12.03.2019

Siatkówka. Brąz dla 1PBOT na Mistrzostwach Wojsk Obrony Terytorialnej [zdjęcia]

Lublin, Rzeszów i Białystok (z dwoma suwalczanami w składzie) - tak wygląda ostateczna klasyfikacja na podium Zawodów o Puchar Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej w piłce siatkowej, które po raz drugi z rzędu rozegrane zostały w stolicy Podlasia.

W zawodach wystartowały reprezentacje: 1 Podlaskiej Brygady OT (broniła mistrzowskiego tytułu), 2 Lubelskiej BOT, 3 Podkarpackiej BOT, 4 Warmińsko-Mazurskiej BOT, 5 Mazowieckiej BOT, 6 Mazowieckiej BOT, 7 Pomorskiej BOT, 8 Kujawsko-Pomorskiej BOT, 9 Łódzkiej BOT, 10 Świętokrzyskiej BOT oraz 11 Małopolskiej BOT.

- W ciągu trzech dni rozegrane zostały aż 34 spotkania. Piątek i sobota to rozgrywki grupowe oraz półfinały, a niedziela to mecze o podium i pozostałe miejsca. Przyjęty system gier wymagał rozegrania przez każdą drużynę minimum pięciu spotkań w turnieju. Zespoły sklasyfikowane na miejscach 1-8 rozegrały po sześć meczów - tłumaczy kpt. Leszek Chodnicki, kapitan podlaskiej drużyny.

W finale 2 Lubelska BOT pokonała drużynę 3 Podkarpackiej BOT (2:0), tym samym pozostała jedyną niepokonaną drużyną turnieju. W meczu o trzecie miejsce reprezentacja 1 Podlaskiej BOT, z dwoma zawodnikami z  12 Batalionu Lekkiej Piechoty w Suwałkach, st. szer. Jackiem Gościńskim i szer. Tomaszem  Balutą w składzie: wygrała z 6 Mazowiecką BOT (2:0).

Oprócz medali drużynowych wręczone zostały także indywidualne wyróżnienia. Nagrodę dla najlepszego zawodnika otrzymał szer. Mateusz Rzeźnik (2LBOT), najlepszym rozgrywającym został szer. Konrad Zięba (3PBOT), najlepszym atakującym - szer. Karol Jarema (3PBOT), a najlepszym środkowym szer. Mateusz Orzepowski (1PBOT).

- W tym roku wzrosła konkurencja i na pewno ta tendencja będzie się utrzymywała w kolejnych latach. Wystartowało dwanaście, a nie pięć, zespołów, co podniosło znacznie poziom sportowy oraz atrakcyjność turnieju. Choć medalami, podobnie jak w 2018 r. tylko w innej kolejności, podzieliły się brygady z Białegostoku, Lublina i Rzeszowa, to pozostałe drużyny pokazały, że w przyszłym roku łatwo o podium nie będzie - podsumowuje kpt. Chodnicki.

Były to pierwsze zawody na szczeblu WOT w 2019 roku. Najlepsi siatkarze zostaną powołani do reprezentacji WOT, która weźmie udział w Mistrzostwach Wojska Polskiego zaplanowanych na listopad.

por. Łukasz WILCZEWSKI, Oficer Prasowy 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”