20.09.2014

Jubileusz Ślepska z domieszką goryczy [zdjęcia]

Nawet 15-kilogramowy tort z logiem Ślepska nie osłodził goryczy po porażce 2:3 w finale z Camperem Wyszków. Być może gdyby ten jubileuszowy tort (V Memoriał i 5. lat gry w I lidze, 10-lecie klubu i 25-lecie firmy Ślepsk) krojono po finale, a nie dzień wcześniej... W meczu o 1. miejsce Ślepsk prowadził w setach 2:0 i w trzecim aż do 21:20. Niestety, zamiast wygrać 3:0 przegrał 2:3...

Ale przegraÅ‚ z bezsprzecznie z najlepszÄ… drużynÄ… V MemoriaÅ‚u Józefa Gajewskiego, byÅ‚ym i gÅ‚ównym kandydatem na przyszÅ‚ego mistrza I ligi. Camper okazaÅ‚ siÄ™ drużynÄ… niemal kompletnÄ…, grajÄ…cÄ… urozmaiconÄ… i skuteczna zagrywkÄ…, szczelnym blokiem i kilkoma zawodnikami atakujÄ…cymi, z których każdy może peÅ‚nić rolÄ™ lidera. Takim w finale byÅ‚ RafaÅ‚ Faryna, który na parkiet wszedÅ‚ z kwadratu dla rezerwowych i rozbiÅ‚ Åšlepsk. Chwilami byÅ‚ to jego zwyciÄ™ski pojedynek z gospodarzami. Tylko w finale zdobyÅ‚ on 5, czyli 1/3 punktów.

Åšlepsk mimo wszystko zagraÅ‚ niezÅ‚e zawody. Szczególnie chwalony byÅ‚ po póÅ‚finaÅ‚owym zwyciÄ™stwie z EnergÄ… Pekpolem OstroÅ‚Ä™ka.
- Tak dobrze grajÄ…cego z nami Åšlepska dawno nie widziaÅ‚em – mówiÅ‚ po meczu w  Andrzej Dudziec, szkoleniowiec Pekpolu. Bardzo dobre przyjÄ™cie, różnorodna i skuteczna zagrywka, dobra gra blokiem, brylujÄ…cy w ataku Winnik, który przed tygodniem, na turnieju u nas byÅ‚ tylko cieniem.
Trener Dudziec chwalił też swego byłego rozgrywającego, w tym meczu prowadzącego grę Ślepksa Kam la Obrębskiego.
- Kamil radziÅ‚ sobie bardzo dobrze, nie tylko rozrzucaÅ‚ grÄ™ na skrzydÅ‚a, ale robiÅ‚ też coÅ›, co u nas mu nie wychodziÅ‚o – graÅ‚ ze Å›rodkowymi, którzy przeciwko nam zdobyli sporo punktów – mówiÅ‚ A. Dudziec.
W pierwszym secie póÅ‚finaÅ‚owego meczu Åšlepsk – Pekpol wyrównana walka trwaÅ‚a do stanu 16:16. W tym momencie atak Winnika po skosie w boisko i Wierzbickiego w siatkÄ™ daÅ‚y suwalcznom prowadzenie 18:16, które w koÅ„cówce podwyższyli do czterech punktów. ZwyciÄ™ski punkt daÅ‚ Åšlepskowi blok na BiaÅ‚ku.
Kiedy w secie drugim Åšlepsk prowadziÅ‚ już 18:15 zapowiadaÅ‚o siÄ™ na szybkie i gÅ‚adkie zwyciÄ™stwo. Nic z tego. Pekpol zaczÄ…Å‚ odrabiać straty i wyciÄ…gnÄ…Å‚ na 23:24. Niestety dla siebie, na szczęście dla Åšlepska, nie wykorzystaÅ‚ nie tylko tego setbola, ale i drugiego (25:26). Trzeciej szansy już nie dostaÅ‚. Po wyrównanej, emocjonujÄ…cej koÅ„cówce zwyciÄ™stwo Åšlepskowi 33:31 zapewnili Skrzypkowski atakiem po bloku i Boruch posyÅ‚ajÄ…c piÅ‚kÄ™ w aut.
Trzeci set miał podobny przebieg. Ślepsk prowadził 22:18, Pekpol zbliżył się na 1 punkt i bezskutecznie gonił suwalczan. Pierwszego meczbola, przy stanie 24:22 uratował Boruch atakiem ze środka. Przy drugim nikt nie był w stanie zatrzymać Modzelewskiego. Set 25:23 i mecz 3:0 dla Ślepska.
W drugim póÅ‚finale Camper pokonaÅ‚ 3:1 PlusLigowy 4YouAirlines AZS Politechnika Warszawska.
Tylko w pierwszym secie na parkiecie dominowaÅ‚a 6. drużyna w kraju w ostatnim sezonie. Od drugiego seta Camper wstrzeliÅ‚ siÄ™ zagrywkÄ…, którÄ… demolowaÅ‚ rywali ze stolicy. Akademicy odpowiadali pojedynczymi akcjami, ale to byÅ‚o za maÅ‚o, żeby wygrać z efektownie i efektywnie grajÄ…cym mistrzem I ligi.

