11.03.2018

Norwid Częstochowa – Ślepsk Suwałki 1:3 To był stary, dobry Ślepsk

Sobotnie spotkanie Norwida Częstochowa ze Ślepskiem Suwałki było pierwszym w rywalizacji o miejsca 5-8, a trzecim w sezonie 2017/18. Oba mecze w rundzie zasadniczej kończyły się zwycięstwami Ślepska 3:2, to w play-off także dla suwalskiego zespołu, ale już 3:1. To wpadce w pierwszej rundzie play-off z AGH Kraków, teraz znów widzieliśmy stary, dobry, skuteczny Ślepsk. I oby tak w rewanżu...

Suwalczanie zrobili pierwszy krok w boju, którego stawką jest nie tylko 5 miejsce w I lidze, ale przede wszystkim honor. Wszak celem zespołu była walka o medal, a tego w tym sezonie, po nierównych meczach z AGH i przegranej 2:3 rywalizacji o awans do półfinału, nie będzie. W najlepszym przypadku Ślepsk sezon może zakończyć na miejscu 5, w najgorszym (przegrany dwumecz z Norwidem) na miejscu siódmym. Awans do następnej rundy dadzą suwalczanom dwa wygrane sety w meczu rewanżowym (17.03. g. 16:00) w Suwałkach.

Sobotnie spotkanie w Częstochowie potwierdziło tylko prawdziwość słów pewnego polityka, który mówił iż: „Prawdziwego mężczyznę poznaje się nie po tym jak zaczyna, ale jak kończy”. Ślepsk mecz zaczął źle, bo już po kilku minutach Norwid prowadził 6:2 i pierwszy czas wykorzystał trener gości Dima Skoryy.  Niewiele to dało, bowiem gospodarze grali naprawdę dobry mecz. Ich najsilniejszą bonią była odrzucająca zagrywka , po której goście mieli problem z wyprowadzeniem ataku, a gospodarze zdobywali punkty seriami. Ich przewaga wzrosła do pięciu punktów (14:9) i wówczas nastąpiło przebudzenie rywali. Suwalczanie, po dwóch błędach Norwida i punktowym ataku Kewina Sasaka, zmniejszyli stratę do dwóch punktów i przy stanie 14:12 o czas poprosił trener gospodarzy Radosław Panas. Po wznowieniu gry dwa punktowe ataki Damiana Wdowiak, po jednym Adama Smolarczyka i sędziego, który po ataku Adriana Hunka w boisko uznał że był to aut, Norwid prowadził już 18:12. Dzięki skuteczności właśnie Wdowiaka i Smolarczyka gospodarze do końca seta nie tylko nie pozwolili gościom na zmniejszenie strat, ale powiększyli przewagę do dziewięciu punktów, wygrali seta 25:16 i objęli prowadzenie w meczu 1:0.

W secie drugim walka punkt z a punkt trwała aż do stanu 21:21. , a różnicą 1-3 punktów częściej prowadził Norwid, ale Ślepsk nie pozostawał dłużny. Kiedy przegrywający 18:20 gospodarze po ataku i dwóch asach serwisowych Smolarczyka  objęli prowadzenie 21:20 wydawało się, że i ten set padnie ich łupem. Nic z tego.  Gospodarzy z uderzenia wybili Jan Lesiuk i Adrian Hunek blokiem doprowadzając do remisu 21:21, a po punktowym ataku Hunka z krótkiej dającym gościom prowadzenie 22:21 o czas poprosił trener Panas. Przerwa nie wybiła z rytmu gości, którzy po bloku Hunka i Kacpra Gonciarza oraz asie serwisowym Wojciecha Winnika podwyższyli wynik na 24:21 i mieli pierwszą piłkę setową. Wynik seta na 25:21 dla Ślepska, a meczu na 1:1 autowym atakiem ustalił Smolarczyk

Set trzeci miał trzy odsłony. W pierwszej do stanu 6:5 lepiej prezentowali się gospodarze, w drugiej do 12:12 goście. Trzecia rozgrywana była już na warunkach dyktowanych przez Ślepsk. Atak Hunka po bloku i Smolarczyka po skosie w aut dały gościom dwupunktowe prowadzenie (14:12), którego nie tylko nie oddali, ale systematycznie powiększali: 18:14, 19:15, aż do 22:16. Wówczas na chwilę goście jakby stanęli: Autowa zagrywka Winnika, as Smolarczyka i o czas poprosił trener Skoryy. Po wznowieniu gry i punktowym ataku Dominika Miarki na tablicy wyświetlił się wynik 22:19 dla Ślepska i wydawało się, że gospodarze złapali przysłowiowy wiatr w żagle. Jego kierunek odwrócił się i poniósł gości, którzy pod dwóch punktach zdobytych atakami ze środka i asie serwisowym Hunka wygrali seta 25:19 i ponownie objęli prowadzenie w meczu, tym razem 2:1.

