05.05.2014

Medale suwalskich kolarzy w Wasilkowie i Szelmencie [zdjęcia]

Pięć medali w inaugurującym cykl Maratonów Kresowych wyścigu w Wasilkowie oraz trzy razy tyle krążków w amatorskich mistrzostwach województwa podlaskiego w kolarstwie górskim Family Cup w WOSiR Szelment zdobyli zawodnicy Klubu Rowerowego MTB Suwałki.

W Wasilkowie w gronie 500 kolarzy, wśród nich wielu licencjonowanych, należących m.in. do kadry narodowej B juniorów, ścigała się 20-osobowa grupa suwalczan. Na bardzo wymagającej, pełnej podjazdów, piaszczystej, ale i biegnącej po podmokłych terenach trasie trwała zacięta, stojąca na naprawdę wysokim poziomie rywalizacja.

- Na dystansie Mini wystawiliśmy czworo naszych najmłodszych kolarzy – relacjonuje Stanisław Kamiński, prezes MTB Suwałki. - Najlepiej zaprezentował się najbardziej z nich doświadczony Michał Tasior, który w tym sezonie startuje już w kategorii Żak i zajął 3. miejsce, przegrywając ze starszymi konkurentami. Bardzo dobrze zaprezentowała się też Lena Szostak, która była 4. wśród dziewczynek. 6. miejsce zajął Maciek Tasior, a 9. – Mateusz Wawrzyn. Wspólnie nasze maluchy wywalczyły 5. miejsce w klasyfikacji drużynowej dystansu MINI.
Większość suwalczan wybrała dystans Półmaratonu, na którym ścigało się w sumie 300 kolarzy. Życiowy wynik wywalczył Dariusz Tasior, który wygrał kategorię Master. Paweł Grzyb był drugi w kategorii Orlik. W kategorii MK Weteran 3. miejsce zajął Dariusz Klin, najstarszy zawodnik imprezy. Kolejny sukces na swoim koncie zapisała też Iwona Tasior, zajmując 3. pozycję w kategorii Kobiety Fit.

- To pewny punkt naszej drużyny i przykład do naśladowania – przekonuje prezes Kamiński. - W Wasilkowie Iwona Tasior zdobyła najwięcej punktów do klasyfikacji drużynowej – 487, tuż za nią był jej mąż Darek – 481. Pozostałe punkty to zdobycze Pawła Grzyba – 479 i Krzyśka Żebrowskiego – 427. Na uwagę zasługuje tu wynik naszego juniora, który coraz śmielej puka do czołówki. Sumując wyniki naszej czołówki, w klasyfikacji drużynowej zajęliśmy wysokie 4. miejsce. Mieliśmy też zawodnika na dystansie Maraton. Tradycyjnie już z najdłuższą i najtrudniejszą trasę wybrał Tadeusz Hrynaszkiewicz, który wywalczył wysokie, 6. miejsce w kategorii Super Master.

Laury w Szelmencie

Trzy dni później, 4 maja na stronnych zboczach Jesionowej Góry w WOSiR Szelment odbyły się Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w cyklu XIX Amatorskich Mistrzostw Polski w Kolarstwie Górskim Family Cup 2014. Najodważniejsi zawodnicy na zjeździe rozwijali prędkość do 60 km/h. Na podium stawali zawodnicyz Olecka, Białegostoku, Augustowa, Szczebry, no i kolarze z Klubu Rowerowego MTB Suwałki, którzy wygrali rywalizację w aż dziewięciu kategoriach indywidualnych.

Mistrzami województwa zostali: Maciej Tasior. Michał Tasior, Zuzanna Andruczyk, Barbara Paszkowska, Iwona Tasior, Krzysztof Żebrowski, Pawel Grzyb, Dariusz Tasior i Sylwester Szymański, a brązowe medale zdobyli Mateusz Wawrzyn, Anna Taraszkiewicz i Andrzej Bąkała.

Debiutujący w zawodach, sześcioletni Rafał Wawrzyn w swojej kategorii wiekowej zajął 7. miejsce, na 4. uplasowali się Mirosława Żebrowska i Eryk Kodew, 5. – Stanisław Kamiński, a na 6. – Przemysław Grabowski, Wojciech Wawrzyn i Eugeniusz Wawrzyn.

W klasyfikacji rodzinnej triumfowali Dariusz i Michał Tasior, przed Iwoną i Maciejem Tasiorami oraz Mirosławą i Krzysztofem Żebrowskimi.

Teraz zawodników MTB Suwałki czeka start w Augustowie, gdzie już w najbliższą niedzielę odbędzie się kolejny Maraton Kresowy.

zdjęcia z galerii Blu Cersanit Team Refleks, Leszka Żebrowskiego, Darka Tasiora, mtb.suwalki.pl i WOSiR Szelment.