Tak siÄ™ zÅ‚ożyÅ‚o, ze w meczu o brÄ…zowy medal zmierzyÅ‚y siÄ™ dwa zespoÅ‚y majÄ…ce na koncie po jednym zwyciÄ™stwie w Memoriale Józefa Gajewskiego (dwa razy wygraÅ‚ Lotos Trefl GdaÅ„sk).
OkazaÅ‚y puchar za trzecie miejsce pojechaÅ‚ do stolicy. Dla ekipy z OstroÅ‚Ä™ki tylko pierwszy, wygrany  25:22 i drugi minimalnie przegrany 23:25, set dawaÅ‚y nadziejÄ™ na dobry wynik. W III i IV dominowaÅ‚a już drużyna z PlusLigi i zasÅ‚użenie wygraÅ‚a sety odpowiednio do 18 i 15, a mecz 3:1.

Finał miał dwa oblicza.

Pierwsze, radosne dla siatkarzy i kibiców Åšlepska, aż do stanu 21:20 w secie trzecim. Pierwszego bowiem suwalcznie wygrali 25:21, a drugiego 25:20. W trzecim przy stanie 21:21 punkt zdobyÅ‚ Camper i powinien prowadzić 22:21. Powinien, ale na tablicy pojawiÅ‚ siÄ™ wynik 23:21. Na nic zdaÅ‚y siÄ™ gwizdy i krzyki kibiców, protesty suwalczan, potwierdzane przez statystyków obu drużyn. SÄ™dziowie, zwÅ‚aszcza pani przy stoliku, pozostali nieugiÄ™ci. Nie potrafili przyznać siÄ™ do karygodnego bÅ‚Ä™du, który być może wypaczyÅ‚ wynik tego seta, a jeÅ›li tak to i meczu. Pani sÄ™dzia przy stoliku zrobiÅ‚a takÄ… minÄ™, jak arbiter z Iranu w czasie meczu Polska-Brazylia. Niestety set 25:23 dla Campera i wiatr w „siatkarskie żagle”, który porwaÅ‚ goÅ›ci do zwyciÄ™stwa w meczu i turnieju. Czwarty i piÄ…ty set od poczÄ…tku do koÅ„ca pod dyktando goÅ›ci. Åšlepsk wyraźnie siÄ™ rozkleiÅ‚. Tylko chwilami pojedynczy zawodnicy próbowali jeszcze poderwać kolegów od gry, ale rywale grali już na najwyższych obrotach, na luzie, skutecznie, wyciÄ…gajÄ…c niewiarygodne wrÄ™cz piÅ‚ki i skutecznie atakujÄ…c z każdej pozycji. Te dwa sety to popis RafaÅ‚a Faryny pozyskanego przez  Camper z Czarnych Radom. JeÅ›li tak bÄ™dzie graÅ‚ w I lidze, to dÅ‚ugo w niej nie pozostanie.

Szkoda bo zwyciÄ™stwo w turnieju byÅ‚o na wyciÄ…gniÄ™ci rÄ™ki, którÄ… niestety nam podbito w decydujÄ…cym momencie. Ale nie ulega wÄ…tpliwoÅ›ci, że turniej wygraÅ‚ zespóÅ‚ w tych dniach siatkarsko najlepszy, dojrzaÅ‚y, zgrany, prezentujÄ…cy efektownÄ… i skutecznÄ… siatkówkÄ™.

Åšlepsk szansÄ™ rewanżu bÄ™dzie miaÅ‚ już 11 października, w 3. kolejce I ligi, kiedy ponownie w SuwaÅ‚kach zmierzy siÄ™ z Camperem.  A inauguracja rozgrywek ligowych 2014/2015 nad CzarnÄ… HaÅ„czÄ… już za tydzieÅ„, 27.09. o godz. 18.00 w meczu z beniaminkiem VictoriÄ… PWSZ WaÅ‚brzych.

V Memoriał J. Gajewskiego ( 19-20.09.2014) - wyniki
PóÅ‚finaÅ‚y:
Camper Wyszków - 4You AZS Politechnika Warszawska 3:1 (15:25, 26:24, 25:19, 29:27)
Åšlepsk SuwaÅ‚ki – Energa Pekpol OstroÅ‚Ä™ka  3:0 (25:21, 33:31, 25:23)
O miejsca 3- 4: Energa Pekpol Ostrołęka - 4You Airlines AZS Politechnika Warszawska 1:3 (25:22, 23:25, 18:25, 15:25)
FinaÅ‚: Åšlepsk SuwaÅ‚ki – Camper Wyszków 2:3 (25:21, 25:20, 22:25, 17:25, 12:15)
KoÅ„cowa klasyfikacja: 1. Camper Wyszków, 2. Åšlepsk SuwaÅ‚ki, 3. 4You Airlines AZS Politechnika Warszawska, 4. Energa Pekpol OstroÅ‚Ä™ka
Nagrody indywidualne: Rafał Faryna (Camper), Krzysztof Andrzejewksi (Ślepsk), Aleksander Śliwka (AZS Politechnika), Damian Wdowiak (Pekpol)