03.10.2019

Pływanie w płetwach. Suwalczanie przywieźli medale i minimum do kadry narodowej [zdjęcia]

Dziesięcioro zawodników Integracyjnego Klubu Sportowego Herkules Suwałki, którzy na co dzień, boso, trenują i startują w barwach MUKS Olimpijczyk, z sukcesami wystąpiło w Makroregionalnych Mistrzostwach Europy Północno-Wschodniej w Pływaniu w płetwach.

- Wcześniej w tej imprezie startowaliśmy jako niezrzeszeni – opowiada Edward Dec, trener obu klubów. – IKS Herkules, którego prezesem jest Joanna Mendak, prowadząca zajęcia z dziećmi niepełnosprawnymi, zarejestrowaliśmy w Polskim Związku Pływania w Płetwach i zdobywaliśmy laury dla tego klubu.

Łatwo nie było, bo w rozegranym w Olecku dwudniowym mityngu, prócz Polaków, uczestniczyli silni Białorusini, Estończycy, Litwini, Łotysze i Rosjanie. Dyscyplina ma już swoje tradycje i ambicje, by znaleźć się w rodzinie sportów olimpijskich , mistrzostwa świata rozgrywane sa od 1976 roku. Suwalczanie startowali w konkurencji BF -  Bi-fins - pływaniu kraulem w podwójnych płetwach z fajką czołową.

W płetwach doskonale sobie poradził 15-letni Filip Kosiński, niedawny brązowy medalista Letniego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (EYOF) w Baku. Podopieczny Edwarda Deca zdobył 4 złote medale, pobił rekord Polski seniorów 200 m BF i uzyskał minimum do kadry narodowej juniorów.

Złoty medal na 400 m BF zdobył  Piotr Lenczewski, srebrny Paweł Szeraniewicz, a Marcin Makar brązowy.  Kacper Borowski stawał na drugim i trzecim stopniu podium 100 m BF.

Julia Gwaj była czwarta na 100 i 50 m BF, do podium zabrakło jej 0.03 sekundy. Pozostali reprezentanci IKS Hercules - Karol Cieślukowski, Hubert Miller, Mateusz Pietkiewicz i Jakub Ruszewski, mimo ze pierwszy raz pływali z płetwami, uplasowali się w środku stawki.

W mistrzostwach znakomicie spisały się dwie kolejne podopieczne trenera Edwarda Deca, które reprezentują klub z Olecka, a uczą się w Zespole Szkół nr 2 w Suwałkach. Aleksandra Chmielewska wywalczyła 4 złote medale i uzyskała   minimum do kadry narodowej seniorów, a Gabriela Biszewska zdobyła 3 złote oraz srebrny i  brązowy medal.