09.09.2017

W VIII Memoriale Józefa Gajewskiego drugi triumf Ślepska Suwałki [zdjęcia]

Zwycięstwem siatkarzy MKS Ślepsk Suwałki zakończył się VIII Memoriał Józefa Gajewskiego, śp. Prezydenta Miasta Suwałk, który w 2009 roku po awansie do I ligi, przygarnął drużynę niechcianą w Augustowie. To drugie zwycięstwo gospodarzy memoriału, którzy triumfowali także w roku 2015. Dwukrotnie (2010 i 2012) w memoriale triumfował też Trefl Gdańsk.

Wygrana Ślepska jest małą niespodzianką, bowiem wicemistrzowie I ligi w pokonanym polu zostawili dwie drużyny z Plus Ligi: DAFI Społem Kielce i MKS Będzin) i brązowych medalistów ukraińskiej ekstraklasy VINNYTSIA Volleyball Club.

W finale pierwszy punkt dla Ślepska zagrywką zdobył wprawdzie Kacper Gonciarz, ale na pierwszą przerwę techniczną zespoły schodziły przy prowadzeniu 8:6 MKS Będzin. Po wznowieniu gry po dwa punkty dla gospodarzy zdobyli Jan Lesiuk i Adrian Hunek i Ślepsk objął prowadzenie 10:8, którego  nie oddał już do końca seta. Goście wprawdzie kilka razy doprowadzali do remisu, ale seta wynik seta na 25:22 dla Ślepska zagrywką w siatkę ustalił Kozub.

W secie drugim Ślepsk kontrolował grę prowadząc od pierwszej piłki, ale jego przewaga wahała się od 4 do 1 pkt..  Przy stanie 19:18 nastąpił zryw gości, którzy zdobyli dwa punkty i po raz pierwszy, jak się później okazało ostatni w tym secie, objęli prowadzenie 20:19. Ślepsk odpowiedział punktowym atakiem Sasaka i trzema punktami zdobytymi zagrywką przez Kamila Skrzypkowskiego i wrócił na prowadzeni 23:20, a po chwili 24:22. Pierwszą piłkę setową dla gości obronił atakiem Peszko. Ale przy drugiej po ataku Lesiuka na tablicy wyświetlił się wynik 25:23 dla Ślepska, a w meczu było już 2:0.

Set trzeci miał podobny przebieg. Ślepsku uzyskiwał 2-4 punktową przewagę, będzinianie starali się odrobić straty, ale kończyło się na „starli się”. W końcówce mocniej zabiły serca kibiców Ślepska kiedy ekipa z Będzina z 23:20 zmniejszyła stratę do jednego oczka (23:22), a po chwili z przy stanie 24:22 na obroniła pierwszą piłkę meczową i miała zagrywkę. Nie wykorzystała jej, a wynik seta na 25:23 i meczu na 3:0 ustalił Kamil Skrzypkowski, który został MVP memoriału.

Brązowi medaliści mistrzostw Ukrainy tylko w przegranym 24:26 pierwszym secie meczu o 3. miejsce z kielczanami nawiązali wyrównaną walkę z polskimi zespołami. Jeszcze w drugim secie starali się walczyć, ale partię też przegrali 22:25. W trzecim nawet prowadzili do stanu 7:5, ale zmobilizowani kielczanie na więcej im nie pozwolili. Ukraińcy zdobyli jeszcze 9. punktów tracąc 20, seta przegrali do 16, a mecz 0:3.

W meczu otwierającym VIII Memoriał Józefa Gajewskiego spotkały się zespoły z polskiej Plus Ligi. Po zaciętym meczu MKS Będzin pokonał 3:2 DAFI Społem Kielce. W pierwszym secie dzięki precyzyjnej, niezbyt mocnej, ale trudnej technicznie zagrywce i małej ilości błędów własnych lepsi byli siatkarze z Kielc. W secie drugim i trzecim role się odwróciły i partie te kończyły się wygraną gości z Będzina. W czwartej partii kielczanie uspokoili i uporządkowali swoją grę i to oni cieszyli się ze zwycięstwa w partii i remisu w meczu, który przedłużył ich szanse na wygarnie spotkania i awans do finału suwalskiego turnieju. W tie-breaku wymiana siatkarskich ciosów trwała aż do stanu 12:11dla DAFI Społem. Wówczas trzy punkty z rzędu zdobyli będzinianie i prowadząc 14:12 mieli do dyspozycji dwie piłki meczowe. Wykorzystali drugą, którą w prezencie oddał im Morozow zagrywając w siatkę.

W przegranym 0:3 meczu ze Ślepskiem, w trzecim secie drużyna z Ukrainy została wręcz rozbita, a wynik seta 9:25 zostanie w kronikach jako najwyższa porażka w historii memoriałowych spotkań.

VIII Memoriał Józefa Gajewskiego (8-9.09.2017) - wyniki:

DAFI Społem Kielce – MKS Będzin 2:3 (25:18, 14:25, 18:25, 25:21, 13:15), Ślepsk Suwałki - VINNYTSIA Volleyball Club (Ukraina, brązowy medalista mistrzostw Ukrainy) 3:0 (25:15, 25:19, 25:9)

O miejsca 3-4: DAFI Społem Kielce - VINNYTSIA Volleyball Club 3 : 0 (26:24, 25:22, 25:16)

FINAŁ: Ślepsk Suwałki - MKS Będzin 3:0 (25:22, 25:23, 25:23)

Końcowa klasyfikacja: 1. Ślepsk Suwałki, 2. MKS Będzin, 3. DAFI Społem Kielce, 4. Vinnytsia Volleyball Club

MVP: Kamil Skrzypkowski (Ślepsk).

Najlepsi w drużynach: Ślepsk - Jan Lesiuk, MKS Będzin - (trener Steilo DeRocco uznał, że nikt nie zasłużył na wyróżnienie), DAFI Społem Kielce - Maciej Pawliński, Vinnytsia Volleyball Club - najlepszy zawodnik - Andrrii Gorbenko.

x x x x x

Po raz pierwszy turniejowi seniorów towarzyszył turniej drużyn młodzieżowych.

Wygrali prowadzeni przez Kamila Skrzypkowskiego siatkarze SUKSS Suwałki, którzy po 2:0 pokonali ekipy UKS Mikolo Sokółka (trener Krzysztof Zaniewski)  i ZSS Ełk (trener Paweł Duba). Drugie miejsce, po wygranej 2:0 z ZSS Ełk, zajęli młodzi siatkarze z Sokółki, a trzecie ełczanie.

MVP turnieju został suwalczanin Patryk Harackiewicz.