30.12.2017

Sprintem przez sportowy rok 2017 cz. I [styczeń-czerwiec]

Rok 2017 nie był olimpijskim, ale mieliśmy swoich zawodników w reprezentacjach Polski, a emocji na krajowych boiskach i w dostarczyli kibicom piłkarze Wigier, siatkarze Ślepska, badmintoniści, bokserzy i kickbokserzy, karatecy, lekkoatleci, pływacy, zapaśnicy.Były też jubileusze 70-lecia SKS Wigry Suwałki i Zrzeszenia LZS. Zatem przeżyjmy to jeszcze raz.

Styczeń

* Podczas Gali Mistrzów Sportu 2016 oszczepniczka Hańczy Suwałki otrzymała nagrodę dla Odkrycia Roku. W tej kategorii Maria Andrejczyk pokonała piłkarza Bartosza Kapustkę i  hokeistę  Patryka Wronkę. Odkrycie Roku jest jedną z kategorii towarzyszących Plebiscytowi Przeglądu Sportowego na 10 Najpopularniejszych Sportowców Polski. "Odkrycie ", podobnie jak "Drużynę" czy "Trenera" wybiera kapituła. Rewelacja konkursu olimpijskiego w rzucie oszczepem, 20-letnia Maria Andrejczyk, czwarta zawodniczka igrzysk w Rio, gdzie medal przegrała ledwie o 3 cm statuetkę odebrała podczas transmitowanej przez TVP 1 Gali Mistrzów Sportu w Teatrze Polskim w Warszawie. 

* W pierwszym w 2017 roku, a 14 w rundzie zasadniczej sezonu 2016/17 meczu I ligi siatkarze Ślepska Suwałki pokonali we własnej hali 3:2 (23:25, 21:25, 25:15, 26:24, 15:13) Aluron Virtu Wartę Zawiercie.  To był mecz I-ligowych gigantów, zespołów nadających ton rozgrywkom I ligi w sezonie 2016/17 i nie zawiódł oczekiwać kibiców siatkówki. Godni siebie rywale, poziom bardzo wysoki, emocjami można byłoby obdzielić kilka spotkań. Lider nie zawiódł, Ślepsk w 13. meczu w sezonie odniósł 12 zwycięstwo i umocnił się na prowadzeniu. 

* W hicie I rundy ekstraklasy w Suwałkach największym zainteresowaniem kibiców cieszył się mecz dwóch najlepszych w ostatnich latach zespołów, czyli SKB Liptol-Malow - Hubala Białystok zakończony zwycięstwem suwalczan 5:1. Z największym zainteresowaniem kibiców spotkał się pojedynek z udziałem grających w barwach SKB Indonezyjki Febby Angguni z występującą w białostockim klubie Białorusinką Alesją Zajcevą.  Ich mecz stał na poziomie niespotykanym w Polsce, przewyższającym o dwie-trzy klasy to, co pokazują Polki. Ba, wielu mężczyzn grających w ekstraklasie miałoby problem z pokonaniem tych badmintonistek. 

* Dziewiętnastu zawodników Wigier stawiło się na zbiórce przed pierwszymi w roku 2017 zajęciami w Suwałkach. Humory dopisywały, bo temperatura na biegunie zimna wzrosła do -5 stopni Celsjusza. Na słońcu było znacznie cieplej. Oprócz Karola Salika i Tomasza Jarzębowskiego, którzy pożegnali się z kolegami w grudniu oraz zajętego obowiązkami szkolnymi Filipa Rusiaka, przygotowania do rundy zaczęli wszyscy gracze z dotychczasowej kadry. Wśród ćwiczących byli najskuteczniejsi jesienią Damian Kądzior i Kamil Adamek, których pozyskaniem miały być zainteresowane kluby ekstraklasy. 

* Reprezentująca suwalski Klub Bowlingowy Natalia Polakowska po raz kolejny bardzo dobrze zaprezentowała się podczas Mistrzostw Polski. Zawodniczka prowadzona przez Dariusza Chaleckiego w swojej grupie do lat 19 zajęła trzecie miejsce.

* Na rozegranym w Końskich Turnieju Kwalifikacyjnym do Mistrzostw Europy Juniorów i Seniorów, których gospodarzem w kwietniu będzie Dania, z zawodników Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin bezpośrednie kwalifikacje wywalczyli Krzysztof Alicki i Aleksandra Mozerys, a troje znalazło się na liście rezerwowych.

