17.09.2019

Kolarstwo górskie. Sukces Klubu Rowerowego MTB Suwałki w międzynarodowym wyścigu w Krzywem [zdjęcia]

W niedzielę, 15 września odbył się Wigry MTB Maraton, czyli jeden z wyścigów w cyklu „Maratony Kresowe”. Tym razem zawodnicy z czterech krajów: Polski, Rosji, Litwy i Białorusi rywalizowali na trasach Wigierskiego Parku Narodowego.

W zawodach, które w poprzednim roku zostały ocenione jako najbardziej atrakcyjny wyścig w całym kalendarzu Maratonów Kresowych wzięło udział 411 kolarzy. Dzięki współpracy Maratonów Kresowych oraz Klubu Rowerowego MTB Suwałki, a także Gminy Suwałki oraz Powiatu Suwalskiego z Wigierskim Parkiem Narodowym zawodnicy mogli zmierzyć się z trasą rozpoczynającą się w Krzywem – siedzibie WPN. Na 17-kilometrowej interwałowej pętli, bardzo intensywnej pod względem technicznym i wytrzymałościowym.

Najpierw wystartowali najmłodsi utalentowani zawodnicy. Na dystansie Mikro mieli do pokonania 300 metrów, a emocje i walka zaangażowały wielu kibiców obecnych na trasie – głównie rodziny przyszłych gwiazd kolarstwa górskiego. W kategorii Dziewczynki do lat 4 zwyciężyła mieszkanka Suwałk – Zofia Egert, a wśród chłopaków OPEN zdecydowanie najszybszy był sześcioletni Adrian Pietkiewicz z Suwałk. Spośród suwalczan wyścig na tym dystansie ukończyli jeszcze pięcioletni Samuel Brankiewicz oraz najmłodszy w całym wyścigu Tobiasz Brankiewicz – urodzony w roku 2017.

Kolejny wyścig odbył się na dystansie Fit – to trasa pośrednia między Mini a Półmaratonem. Na 17-kilometorowej pętli o błysk szprychy za 3. zawodnikiem OPEN na czwartej pozycji przyjechał zawodnik Klubu Rowerowego MTB Suwałki czternastoletni Mikołaj Szeliga. Walka na finiszu była pasjonująca i gdyby nie błąd techniczny na ostatniej prostej, Mikołaj stanąłby na podium.

Na dystansie Mini (7,8km) zdecydowanie brylowali młodzi zawodnicy z Litwy. Warto dostrzec fantastyczny wynik obiecującej dwunastoletniej Nikoli Glinieckiej z Augustowa, która przyjechała tuż za dwoma chłopakami.

Największa liczba zawodników wybrała dystans 35,5km – czyli Półmaraton. W tym wyścigu bardzo dobre piąte miejsce zdobył zawodnik Klubu Rowerowego MTB Suwałki Przemysław Kopko, który dojechał na metę jako trzeci najlepszy Junior. Tuż za podium na miejscach od czwartego do szóstego znaleźli się najmłodsi zawodnicy z Suwałk – Nikodem Wróblewski, Cezary Pendras i Olaf Chmielewski. Czwartym Juniorem był wracający po kontuzji Jakub Budziński, a dziewiąta lokatę w tej kategorii zajął Bartosz Wasilewski.

Srebrny medal w kategorii Mężczyźni M5 zdobył Krzysztof Stankiewicz. Wśród najstarszych zawodników tuż za pierwszymi dwoma reprezentantami Litwy na metę przyjechał Dariusz Klin z Klubu Rowerowego MTB Suwałki. Warto pochwalić też najstarszego zawodnika na trasie 80-letniego Jonasa Vilunasa. Wśród Kobiet K4 drugie miejsce zajęła Małgorzata Walendzewicz, a czwarta była Anna Taraszkiewicz.

Na najdłuższym dystansie – „Maraton” (73,5km) zwyciężył odwieczny dominator w Maratonach Kresowych Sarunas Pacevicius, który po raz pierwszy zwyciężył w 2010 roku właśnie w Suwałkach. Dwa lata temu był tutaj trzeci, a przed rokiem zajął drugą lokatę. 13 sekund za nim na metę wjechał pierwszy z Polaków Paweł Arciszewski, któremu Sarunas uciekł na ostatniej pętli. Bardzo dobre siódme miejsce OPEN zajął Michał Przekop z zespołu „Góra Rowerska Suwałki”.