07.03.2018

Ślepsk Suwałki – AGH Kraków 0:3. Czarna środa Biało-Niebieskich

Piąty mecz zadecydował o awansie AGH Kraków do półfinału play-off. W środę w Suwałkach krakowianie pokonali wyżej rozstawionych gospodarzy 3:0, a rywalizację do trzech zwycięstw wygrali 3:2.

Ciekawostką jest to, że wszystkie mecze tej pary kończyły się wynikami 3:0, a goście wygrywali pierwsze mecze na parkietach rywali. Tak było w meczach nr 1 i 5 w Suwałkach, tak też było w meczu nr 3 w Krakowie. AGH o finał zagra z Lechią Tomaszów Maz., a Ślepsk o honor walczył będzie z Norwidem Częstochowa.

Mecz od prowadzenia 1:0, a następnie 2:1 i 3:2 zaczęli siatkarze  Ślepska, ale goście nie odpuszczali, szybko opanowali nerwy i zaczęli dyktować warunki gry. Po raz pierwszy w meczu akademicy, po ataku Marcina Kani objęli prowadzenie 6:5, a po autowych atakach Kewina Sasaka i Jana Lesiuka, po bloku na Lesiuku i dwóch asach serwisowych Arkadiusza Żakiety odskoczyli na 5:11. Tak wysokie prowadzenie uśpiło gości i Ślepsk powoli zaczął odrabiać straty, a po ataku Wojciecha Winnika po przekątnej zmniejszył stratę do jednego punktu (13:14). Niestety dla gospodarzy była to jedyna chwila słabości w tym secie. Błędy suwalczan i mocna zagrywka AGH plus dobre przyjęcie i skuteczny atak sprawiły, że goście szybko uzyskali kilka punktów przewagi, którą systematycznie podwyższali aż do siedmiu punktów na koniec seta. Wynik tej partii na 25:18 dla AGH atakiem po ostrym skosie zakończył Jan Fornal.

Wprawdzie pierwszy punkt w secie drugim dla gospodarzy asem serwisowym zdobył Vitalij Szczytkov, ale jak się okazało było ot ich nie tylko pierwsze, ale i ostatnie w tym najbardziej wyrównanym secie. Walka punkt za punkt, ale ze Ślepskiem w roli goniącego wynik trwała do stanu 6:6, przy którym dwa punkty zagrywką zdobył Żakieta i AGH ob. jął prowadzenie 8:6. Na punkt gospodarzy goście odpowiadali dwoma-trzema i powoli „odjeżdżali” rywalom powiększając przewagę do pięciu-sześciu punktów (13:8, 17:11, 20:14). Kiedy przy prowadzeniu AGH 21:15 wydawało się, że koniec tego seta to kwestia kilku minut nieoczekiwanie do gry wrócili gospodarze. Trzy punkty Winnika,  as serwisowy Kamila Skrzypkowskiego, siatka Marcina Kani, blok na Fornalu i punkt po ataku ze środka Łukasza Rudzewicza sprawiły, że na tablicy wyświetlił się wynik 22:21 dla AGH. I chociaż to goście mieli wciąż psychologiczną, minimalną bo jednopunktową  przewagę, to Ślepsk nie odpuszczał. Przy stanie 24:23 akademicy nie wykorzystali pierwszego setbola, bowiem atakując z drugiej linii zawodnik przekroczył linię trzeciego metra. W tym momencie w serca kibiców Ślepska, a w hali OSiR było ich ponad 500 wstąpiła nadzieja na wygranie tego seta  i odwrócenie losu meczu. Niestety, nadzieja trwała bardzo, bardzo krótko, bowiem po ataku po skosie Mateusza Błasiaka AGH miała drugą piłkę setową, a wynik seta na 26:24 i meczu na 2:0 dla gości atakiem w aut ustalił przyjmujący gospodarzy Kamil Skrzypkowski.

Set trzeci miał przebieg podobny do pierwszego. Walka punk za punkt, ale w roli goniących wynik występowali goście, trwała do stanu 7:7 przy którym, po ataku Błasiaka po przekątnej o autowym bloku Ślepska, akademicy objęli powadzenie 9:7. Ale losy seta rozstrzygnęły się kilka minut później, kiedy goście powiększyli przewagę z dwóch (11:9) do sześciu punktów (15:9). Przy stanie 23:17 dla AGH o czas poprosił trener Ślepska, ale na odrobienie strat i odwrócenie losów meczu i walki o półfinał play-off było już za późno. Wprawdzie po wznowieniu gry punkt dla Ślepska na 23:18 dołożył Błasiak, przekraczając przy zagrywce linię końcową, ale dwa ostanie punkt w tym meczu były prezentem gospodarzy dla gości. Na 24:18 punkt autową zagrywką zdobył Kacper Gonciarz, a wynik seta na 25:18, meczu na 3:0 i rywalizacji o półfinał play-off na 3:2 dla AGH ustalili goście blokując atak Rudzewicza.

- Fizycznie wszystko w tym meczu wyglądało OK., ale nie da się go wygrać, jeśli gra tylko jeden zawodnik. Musimy zredukować swoje oczekiwania, przeanalizować to, co się stało, posklejać, bowiem pozostaje nam walka już nie o medal, ale o honorowe piąte miejsce – tuż po meczu mówił do dziennikarzy Dima Skoryy, trener Ślepska.

TM

Ślepsk Suwałki – AGH Kraków  0 : 3 (18:25; 24:26; 18:25), a w rywalizacji do trzech zwycięstw 2:3

Ślepsk: Rudzewicz, Lesiuk, Gonciarz, Sasak, Skrzypkowski, Hunek - Filipowicz (libero) oraz Szarek, Laskowski, Szczytkov, Sapiński, Winnik

AGH:  Matula, Żakieta, Fornal, Błasiak, Mordyl, Kania - Dembiec (libero) oraz Kącki i Krawiecki

MVP: Arkadiusz Żakieta (AGH)