* Na drugim miejscu w światowym rankingu Pięcioboju Klasycznego LA za rok 2016 w kat. M 70 uplasował się suwalczanin Jerzy Broc, pierwszy trener Krystyny Zabawskiej (z d. Danilczyk), nauczyciel wf w suwalskim ekonomiaku, trener l.a. czołowy lekkoatleta w kategorii seniorów.

* Działacze Zrzeszenia LZS w Suwałkach świętowali 70-lecie działalności LZS na Suwalszczyźnie i podsumowali powiatowe współzawodnictwo sportowe szkół w roku szkolnym 2015/2016.  Na kartach 70-letniej historii Ludowych Zespołów Sportowych na Suwalszczyźnie złotymi literami zapisały się nazwiska dużej grupy działaczy, trenerów (m.in. Jerzy Broc, Jarsoław Jutkiewicz, Tomasz Lebioda, Stanisław Namiotko, Karol Sikorski, Jerzy Szuliński senior, wychowawców młodzieży, sportowców. Ci najwybitniejsi sportowcy, o których mówiła nie tylko Polska i Europa, ale i cały świat to olimpijczycy: lekkoatletki kulomiotka Krystyna Zabawska (z d. Danilczyk) i oszczepniczka Maria Magdalena Andrejczyk (IV na IO w Rio de Janeiro – największy sukces w historii suwalskiego sportu), badmintoniści Michał Łogosz i Adam Cwalina. Polskę reprezentowali m.in. badmintoniści Joanna Szleszyńska-Łogosz, Jacek Niedźwiedzki, lekkoatleci: Urszula Domel, Karolina Mor, Hubert Chmielak czy szczypiornistka Sylwia Lisewska.

* W składzie reprezentacji Polski U-19 w unihokeju, która w dniach 3-5.02. zagra w turnieju Polish Cup 2017 znalazł się Kacper Tyczkowski, wychowanek UKS Orły Suwałki, aktualnie UKS Nowa Łódź.

Luty

* Dwa brązowe medale z rozegranych w Tolkmicku Mistrzostw Polski w Żeglarstwie Lodowym w klasach DN Junior i Ice Optimist przywieźli zawodnicy Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego. Oba krążki wywalczyło rodzeństwo Maciej i Ola Chmilewscy.

* Broniący mistrzowskiego tytułu zawodnicy SKB Litpol-Malow Suwałki w II rundzie ekstraklasy zagrali w Bieruniu, gdzie pokonali po 6:0 UKS Szlif-Pol Unię Bieruń, Yonex Team Lubin i AGH Kraków. W zespole SKB Litpol-Malow zadebiutował Irlandczyk Scott Evans. Po dwóch rundach SKB Litpol-Malow jest liderem. 

* Niespełna pół minuty trwał pierwszy na zawodowym ringu pojedynek Adriana Domalewskiego. Suwalczanin, student bezpieczeństwa wewnętrznego PWSZ, nad Czarną Hańczą trenuje z kolegami z klubu Panzera, podczas gali TFC 1 Beginning w Tczewie ciężko znokautował Krzysztofa Chochela.

* Około 1.000 kibiców, 20 zawodników, 10 walk, 5 reprezentantów suwalskiego klubu Panzer, 4 godziny emocji – to w największym skrócie cyfrowy zapis 3 Gali Pałuska Kickboxing Night, którą w nocy z soboty na niedzielę w hali OSiR zorganizowali bracia Dominik i Łukasz Szczodruch. Gali  najlepszej w historii, ale jak już dziś zapewniają organizatorzy następna będzie jeszcze lepsza. Kibice obejrzeli 10 walk, w tym cztery w meczu Polska-Litwa, wszystkie wygrane przez gości z Litwy, a pięć z udziałem zawodników klubu Panzer Suwałki. Z  suwalczan swoje pojedynki wygrali tylko Arcimowicz w K1 kat. wagowa 74 kg, Kamiński w K1 81 kg i Jasnoch w "przedwalce" w kat. 67 kg, ale pozostali podjęli walkę z mocniejszymi w piątkową noc rywalami. 

* RESO Suwałki Football League – rozgrywki amatorskiej halowej piłki nożnej sezonu 2016/ 2017 dobiegły końca. Mistrzem został SALAG, który w ostatnim spotkaniu przypieczętował końcowy sukces skromnym zwycięstwem 1:0 na Aquel-em. Wicemistrzem został 14 DYWIZJON, a brąz wywalczyła ekipa Euromaster Gniedziejko. Tytuł króla strzelców wywalczył Piotr Gwaj (Agrodealer) zdobywca 19 goli.

