12.05.2018

Drutex-Bytovia Bytów - Wigry Suwałki 1:2. Stawka większa niż życie [opinia, tabela]

Do gry wrócił Damian Gąska i zaliczył dwie asysty. Dwa gole zdobył Patryk Klimala i Wigry pozostają jednym z najpoważniejszych kandydatów do awansu.

Wygrana z niepewną jeszcze swojego losu Bytovią nie przyszła łatwo. O sukcesie zadecydował kapitalny początek podopiecznych Artura Skowronka, którzy kompletnie zaskoczyli gospodarzy, nie pozwolili im na chwilę wytchnienia. Już w 7 minucie Patryk Klimala dostał podanie na 11. metr i nie dał szans Michałowi Szromnikowi. Cztery minuty później bliski podwyższenia prowadzenia był Rafał Remisz. W 24 minucie Patryk Klimala, po akcji lewą strona, zdobył drugiego w tym meczu i 12. w sezonie gola i Bytovia przegrywała 0:2.

- Patryk mógł nawet strzelić na 3:0, ale piłka podskoczyla na murawie i musiałby operować nią kolanami - opowiada Artur Skowronek, trener Wigier. - Za zmarnowanie tej okazji nie możemy mieć do niego pretensji. Najważniejsze, że skutecznie wykończył dwie wcześniejsze, efektowne akcje całego zespołu.

Trzy dni wcześniej, w zremisowanym 1:1 spotkaniu z Chrobrym Głogów, Patryk Klimala także wpisał się na listę strzelców,  ale mógł zdobyć dla Wigier przynajmniej trzy gole więcej.  Mężnie wziął winę na siebie i szybciutko ją odkupił.

Szkoleniowiec Biało-Niebieskich nie kryje zadowolenia, bo po raz pierwszy od kilku ładnych tygodni mógł chociaż odrobinę pożonglowac składem. Na ławkę rezerwowych posadził rekonwalescenta Artura Bogusza oraz Serhija Pyłypczuka i Laurentiu Iorgę, a w wyjściowym składzie znowu wystawil aż czterech młodzieżowców: Mateusza Spychałę, Mateusza Żyrę, Patryka Klimalę i Piotra Kwaśniewskiego.

- Piotrek zasłużył swoją postawą na treningach i po raz pierwszy zagrał na lewej pomocy - relacjonuje Artur Skowronek. - Dopiero w końcówce, kiedy z boiska zszedł ukarany żółtą kartką Mateusz Spychała, został cofnięty do obrony.

Obrona Wigier nie ustrzegła się błędów, a najpoważniejszy popełniła ledwie cztery minuty po drugim golu Patryka Klimali. Suwalscy defensorzy nie upilnowali swojego niedawnego kolegi, Kamila Adamka, który w swoim stylu strzelił gola na 1:2 i dodał wiary  gospodarzom choćby na remis.

Kamil Adamek mógł wyrównać zaraz po zmienie stron, ale nie wykorzystal znakomitej okazji i inicjatywę znowyuu przejęły Wigry. Michałowi Szromnikowi Bytovia zawdzięcza, że nie stracila kolejnych dwóch goli, a w 66 minucie Artur Skowronek  skorzystal z kadrowego "luksusu" i dokonał dwóch zmian. Damiana Gąskę, który wrócił przecież po kontuzji, zastąpił Artur Bogusz, a za Rafała Remisza wszedł Laurentiu Iorga. Po tych roszadach dobrą sytuację miał Mariusz Rybicki, a potem do rozpaczliwych ataków rzucili się gospodarze.

Tuż przed upływem 90 minuty po dośrodkowaniu z rogu Sebastrina Kamińskiego, Łukasz Wróbel uderzył głową, ale piłka wylądowała na poprzeczce bramki Damiana Węglarza. Szczęścia, tak jak nieszczęścia, chodzą parami oraz sprzyjają lepszym. Potwierdziło się to w czwartej minucie doliczonego czasu, kiedy piłkę z autu wrzucił Wojciech Wilczyński, przedłużył ją Łukasz Wróbel, a Kamil Adamek był o centymetry od wyrównania.

W sobotę supermecz ze Stomilem, czyli derby

Wygrana w Bytowie sprawiła, iż Wigry dalej są jednym z faworytów. Jak wysoko będą w nader ciasnej tabeli, przekonamy się po niedzielnych i poniedziałkowym meczach 31. kolejki.

- My już myślimy o następnej kolejce, w której podejmiemy Stomil Olsztyn - mówi Artur Skowronek. - Derby północno-wschodniej Polski będą nie lada gratką i dla nas, i dla kibiców.

Wyświechtany sportowy frazes mówi, że "derby rządza się swoimi prawami". To jednak prawda, której w 30. kolejce dowiedli witający się z II ligą piłkarze Ruchu Chorzów.  Przełamali niemoc i w derbach Górnego Śląska wygrali niezwykle prestiżowe spotkanie z GKS Katowice, wiceliderem. Broniący się przed spadkiem Stomil, na co mocno liczyliśmy, nie pokonał, niestety Zagłębia Sosnowiec. W Suwałkach olsztynianie zagrają "o życie", ale Wigry walczą o jeszcze wyższą stawkę.

Bytovia Bytów - Wigry Suwałki 1:2 (1:2)

Bramki: 0:1 -  Patryk Klimala 7, 0:2 - Patryk Klimala 24, 1:2 - Kamil Adamek 28

Żółte kartki: Mateusz Żyro, Mateusz Spychała (obaj Wigry). Sędziował: Wojciech Krztoń (Olsztyn).

Bytovia: Michał Szromnik - Wojciech Wilczyński, Łukasz Wróbel,  Edgaras Žarskis, Marek Opałacz, Sebastian Kamiński (89 Michał Szewczyk), Bartosz Wolski (46 Maksymilian Hebel), Michał Rzuchowski, Kamil Wacławczyk, Michał Jakóbowski (73 Jakub Wilk), Kamil Adamek.

Wigry: Damian Węglarz - Mateusz Spychała (75 Serhij Pyłypczuk), Mateusz Żyro, Adrian Jurkowski, Rafał Remisz (67 Laurențiu Iorga), Piotr Kwaśniewski, Damian Gąska (67 Artur Bogusz), Mateusz Radecki, Patryk Sokołowski, Mariusz Rybicki, Patryk Klimala.