10.03.2019

Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Wigry Suwałki 1:0. Wracamy z niedosytem i na 15. miejsce [opinie]

Biało-Niebieskim nie udało się utrzymać skuteczności, jaką zademonstrowali przed tygodniem w wygranym 2:0 meczu z Katowicami. W Niecieczy nie wykorzystali kilku znakomitych szans i przegrali po golu z rzutu karnego.

Po ostatnim zwycięstwie nad GKS-em Katowice suwalski zespół awansował na 13. miejsce w tabeli. Po tej kolejce znowu jest na 15., bo swoje spotkania wygrały Warta Poznań i Chrobry Głogów.

Mało tego, przewaga Wigier nad zajmującym spadkową pozycję Stomilem zmalała do 2 punktów, ponieważ grający na początku rundy ciągle u siebie olsztynianie zremisowali z Sandecja Nowy Sącz. Za tydzień w Olsztynie derby północno-wschodniej Polski i Wigry koniecznie muszą w nich zapunktować.

Gorycz w Niecieczy

Na zdobycie nawet trzech punktów suwalski zespół nastawiał się w spotkaniu ze spadkowiczem z ekstraklasy i może mieć pretensje do siebie, ale też do sędziego Mateusza Złotnickiego, że wrócił z Niecieczy z niczym.

Trener Ariel Jakubowski uznał, że zwycięskiego składu się nie zmienia. Od początku zagrali Damian Węglarz w bramce, na bokach obrony Piotr Kwaśniewski i Frank Adu Kwame, na stoperze młodzieżowcy Adrian Piekarski i Adam Chrzanowski, Wiktor Biedrzycki i młodzieżowic Damian Pawłowski jako defensywni pomocnicy, a w ofensywie skrzydłowi Karol Mackiewicz i Robert Bartczak, rozgrywający Joel Huertas i wysunięty Kamil Sabiłło.

Na wyjeździe Wigry śmiało zaatakowały. W 11 minucie z lewej strony w pole karne gospodarzy płasko dośrodkował Frank Adu Kwame, gracze Termaliki przejęli piłkę i dwoma podaniami  uruchomili swojego atakującego Vladivlavsa Gutkovskisa. Próbującemu powstrzymać Łotysza Adamowi Chrzanowskiemu pomógł wracający za akcją Damian Pawłowski. Gutkovskis poczuł jego oddech na plecach, padł jak ścięty niedaleko końcowej linii, a arbiter z Lublina, który minionej wiosny w Suwałkach pozbawił nas nadziei na awans a uratował Stomil przed spadkiem, podyktował rzut karny.

Z 11 metrów nie pomylił się Piotr Wlazło, lecąca w lewy górny róg bramki piłka wpadła do siatki nad ręką wyciągniętego jak struna Damiana Weglarza i Bruk-Bet prowadził 1:0.

Jeszcze przed przerwą dwukrotnie bardzo groźnie uderzał Karol Mackiewicz, ale kapitalnie bronił sprowadzony zimą z Pogoni Szczecin do Niecieczy Łukasz Budziłek, nie tak dawno bramkarz Wigier. W przerwie mającego żółtą kartkę Adama Chrzanowskiego udanie zastąpił wracający po kontuzji Arkadiusz Najemski. W drugiej połowie Wigry wprowadziły ofensywnie grających Bartosza Bidę i Filipa Karbowego i zepchnęły gospodarzy do rozpaczliwej momentami defensywy. Niestety, nie udało się im nawet zremisować.

- Za kilka dni nikt nie będzie pamiętał stylu, tylko spojrzy w tabelę i zobaczy, że mamy trzy punkty więcej - ocenia Marcin Kaczmarek, trener Termaliki. - Brakowało nam płynności w grze przy konstruowaniu akcji oraz utrzymania się przy piłce. Czasami są takie spotkania, które trzeba wybronić, dograć. I takie właśnie obserwowaliśmy. W drugiej połowie zespół realizował głównie zadania defensywne. Mowiąc brutalnie, dowieźliśmy wynik.

Futbol nie jest grą sprawiedliwą

Można napisać, że zespół z Niecieczy perfidnie zemścił się za sierpniowa porażkę. W Suwałkach dominował, grał ładną piłkę, ale to Wigry wygrały 3:2. Teraz więcej z gry miał suwalski zespół, ale musiał obejść się smakiem. Gracze Termaliki oceniali po meczu, że stać ich na dużo  więcej, że zagrali słabo, ale skutecznie w obronie.

- Był to mecz w którym mogliśmy zapunktować i powiedziałem chłopakom, że nie jest to nasza przegrana tylko zabrakło nam czasu, aby ten mecz wygrać - mówil na pomeczowej konferencji Ariel  Jakubowski, trener Wigier. - Naprawdę z minuty na minutę stwarzaliśmy coraz więcej sytuacji. Zabrakło może trochę ruchu, zdecydowania, determinacji. Jestem dumny z postawy swojego zespołu, w jaki sposób podniósł się po stracie bramki. Karny był trochę niefrasobliwy. Zabrakło nam czasu, żeby to spotkanie wygrać. Mieliśmy swoje sytuacje - powtarzał.

