15.11.2019

PlusLiga. Jastrzębski Węgiel – Ślepsk Malow Suwałki 3:0. Nie było niespodzianki

Jastrzębski Węgiel przełamał złą passę i w swoim siódmym meczu odniósł czwarte zwycięstwo. Trzecią porażkę natomiast ma na koncie beniaminek Plus Ligi Ślepsk Malow Suwałki.

To pierwsze spotkanie przegrane przez podopiecznych Andrzeja Kowala 0:3, ale o koÅ„cowych wynikach każdej partii decydowaÅ‚y koÅ„cówki.

Duży wpÅ‚yw na koÅ„cowy wynik miaÅ‚y zagrywki. Gospodarze w ten sposób zdobyli 4 punkty i popeÅ‚nili 9 bÅ‚Ä™dów, zawodnicy suwalskiej drużyny  nie zagrali ani jednego asa, a po ich 12 zagrywkach piÅ‚ka lÄ…dowaÅ‚a w siatce lub poza boiskiem. PrzyjÄ™cie negatywne JastrzÄ™bskiego WÄ™gla – 13, a pozytywne 24 procent, Åšlepska odpowiednio 18 i 13 proc., blokiem gospodarze zdobyli 10 pkt., a Bialo-Niebiesacy 6.

A tak mecz zrelacjonował dziennikarz Radia Białystok Jerzy Kułakowski

Mecz w trzech aktach - każdy dla jastrzębian

Od poczÄ…tku meczu, na boisku trwaÅ‚a wyrównana walka. W drużynie JastrzÄ™bia dobrze graÅ‚ Tomasz Fornal, a po stronie SuwaÅ‚k m.in. Nicolas SzerszeÅ„. Drużyna Andrzeja Kowala po dobrych atakach i trudnych w przyjÄ™ciu zagrywkach objęła prowadzenie 4:2. Z czasem coraz bardziej wyraźna stawaÅ‚a siÄ™ przewaga gospodarzy z JastrzÄ™bia. BrÄ…zowi medaliÅ›ci ubiegÅ‚orocznych rozgrywek wyrównali stan punktowy I seta na 7:7.

Po grze "punkt za punkt" - do wyniku 16:16 - przewagę stworzyli sobie siatkarze gospodarzy. Jastrzębski Węgiel prowadził już 20:17. Ostatecznie I część meczu zakończyła się zwycięstwem jastrzębian 25:21.

Druga część meczu przebiegaÅ‚a podobnie jak I set. Po zaciÄ™tej grze, z której nie można byÅ‚o wyÅ‚onić zdecydowanego faworyta, kluczowa staÅ‚a siÄ™ koÅ„cowa faza II części spotkania. Przy wyniku 20:20 przewagÄ™ zaczÄ™li wypracowywać sobie zawodnicy z JastrzÄ™bia. Przy sÅ‚abszej dyspozycji kluczowych zawodników Åšlepska - Takvama, Tuanigi i BoÅ‚Ä…dzia - II seta również zdobyli brÄ…zowi medaliÅ›ci ubiegÅ‚ego sezonu, wygrywajÄ…c go 25:22.

UmiejÄ™tnoÅ›ci drużyny z JastrzÄ™bia okazaÅ‚y siÄ™ zbyt wysokie na siatkarzy Åšlepska Malow SuwaÅ‚ki. W III secie gospodarze przez wiÄ™kszość czasu mieli punktowÄ… przewagÄ™ nad suwalczanami. ZespóÅ‚ prowadzony przez Roberto Santiniego, w późniejszej fazie III części meczu prowadziÅ‚ nawet 20:16. Wówczas przerwÄ™ wziÄ…Å‚ trener Åšlepska Andrzej Kowal.

