14.02.2020

PlusLiga: Indykpol AZS Olsztyn - Ślepsk Malow Suwałki 1:3. Rządziliśmy w Olsztynie [zdjęcia, tabela]

Ślepsk Malow pokazuje, że miejsce w ósemce PlusLigi po prostu mu się należy. Suwalski beniaminek dwukrotnie ograł już Asseco Resovię, a teraz powtórzył ten wyczyn w meczach z Indykpolem AZS Olsztyn.

W Suwałkach drużyna Andrzeja Kowala wygrała 3:1 i w stolicy Warmii powtórzyła ten wynik, chociaż była bliska zwycięstwa 3:0. Podobnie, jak w miniona niedzielę w wygranym meczu ze Skrą Bełchatów, Ślepsk Malow zdominowal rywala zagrywką i atakiem. Siatkarze suwalskeigo zespołu znowu tworzyli bardziej wyrównany kolektyw. Dwucyfrową zdobycz punktową, podobnie jak rozgrywający świetne spotkanie Nicolas Szerszeń i Bartłomiej Bołądź, zaliczył środkowy Cezary Sapiński, zasłuzenie wybrany MVP, najwartościowszym graczem meczu.

Rozpoczęcie meczu to zacięta gra punkt za punkt i bardzo długi set, który w sumie trwał ponad 35 minut. Obu zespołom bardzo zależało na tym, aby dobrze wejść w to spotkanie. Wyrównana walka. Na początku Ślepsk Malow Suwałki objął nawet czteropunktowe prowadzenie (9:13 po skutecznym ataku Bołądzia po przekątnej) ale gospodarze zdołali nas dogonić.

To było bardzo ciężka partia dla suwalczan, przepełniona skrajnymi emocjami w samej końcówce. Suwalczanie raz po raz wychodzili na prowadzenie, ale od stanu 24:23 nie potrafili skończyć 10 piłek setowych. Suwalczanie zagrywali bardzo mocno a piłka notorycznie lądowała poza boiskiem. Wymodlony przez kibiców z Suwałk zwycięski punkt w wyrównanej pierwszej partii dał nam Bartłomiej Bołądź, a set skończył się wysokim wynikiem 32:34 dla suwalczan.

Jednak tak zacięta końcówka pierwszego seta kosztowała naszych siatkarzy wiele sił. Biało-Niebiescy rozpoczęli drugiego seta z lekką zadyszką i tracili nawet 4 punkty (7:3 po efektownym ataku Andringi z lewej flanki). Później suwalczanie zdołali doskoczyć rywali (9:9 po zablokowaniu Hadravy) ale olsztynianie celniej atakowali i znów mozolnie wypracowali bezpieczną, trzypunktową przewagę (22:19). Wtedy nasi siatkarze wrzucili najwyższy bieg i zdobyli trzy punkt z rzędu.

To wlało wiarę w serca naszych zawodników, że można jeszcze wygrać tą partię. Punkt Andringi a później znów popis naszych zawodników! Efektowny atak z lewego skrzydła Szerszenia dał nam remis 23:23, a bohaterem – podobnie jak w pierwszej partii – okazał się Bartłomiej Bołądź, który zdobył 24 i kończący całego seta 25 punkt. To był popis jednego zawodnika.

Miny olsztynian jednoznacznie wskazywały, że byli mocno rozgoryczeni takim wynikiem mając w pamięci przebieg całego drugiego seta. I to podziałało motywująco na olsztynian.

Trzecia partia znów rozpoczęła się wysokim prowadzeniem gospodarzy. Znów gonić rywali musieli nasi zawodnicy. Podopieczni Andrzeja Kowala dogonili i wyszli na trzypunktowe prowadzenie. Mogli zakończyć mecz do zera w setach, ale pomylili się w kluczowej akcji. Andreas Takvam nie skończyl ataku środkiem i zamiast 15:11 dla Ślepska Malowu szybko zrobiło się 15:14 dla gospodarzy. Podopieczni Castellaniego doprowadzili prowadzenie do końca i wygrali trzeciego seta 25:23.

Czwarty set od samego początku bardzo mocno rozpoczęli siatkarze Ślepska Malow Suwałki. Przebieg całej partii suwalczanie ustawili szybko osiągniętą wysoką przewagą dzięki bardzo mocnym zagrywkom. Mocne serwisy suwalczan rozstawiały po kątach zawodników Olsztyna.

W pewnym momencie Biało-Niebiescy prowadzili już 14:7. Później olsztynianie zmniejszyli ten dystans, ale gracze z Suwałk spokojnie dowieźli prowadzenie do końca a całego seta wygrali rezultatem 17:25.

Drużyna ze stolicy Warmii na zwycięstwo czeka od początku grudnia i jeszcze sobie poczeka. Z kolei Ślepsk Malow Suwałki jest w fantastycznej formie. Tydzień temu sensacyjnie pokonał PGE Skra Bełchatów, a teraz ograł na wyjeździe AZS Olsztyn. To już 9. zwycięstwo Ślepska Malow w tym sezonie. Z 25 punktami na koncie umacniamy się na 7. miejscu w tabeli nagradzanym grą w play-offach!

Fantastyczna przygoda beniaminka trwa i moźe być jeszcze piękniejsza! Najbliższe dwa mecze Biało-Niebiescy rozegrają u siebie, będą wspierani dopingiem fanów. W następną niedzielę, 23 lutego podejmą Aluron Virtu Zawiercie, a tydzień później zmierzą się z Czarnymi Radom.

Adrian Piekarski, TM

Indykpol AZS Olsztyn - Ślepsk Malow Suwałki 1 : 3 (32:34, 23:25, 25:23, 17:25)

Indykpol AZS: Hadrava (21), Andringa (13), Woicki (1), Poręba (2), Żaliński (15), Mousavi (11) – Żurek (libero) oraz Kowalski, Mika (7), Pietraszko (1)

Ślepsk Malow: Klinkenberg (4), Szerszeń (20), Bołądź (25), Takvam (8), Sapiński (10), Tuaniga (5) – Filipowicz i Stańczak (libero) oraz Szwaradzki, Siek, Rudzewicz, Rohnka (2)

MVP: Cezary Sapiński (Ślepsk Malow)

Sędziowali: Piotr Król, Marcin Weiner

Pozostałe wyniki i pary 19. kolejki:

Piątek, 14.02.

Trefl Gdańsk - Cuprum Lubin 3 : 0 (26:24, 25:17, 25:16)

1573:1766

Poz. 1-8 - play off: pary 1-8; 2-7; 3-6; 4-5 (do 2 wygranych)

Zwycięzcy 1-8 z 4-5 oraz 2-7 z 3-6 w półfinale (do 2 wygranych)

Poz. 9-12 – o miejsca 9-12 pary: 9-10; 11-12 dwumecz, przy stanie 1:1 złoty set;

Czarni Radom - Aluron Virtu Zawiercie

Cuprum Lubin - Ślepsk Suwałki 3:1 (25:21, 18:25, 25:22, 25:19) - rozegrany awansem, uwzględniony w tabeli