Swoich spotkań na własnym boisku nie wygrały będące za nami Garbarnia Kraków (1:3 z GKS Tychy) i GKS Katowice (0:3 z Rakowem Częstochowa). Przed Wigrami kolejne mecze na wyjeździe właśnie z zespolami plasującymi się niżej w tabeli  - w najbliższą sobotę o 16.00 ze Stomilem Olsztyn, a w następną, 23 marca o 17.00 z Garbarnią Kraków.

Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Wigry Suwałki 1 : 0 (1:0)

Gol: Piotr Wlazło 15 karny

Żółte kartki: Martin Miković - Adam Chrzanowski, Wiktor Biedrzycki, Adrian Piekarski

Sędziował: Mateusz Złotnicki (Lublin)

Bruk-Bet Termalica: Łukasz Budziłek – Dominik Sadzawicki, Rafał Grzelak, Przemysław Szarek, Martin Miković, Michał Skóraś (90. Dawid Kalisz), Piotr Wlazło, Dawid Szymonowicz (60. Roman Gergel), Mateusz Kupczak, Jakub Kiełb (56. Patrik Misak), Vladislavs Gutkovskis

Wigry: Damian Węglarz – Piotr Kwaśniewski (69. Filip Karbowy), Adrian Piekarski, Adam Chrzanowski (46. Arkadiusz Najemski), Frank Adu Kwame, Robert Bartczak, Wiktor Biedrzycki, Damian Pawłowski (81. Bartosz Bida ), Karol Mackiewicz, Joel Huertas, Kamil Sabiłło.

Pozostałe wyniki 23. kolejki:

Piątek, 8.03.

Odra Opole - Chojniczanka Chojnice 3 : 0 (0:0)

Gole: Krzysztof Janus 55, Marcin Urynowicz 61, Rafał Niziołek 87

Żółte kartki: Rafał Brusiło, Mateusz Czyżycki – Oskar Paprzycki, Tomasz Boczek, Rafał Kobryń, Filip Żagiel

Stal Mielec - ŁKS Łódź 0 : 1 (0:0)

Gol: Maksymilian Rozwandowicz 53 (k)

Żółte kartki: Grzegorz Tomasiewicz, Łukasz Wroński – Wojciech Łuczak, Patryk Bryła, Lukáš Bielák, Maciej Wolski, Bartłomiej Kalinkowski.
Czerwona kartka (za drugą żółtą): Lukáš Bielák (ŁKS, 77. minuta)

Sobota, 9.03.

Bytovia Bytów - Puszcza Niepołomice 0 : 0

Żółte kartki: Krzysztof Bąk, Sławomir Duda – Bartosz Widejko, Łukasz Szczepaniak

Stomil Olsztyn - Sandecja Nowy Sącz 0 : 0

Żółte kartki: Jakub Mosakowski – Bartłomiej Dudzic, Adrian Basta

Garbarnia Kraków - GKS Tychy 1 : 3 (0:1)

Gole: Sebastian Steblecki 88 (samobójczy) - Maciej Mańka 11, Mateusz Piątkowski 65 (karny), Omar Monterde 67

Żółte kartki: Przemysław Lech, Marcin Cabaj – Marcin Biernat

GKS Katowice - Raków Częstochowa 0 :3 (0:1)

Gole: Tomáš Petrášek 36, Sebastian Musiolik 82, 90

Żółte kartki: Callum Rzonca, Arkadiusz Jędrych x 2, Bartosz Śpiączka - Andrzej Niewulis, Arkadiusz Kasperkiewicz

Czerwona kartka (za drugą żółtą): Arkadiusz Jędrych (GKS, 73. minuta)

Chrobry Głogów - GKS 1962 Jastrzębie 1 : 0 (0:0)

Gol: Kamil Pestka 55

Żółte kartki: Jarosław Ratajczak – Krzysztof Gancarczyk, Maciej Spychała, Dominik Kulawiak, Adam Żak

Niedziela, 10.03.

Warta Poznań - Podbeskidzie Bielsko-Biała 4 : 3 (1:1)

Gole: Michał Jakóbowski 22, Robert Janicki 60, Jakub Kiełb 65, Michał Żebrakowski 70 - Przemysław Płacheta 35, Paweł Oleksy 55, Chopi 81

Snajperzy:

8 goli - Valērijs Šabala (Podbeskidzie Bielsko-Biała), Łukasz Sierpina (Podbeskidzie Bielsko-Biała),

7 goli - Krzysztof Drzazga (Puszcza Niepołomice), Roman Gergel (Bruk-Bet Termalica Nieciecza), Krzysztof Janus (Odra Opole),  Rafał Kujawa (ŁKS Łódź), Juliusz Letniowski (Bytovia Bytów), Maciej Małkowski (Sandecja Nowy Sącz),

6 goli - Martin Adamec (Wigry),  Vladislavs Gutkovskis (Bruk-Bet Termalica Nieciecza), Szymon Lewicki (Raków Częstochowa), Sebastian Musiolik (Raków Częstochowa), Tomáš Petrášek (Raków Częstochowa), Dani Ramírez (ŁKS Łódź), Kamil Szymura (GKS 1962 Jastrzębie), Jakub Wróbel (Garbarnia Kraków 5, GKS 1962 Jastrzębie 1)