14.04.2018

Odra Opole - Wigry Suwałki 0:0. Sensacja, Biało-Niebiescy wiceliderem [opinie, wyniki, tabela]

Pierwszy remis w tym roku zanotowała suwalska drużyna i okazał się on na wagę awansu w tabeli. Swoje mecze przegrały Katowice i Chojniczanka, które plasują się za Wigrami.

Drużyna Artura Skowronka pojechała do Opola po jakąś zdobycz i z dalekiej podróży wraca szczęśliwa. Gospodarze mogą mówić, że Wigry miały szczęście, ale także i ich bramkarzowi go nie brakowało.

Biało-Niebiescy zaczęli z impetem i ten okres mógł przypieczętować bodaj najaktywniejszy wśród przyjezdnych Mariusz Rybicki. W 11 minucie przedarł się on bokiem pola karnego i minimalnie pomylił się przy próbie zmieszczenia piłki przy bliższym słupku.

Kolejne dwie okazje Biało-Niebiescy mieli tuż przed przerwą. W 38 mucie precyzji zabrakło Patrykowi Klimali, który niecelnie strzelił głową, a w 44 minucie  suwalscy piłkarze domagali się karnego za zagranie ręką  przez jednego z obrońców Odry.

O podyktowanie dla nich rzutu karnego dopominali się także zawodnicy Mirosława Smyły. Po półgodzinie gry David Ledecky zagrał do Rafała Brusiły i wydawało sie, że będzie 1:0. Na szczęście dla gości, piłkę z linii bramkowej wybił Mateusz Żyro. Ekipa Odry protestowała, przekonywała, że wypożyczony z Legii Warszawa stoper suwalczan pomógł sobie ręką.

Minęło kolejne pół godziny i znowu Wigry mogły podziękować fortunie, a także swojemu bramkarzowi-kapitanowi. Robert Trznadel huknął zza pola karnego w słupek, przytomnie dobijał najskuteczniejszy w Odrze Marcin Wodecki, ale Hieronim Zoch kapitalną interwencją przeniósł piłkę nad poprzeczką. Bramkarz Wigier śiwetnie inerweniował też po uderzeniach Sebastiana Skrzypczaka i Tomasa Mikinicza.

Gorszy od kapitana Wigier nie chciał być Mateusz Kuchta, który podobnej urody paradą popisał się w 77 minucie, po strzale w okienko Mariusza Rybickiego, a wcześniej wybronił uderzenie Damiana Gąski z rzutu wolnego.

Jeden punkt wywalczony na boisku rewelacji jesieni musi cieszyć, podobnie jak fakt, że z Odrą, z którą u siebie wygrali 2:1 (na zdjęciu), piłkarze suwalskiej drużyny mają korzystny bilans. Szkoda, że takiego nie osiągnęli z GKS Katowice, któremu przed tygodniem u siebie ulegli 0:2 (w Katowicach wygrali 1:0).

W niedzielę, 22 kwietnia do wicelidera z Suwałk przyjedzie Zagłębie Sosnowiec, które teraz dosyć niespodziewanie wygrało 2:0 w Chojnicach, wskoczyło na 5. miejsce i wróciło do gry o ekstraklasę. Jesienią w Sosnowcu wygrały dopiero co nabierające po przebudowie wyrazu i rozpędu Wigry. Trzeba mieć nadzieję, że podopieczni Artura Skworonka znowu będą górą.

Bardzo szczupłą suwalską ekipę osłabiają kontuzje i kartki. Dosyć napisać, że na ławce rezerwowych w Opolu usiadło tylko pięciu piłkarzy. Dobrze, że Wigry skończyły już maraton pięciu meczów w ciągu 15 dni. Odnotowały w nich trzy wygrane oraz po remisie i przegranej. Teraz mają wreszcie cały tydzień, by dojść do zdrowia oraz sił i w pełnym cyklu treningowym spokojnie przygotować się do starcia z Zagłębiem, chyba najważniejszego (kibice pamiętają 0:3 sprzed roku) meczu wiosny w Suwałkach.

Mirosław Smyła (Odra): - Zespół w tej chwili już po prostu zasługuje na pierwsze w tym roku zwycięstwo.
Gdybyśmy wygrali trzy mecze z rzędu, a potem rozegrali takie spotkanie, jak dziś, to może w szatni nie byłoby tak dużej złości, co w tej chwili. Zespół od pierwszej do ostatniej sekundy dążył do tego, by w końcu wygrać w tym roku. Nie udało się. Nie wolno nie zauważyć, że trybuny dopingowały przez pełne 90 minut. Wspierały zespół, który dało się oglądać dziś z przyjemnością.

Brakowało nam skuteczności. Stworzyliśmy kilka sytuacji, które powinny zostać wykorzystane. Piłka jest niewdzięczna. Śruba jest czasami tak mocno przykręcona, że trzeba się jeszcze bardziej starać, by temu podołać.

