06.07.2019

Pływanie. Po złocie dwa srebrne medale MP Filipa Kosińskiego

Filip Kosiński, zawodnik MUKS Olimpijczyk Suwałki, podopieczny Edwarda Deca na pływalni w Oświęcimiu wywalczył w sobotę dwa srebrne medale i tytuły wicemistrza Polski juniorów 15-letnich. Przypomnijmy, że w piątek Filip został mistrzem Polski na 200 m stylem grzbietowym.

- Tym razem są dwa medale srebrne, ale wywalczone w zaciętej walce  - o starcie Filipa mówi jego trener Edward Dec. – Większe szanse na złoto dawano Filipowi w wyścigu na 50 metrów stylem  grzbietowym, bo to jego styl. Niestety, Filip spóźnił start i na tak krótkim dystansie nie był w stanie dogonić rywala. Przegrał złoto o 11 setnych sekundy. Drugie srebro wywalczył na 200 metrów stylem zmiennym. Czas Filipa 2:11:00 to jego rekord życiowy. Zwycięzca, Maciej Konarski z Warszawy wynikiem 2:07.19 ustanowił nowy rekord Polski w tej kategorii wiekowej.

Warto pamiętać, że Filip jest po zgrupowaniu kadry narodowej, na którym przygotowywał się do Europejskich Igrzysk Młodzieży w Baku (20-28.07. – dop. wł.), które są nieoficjalnymi mistrzostwami Europy. W niedzielę czeka Filipa jeszcze jedne start, a będzie to wyścig na 100 metrów grzbietem, w którym jest faworytem.

Dodajmy, że w Oświęcimiu startuje także Julia Gwaj, która w sobotę w finałach B na 200 m stylem zmiennym zajęła miejsce 5, co dało jej 13 lokatę w klasyfikacji końcowej mistrzostw na tym dystansie, na 400 metrów zmiennym była 4/12 w końcowej klasyfikacji i uzyskała 19 czas na 50 m stylem klasycznym.

W Olsztynie rywalizują pływacy 14-letni, a z suwalczan najlepiej spisuje się Dominika Burdyn, która była 5 na 50 i 6 na 100 m motylkiem, 10 na 400 i 21 na 200 m stylem zmiennym.