, nie podjÄ™liÅ›my rÄ™kawicy rzuconej nam przez rywali. Akademicy pokazali, jak należy grać, żeby wygrywać. Tego co siÄ™ staÅ‚o już nie zmienimy. Musimy wziąć siÄ™ w garść i w sobotÄ™ zagrać swojÄ… siatkówkÄ™. A że grać potrafimy udowadnialiÅ›my nie raz i nie dwa. Wciąż jesteÅ›my w grze o czwarte miejsce i nie zamierzamy z niej wypaść – powiedziaÅ‚ po meczu Piotr Poskrobko, trener Åšlepska.

Pomimo przegranej Åšlepsk utrzymaÅ‚ czwartÄ… lokatÄ™, ale może jÄ… stracić w czwartek, po koÅ„czÄ…cym 20. kolejkÄ™ meczu KPS Siedlce – Camper Wyszków (relacja w Orange Sport TV od 19.15.). Siedlczanie, z którymi Åšlepsk zagra w ostatniej kolejce na ich parkiecie,  wyprzedzÄ… nas wygrywajÄ…c nawet 3:2.

Åšlepsk SuwaÅ‚ki – AGH 100RK Kraków 0:3 (19:25, 19:25, 20:25)
Åšlepsk: Bell, KaÅ‚asz, Skrzypkowski, Winnik, Schamlewski, Skoryy – Andrzejewski (libero) oraz Modzelewski, PachliÅ„ski, Jutkiewicz