Set czwarty nie zapowiadał emocji, jakie towarzyszyły kibicom w jego końcówce. Od początku aż do stanu 19:17 prowadził Ślepsk, a strata gospodarzy do gości wynosiła nawet się wynik 15:15 i set zaczynał się jakby od początku. Ślepsk po autowym ataku Adama Smolarczyka i bloku Lesiuk/Hunek ponownie, ale na chwilę, zdobył dwupunktową przewagę (17:15, 19:17). Gospodarze nie odpuszczali i po ataku Smolarczyka w boisko i Hunka w aut doprowadzili do remisu 19:19. Na punkt środkowego Ślepska Cezarego Sapińskiego ponownie odpowiedział Smolarczyk, a kolejny punkt dołożył Maruszczyk obijając blok rywali i Norwid objął prowadzenie 21:20.  Do remisu 21:21 doprowadził Winnik, ale następny punkt dla Norwida zagrywką w siatkę „podarował”  Vitalij Szczytkov  i częstochowianie prowadzili 22:21. Następne dwa punkty zdobyli jednak goście (Łukasz Rudzewicz „czapą z daszkiem:” na środku, a  Kamil Skrzypkowski asem serwisowym wyprowadzając swój zespół na prowadzenie 23:22. Do remisu doprowadził Tomasz Kryński, ale w następnej akcji pierwszego meczbola (24:23) Ślepsk miał po ataku po przekątnej Winnika. Od tego momentu sytuacja i nastroje w obu drużynach zmieniały się jak w kalejdoskopie. Kryński o blok ,  b szczelny blok i 25:24 dla Norwida; po autowej zagrywce Kryńskiego i potrójnym bloku Ślepska  26:25 dla gości, zagrywka w aut i blok Norwida i setbol 27:26 dla gospodarzy, atak Lesiuka po bloku i w boisko (zdaniem sędziów) gospodarzy na 28:27, Winnik o blok i aut po bloku Ślepska – 29:28 dla Norwida, po zagrywce Smolarczyka w siatkę i punktowym ataku Łukasza Usowicza 30:29 dla Norwida. Jak się okazało była to ostania szansa dla Norwida na doprowadzenie do tie breaka. Zagrywka Usowicza w aut i na tablicy przy obu drużynach cyfry 30:30. Po asie serwisowym Skrzypkowskiego 31:30 i drugi (przy pięciu Norwida) setbol i trzeci meczbol dla Ślepska. Tym razem wykorzystany, a kropkę nad „i” suwalczanie postawili podwójnym blokiem. Set 32:30, a mecz 3:1 dla Ślepska i do tego aby zagrać o miejsca 5-6 suwalczanie w rewanżu 17.03. g. 16:00) muszą wygrać minimum dwa sety. Jeżeli Norwid wyga nad Czarną Hańczą 3:0 lub 3:1 o tym kto awansuje do następnej rundy, a kto zakończy rozgrywki na miejscu 7 lub 8 zadecyduje złoty set.

ES Norwid Częstochowa – Ślepsk Suwałki 1 : 3 (25:16, 21:25, 19:25, 30:32)

Norwid: Usowicz, Nowosielski, Mucha, Kogut, Wdowiak, Smolarczyk – Zieliński (L) oraz Gromadzki, Miarka, Kryński, Maruszczyk, Usowicz

Ślepsk: Lesiuk, Sasak, Rudzewicz, Hunek, Gonciarz, Skrzypkowski – Filipowicz (L) oraz Laskowski, Szarek, Winnik, Szczytkov, Sapiński

Komplet wyników II rundy play-off  (do dwóch zwycięstw)

O miejsca 1-4

Pierwsze mecze 10.03.

AZS Częstochowa – Krispol Września  3:0 (26:24, 25:15, 25:17)

Lechia Tomaszów Maz. - AGH Kraków  3:1 (22:25, 25:16, 25:21, 28:26)

Rewanże 17.03

Krispol Września - AZS Częstochowa

AGH Kraków  - Lechia Tomaszów Maz.

O miejsca 5-8 (dwumecz)

Norwid Częstochowa – Ślepsk Suwałki  1:3  (25:16, 21:25, 19:25, 30:32)

TSV Sanok – Stal Nysa  3:2 (25:18, 25:20, 23:25, 19:25, 15:13)

rewanże 17.03.

Ślepsk Suwałki  - Norwid Częstochowa g. 16:00

Stal Nysa - TSV Sanok

Play-out (do trzech zwycięstw)

Aqua Zdrój Wałbrzych – Olimpia Sulęcin   3:1 (17:25, 25:14, 25:14, 25:18) i 0:3 (18:25, 16:25, 15:25)  stan rywalizacji 1:1