Po przekazaniu wskazówek taktycznych, beniaminek Plus Ligi odrobiÅ‚ kilka punktów (20:19). W trudnych momentach drużyna Roberto Santiniego ratowaÅ‚a siÄ™ swoim wysokim blokiem. Suwalczanie nie byli w stanie przechylić szali zwyciÄ™stwa na swojÄ… stronÄ™ i ostatecznie przegrali III seta 25:22, przegrywajÄ…c caÅ‚y mecz 3:0 i wracajÄ…c z JastrzÄ™bia bez punktów

A tak mecz opisał portal siatka.org

PL: Przełamanie Jastrzębskiego Węgla

Po ostatnich porażkach na wÅ‚asnym parkiecie siatkarze JastrzÄ™bskiego WÄ™gla wreszcie mogli wznieść rÄ™ce w geÅ›cie triumfu. W spotkaniu ze Åšlepskiem SuwaÅ‚ki nie przegrali ani jednego seta, nie oznacza to jednak, że byÅ‚ to mecz jednostronny. Ambitny beniaminek po raz kolejny postawiÅ‚ wyżej notowanemu rywalowi trudne warunki.  Najlepszym zawodnikiem meczu zostaÅ‚ Jurij Gladyr.

Mecz lepiej rozpoczęła drużyna z SuwaÅ‚k, której zawodnicy skutecznie podbijali ataki Dawida Konarskiego i potrafili wykorzystać swojÄ… szansÄ™ w kontrataku. Zaraz potem asa serwisowego na swoim koncie zapisaÅ‚ także BartÅ‚omiej BoÅ‚Ä…dź, dziÄ™ki czemu goÅ›cie odskakiwali swoim rywalom już na trzy oczka (5:2). Siatkarze Åšlepska SuwaÅ‚ki nie utrzymali siÄ™ jednak zbyt dÅ‚ugo na prowadzeniu. WÅ›ród jastrzÄ™bian Å›wietnie zaczÄ…Å‚ spisywać siÄ™ Tomasz Fornal, do czego punktowÄ… zagrywkÄ™ doÅ‚ożyÅ‚ także Jurii Gladyr i to ekipa JastrzÄ™bskiego WÄ™gla przejęła inicjatywÄ™ w tym meczu (7:6). WczeÅ›niejsi liderzy nie zamierzali mimo wszystko Å‚atwo siÄ™ poddawać i za chwilÄ™ to oni ponownie byli o trzy punkty lepsi. Zaraz potem ponownie skuteczniejsi byli jastrzÄ™bianie, przez co wynik wskazaÅ‚ na remis (10:10). Od tego momentu rozpoczęła siÄ™ walka punkt za punkt, którÄ… przerwaÅ‚ dopiero Gladyr, punktujÄ…c bezpoÅ›rednio z zagrywki i wypracowujÄ…c swojemu zespoÅ‚owi cenne dwa punkty przewagi (18:16). Mimo to w koÅ„cówce nie brakowaÅ‚o emocji, kiedy w ataku zaczÄ…Å‚ mylić siÄ™ Jakub Bucki, co doprowadziÅ‚o do kolejnego remisu w tym starciu. Stracone punkty nadrobiÅ‚ dopiero Fornal w polu serwisowym, co ostatecznie zadecydowaÅ‚o o wygranej jastrzÄ™bian w tym secie 25:21.

W drugiej partii już od poczÄ…tku nie brakowaÅ‚o emocji. Drużyny szÅ‚y punkt za punkt i żadna nie chciaÅ‚a dać przeciwnikowi szansy na wyjÅ›cie na prowadzenie. PrzeÅ‚amanie nastÄ…piÅ‚o dopiero po stronie drużyny z SuwaÅ‚k, która zdobyÅ‚a jakże cenne dwa punkty w okolicach poÅ‚owy seta (11:9). W ataku popracowaÅ‚ jednak Bucki i po pewnym czasie jastrzÄ™bianie zdoÅ‚ali nadrobić stratÄ™ i doprowadzić do remisu (14:14). Mimo tego, to zespóÅ‚ Åšlepska SuwaÅ‚k byÅ‚ ponownie o dwa oczka lepszy w koÅ„cówce tej partii, choć i to zaraz ulegÅ‚o zmianie. W ataku bowiem znowu uaktywniÅ‚ siÄ™ Fornal i wynik wskazaÅ‚ na zapowiedź wielkich emocji, czyli remis (20:20). Z tej sytuacji lepiej wybrnÄ™li ostatecznie zawodnicy z JastrzÄ™bia-Zdroju, którzy po swoich atakach byli lepsi o dwa punkty od swoich przeciwników (23:21) i zaczÄ™li być bardzo blisko kolejnej wygranej. O losach tego seta przesÄ…dziÅ‚ w koÅ„cu bÅ‚Ä…d zawodnika z SuwaÅ‚k, którego drużyna musiaÅ‚a i tym razem uznać wyższość jastrzÄ™bian (25:22).