Myślę, że zespół po dzisiejszym spotkaniu podtrzyma tę sportową złość i w piątek powalczymy w Mielcu ze Stalą o upragnione zwycięstwo, na które w tej chwili już po prostu zasługuje. Droga, którą obraliśmy i zaprezentowana gra napawają optymizmem. Wierzę, że zdobycie trzech punktów to kwestia czasu.

Artur Skowronek (Wigry): – Przyjechaliśmy na trudny teren głodni trzech punktów. Po tym spotkaniu na chłodno możemy jednak powiedzieć, ze dopisujemy do swojego dorobku bardzo cenny jeden punkt, z którego należy – patrząc na przebieg meczu – się cieszyć.

Chłopaki w przeciągu 15 dni rozegrali piąty mecz. Przy małej rotacji, to w drugiej połowie było widać. Chcieliśmy dalej utrzymywać się przy piłce, być płynni w ataku pozycyjnym, natomiasy Odra mocno doskakiwała, była agresywna, przejęła inicjatywę. Cieszę się z tetto, jak byliśmy konsekwentni. W drugiej połowie, w zmienionym ustawieniu, przeciwnikowi było trudno w ataku pozycyjnym, a o to nam chodziło.

Po tej serii pięciu spotkań zamykamy pewien etap. Mogę pogratulować swoim piłkarzom, że tak pracowali na ten punkt, który teraz daje nam w tabeli drugie miejsce.

Odra Opole - Wigry Suwałki 0 : 0 (0:0)

Żółta kartka: Mateusz Peroński, Aleksander Kowalski

Sędzia: Sebastian Tarnowski (Wrocław)

Odra Opole: Mateusz Kuchta – Robert Trznadel, Aleksander Kowalski, Mateusz Bodzioch, Łukasz Winiarczyk – Rafał Brusiło (60. Tomasz Miknic), Mateusz Peroński (65. Jakub Habusta), Sebastian Bonecki (70. Rafał Niziołek), Marcin Wodecki – Szymon Skrzypczak, David Ledecky
Wigry Suwałki: Hieronim Zoch – Rafał Remisz, Mateusz Żyro, Patryk Sokołowski, Patryk Klimala, Mateusz Radecki, Artur Bogusz, Mariusz Rybicki, Serhij Pyłypczuk (67. Robert Obst), Damian Gąska, Piotr Kwaśniewski

Pozostałe wyniki i pary 26 kolejki:

Sobota, 14.04.

Chojniczanka Chojnice - Zagłębie Sosnowiec 0 : 2 (0:2)

Gole: Wojciech Lisowski 11 (s), Alexandre Cristóvão 34

Żółte kartki: Paweł Zawistowski, Rafał Grzelak, Wojciech Lisowski, Sebastian Steblecki, Emil Drozdowicz – Konrad Wrzesiński, Bartłomiej Babiarz.
Czerwona kartka: Jakub Bąk (Chojniczanka, 87. minuta).

GKS Katowice - Stal Mielec 0 : 2 (0:0)

Gole: Martin Dobrotka 56 (k), Jakub Arak 89

Żółte kartki: Mączyński, Kamiński, Klemenz, Poczobut - Nowak

Olimpia Grudziądz - GKS Tychy 0 : 1 (0:1)

Gol: Maciej Mańka 74

W 53. minucie Jakub Vojtuš (Tychy) nie wykorzystał rzutu karnego

Żółte kartki: Adrian Bielawski, Tomasz Wełna, Robert Candrea – Nikolas Wróblewski, Paweł Kaczmarczyk

Miedź Legnica - Stomil Olsztyn 1 : 0 (0:0)

Gol: Mateusz Piątkowski 85

Żółte kartki: Grzegorz Bartczak, Marquitos, Mateusz Piątkowski, Tomislav Bozic – Marcin Stromecki, Adrian Karankiewicz, Łukasz Sołowiej

20, 21 i 24 kolejki

Górnik Łęczna - Chrobry Głogów 24.04. g. 17:00 (24. kolejka))

Chojniczanka Chojnice - Raków Częstochowa 24.04. g. 19:00 (20.kolejka)

Olimpia Grudziądz – Stal Mielec 24.04. g. 19:00 (20. kolejka)

Stomil Olsztyn - Ruch Chorzów 24.04. g. 19:00 (21. kolejka)

20 i 21 kolejki:

Puszcza Niepołomice - GKS Katowice 25.04. g. 17:00 (20 kolejka)

Bytovia Bytów - GKS Tychy 25.04. g. 18:00 (21 kolejka)

Czołówka snajperów:

15 goli - Mateusz Machaj (Chrobry Głogów),

11 goli - Szymon Lewicki (Zagłębie Sosnowiec),

9 goli – Wojciech Kędziora (GKS Katowice), Patryk Klimala (Wigry), Janusz Surdykowski (Bytovia), Marcin Wodecki (Odra Opole),