08.04.2019

Mistrzostwa Polski w Biegu 24-godzinnym. Wojciech Klekotko pokonał 185 kilometrów [zdjęcia]

Suwalski ultramaratończyk Wojciech Klekotko zajął 20. miejsce w klasyfikacji generalnej i 5. w swojej kategorii wiekowej 50-latków w przeprowadzonych w sobotę i niedzielę w Supraślu PZLA 12. Mistrzostw Polski w Biegu 24-godzinnym.

Był to drugi występ 56-letniego sportowca w tej imprezie. Przed rokiem w Łysych przebiegł 171 kilometrów. W Supraślu od godz. 10.00 w sobotę do 10.00 w niedzielę, w towarzystwie 79 zawodników, w tym kilkoro z Litwy, Białorusi i Ukrainy, pokonał dystans 185,3 km.

- Jest satysfakcja z pobicia rekordu życiowego, ale zarazem odczuwam lekki niedosyt – opowiada Wojciech Klekotko. – Marzyłem o tym, żeby przebiec „magiczne” 200 kilometrów i stanąć na podium w swojej kategorii wiekowej. Byłem przygotowany, by osiągnąć taki rezultat, niestety się nie udało.

W Supraślu organizatorzy przygotowali bardzo krótką, trochę ponad kilometrową pętlę. Część trasy wiodła pod górkę, a uczestnicy biegli pod wiatr. Powiewy wiatru powodowały, że – mimo słońca – było dosyć zimno. Trudnych  warunków nie wytrzymała m.in. polska mistrzyni świata w tej konkurencji  Patrycja Bereznowska, która zeszła z trasy po 20 godzinach i 38 minutach, podczas których pokonała 183,3 kilometra.

- Też miałem kilka kryzysów, ale wytrwałem do końca – mówi Wojciech Klekotko. – Szkoda, że w ostatnich kilku godzinach nie mógł mnie wspierać Jarosław Zajkowski, który przez cały dzień i noc z soboty na niedzielę podawal mi napoje i żele, podbiegał ze mną, dopingował, wzmacniał psychicznie. Serdecznie mu dziekuję, podobnie jak przyjaciołom z Vitamin Shop, Góry Rowerskiej i Centrum Rehabilitacji Melius.

Niemal przez cały czas razem z Wojciechem Klekotko biegł dwa lata starszy Marek Gulbierz z Kowal Oleckich (rocznik 1961), który wynikiem 188,5 km zajął o miejsce wyżej - 19. w generalnej klasyfikacji i 4. w kategorii M50. Najlepszym wśród 50-latków okazał się Dariusz Stypułkowski z Wieliszewa (rocznik 1964), który przebiegł 215,7 km.

Mistrzostwo Polski wywalczył 36-letni Andrzej Piotrowski (Wawel  Kraków) - 255,5 km. Złoty medal  w rywalizacji kobiet zdobyła 43-letnia Aneta Rajda z Rudy Śląskiej - 215,7 km (7. miejsce w klasyfikacji generalnej).

Najstarszymi uczestniczkami były 71-letnia Ewa Kasierska z Lublińca - 137,1 km i o rok młodsza Larysa Labartava z Lwowa (w galerii zdjęć z Wojciechem Klekotko)   - 133,6 km.

Wojciech Klekotko ma dosyć biegania przynajmniej na kilka dni. Musi za to poważnie zabrać się za pływanie, ponieważ przypomniało się mu, że jest także triathlonistą. Po raz drugi w życiu zamierza pokonać dystans Ironmana (3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze i bieg maratoński na 42,195 km)  i zdobyć medal w swojej kategorii wiekowej we wrześniowych mistrzostwach Polski w Malborku.