Również i trzecia partia przyniosÅ‚a wiele wrażeÅ„ kibicom. Dopiero bowiem po pewnym czasie podobnie jak wczeÅ›niej to Åšlepsk SuwaÅ‚ki wyszedÅ‚ na prowadzenie (9:7). Zaraz jednak bÅ‚Ä™dy na zagrywce i w ataku zaczÄ…Å‚ popeÅ‚niać Nicolas SzerszeÅ„ i znowu wynik wskazaÅ‚ na remis. Od tego momentu skuteczniejsi w ataku okazali siÄ™ jastrzÄ™bianie i to oni zaczÄ™li być o dwa oczka lepsi (12:10). UdaÅ‚o im siÄ™ nawet umocnić swojÄ… pozycjÄ™ lidera i pomimo drobnych bÅ‚Ä™dów mieli już aż trzy punkty przewagi w koÅ„cówce tego seta (19:16). Nic nie byÅ‚o jeszcze przesÄ…dzone, kiedy pomyliÅ‚ siÄ™ w ataku Jurii Gladyr i siatkarze z SuwaÅ‚k tracili już tylko jeden punkt (20:19). JastrzÄ™bianie okazali siÄ™ jednak nie do zatrzymania i ostatecznie zakoÅ„czyli tÄ™ partiÄ™ po bloku Jakuba Buckiego (25:22).

JastrzÄ™bski WÄ™giel - Åšlepsk SuwaÅ‚ki  3 : 0 (25:21, 25:22, 25:22)

JastrzÄ™bski WÄ™giel (w nawiasach punkty zdobyte przez zawodników): Konarski (3), Vigrass (7), Kampa (5), Depowski (9), Gladyr (12), Fornal (15) - Rusek (libero)  oraz Bucki (5), Fromm (0), Margarido (0), Lyneel (0)

Åšlepsk SuwaÅ‚ki: Siek (3), SzerszeÅ„ (11), BoÅ‚Ä…dź (1), Takvam (9), Rohnka (14), Tuaniga 1 – Filipowicz (libero) oraz Szwaradzki (5),  oraz Klinkenberg (0), Rudzewicz (0), Gonciarz (0)

MVP meczu Jurij Gladyr (Jastrzębski Węgiel)

Wyniki i pary  5. kolejki

Rozegrany awansem 6.11.

Asseco Resovia Rzeszów – BKS VisÅ‚a Bydgoszcz – 3:0 (25:21, 25:18, 25:22)

Sobota, 16.11.

Aluron Virtu Zawiercie - Projekt Warszawa  2 : 3 (20:25, 25:19, 20:25, 25:15, 16:18)

GKS Katowice - Cuprum Lubin  2 : 3 (25:20, 22:25, 21:25, 25:23, 10:15)

Skra BeÅ‚chatów - MKS BÄ™dzin  3 : 1 (25:21, 25:21, 23:25, 25:23)

Skra BeÅ‚chatów – Asseco Resovia Rzeszów  g. 17:30

JastrzÄ™bski WÄ™giel – AZS Olsztyn  0 : 3 (21:25, 24:26, 29:31) – uwaglÄ™dniony w tabeli

z 13. kolejki

ZAKSA KÄ™dzierzyn Koźle – Projekt Warszawa  g. 20:30

Cuprum Lubin – Czarni Radom  1 : 3 (25:22, 28:30, 22:25, 21:25) – uwaglÄ™dniony w tabeli

KS VisÅ‚a Bydgoszcz – Aluron Virtu Zawiercie  1 : 3  (25:23, 22:25, 19:25, 22:25)  – uwaglÄ™dniony w tabeli

Trefl GdaÅ„sk – Asseco Resovia Rzeszów  3 : 0 (25:14, 25:22, 25:19) – uwzglÄ™dniony w tabeli