* Reprezentacja Anglii po zwycięstwie w finale 3:1 z Rosją, grupowym rywalem Polski, wywalczyła złoty medal i tytuł Mistrza Europy Drużyn Mieszanych na rok 2017. Srebro na rozegranych w Lubinie mistrzostwach dla „Sbornej”, która w grupie pokonała 5:0 Polskę, brąz dla Anglii i Niemiec, a biało-czerwoni, z Adamem Cwaliną i Magdą Witek, na miejscach 5-8.

* Na czwartych miejscach starty w rozegranych na jeziorze Żnińskie Duże bojerowych regatach o Mistrzostwo Świata i Europy w kat. DN Junior (do lat 24) ukończyła zawodniczka UKŻ Grot Suwałki Ola Chmielewska, Maciek Chmielewski na 7 miejscu w kategorii open (2 miejsce wśród reprezentantów Polski!!!), a Jakub Krynicki na 19 miejscu w kategorii open. Natomiast w Mistrzostwa Europy rozgrywanych przy słabych warunkach wiatrowych Ola Chmielewska do końca walczyła o brązowy medal. Ostatecznie sklasyfikowana została na bardzo dobrej 4 pozycji w kategorii dziewcząt, a brązowy medal z reprezentantką Łotwy przegrała o zaledwie 2 pkt.

* Siedem medali wywalczyli modelarze OSiR Suwałki na rozegranych w suwalskiej hali Mistrzostwach Polski Modeli Halowych F1N. Klasą dla siebie był suwalczanin Sławomir Truchan, triumfator w kat. seniorów, mistrz świata z roku ... 1992, rekordzista Polski w hali o wysokości do 8 metrów (czas utrzymania się modelu w powietrzu 52,1 sek.). 

* Przygotowujący się na Cyprze do rundy wiosennej I lig i 1/2 Pucharu Polski piłkarze I ligowych Wigier pokonali 2:0 Piunik Erywań, trzeci zespół ekstraklasy Armenii, 4:0 Gandzasar Kapan, czwartą drużynę ekstraklasy Armenii,  ulegli 1:2 młodzieżowej drużynie FK Krasnodar  i zremisowali 1:1 z młodzieżową ekipą Spartaka Moskwa.

* Do wygrania rundy zasadniczej siatkarze Ślepska Suwałki w ostatnim meczu musieli zdobyć trzy punkty w meczu z SKS Hajnówka i to zadanie wykonali pokonując rywali 3:0 (25:16, 25:16, 25:16). Do spotkań play off suwalczanie, przy równej liczbie punktów (po 48), dzięki większej liczbie zwycięstw (18:16) wyprzedzili Aluron Virtu Wartę Zawiercie. 

Marzec

* Siedmioro z 9 suwalskich biegaczy pokonało piekielnie trudną trasę drugiej edycji Ultra Śledzia. Na starcie imprezy w Supraślu stanęło 200  śmiałków z całej Polski. Z krótszym dystansem znakomicie poradziła sobie Bożena Kaszkiel z suwalskiego Ideal Line Ultra Team. Z czasem 5 godzin 53 minuty zajęła drugie miejsce wśród kobiet i 13. w klasyfikacji generalnej.   Na 49. pozycji metę minęła Iwona Łobasiuk – 7:51:04, a 50. był Maciej Kawałko – 7:51:06.  Uczestniczy najdłuższego dystansu – ostatecznie zmierzono, że  liczył  86 km – rozpoczęli rywalizacje o szóstej rano. Limit czasowy został bowiem określony na 12:35. Bieg wygrał Jaromir Kryszczak z Lublina, który osiągnął rewelacyjny rezultat  – 7:29:43. Najwyżej z suwalczan, na 49. miejscu uplasował się Wojciech Klekotko – 10:32.Radosław Rusiński, Jan Żynda i Marcin Świacki (wszyscy Ideal Line Ultra Team) ukończyli zawody w czasie 12:30:54 i sklasyfikowali na miejscach 101-103.

* Broniący tytułu Drużynowego Mistrza Polski badmintoniści SKB Litpol-Malow Suwałki rundę zasadnicza skończyli z kompletem 11. zwycięstw. W ostatnim turnieju w Białymstoku pokonali AZS UM Łódź, Stal Nowa Dęba i Aktywną Piątkę Przemyśl. W zespole z Suwałk z powodzeniem zadebiutował Szkot Kieran Merrilees, ale zabrakło Indonezyjki Febby Angguni.

* W kategorii U 15 drugie miejsce debla U-15 Paweł Cipielewski/Grzegorz Hołub, trzecie debla Gabriela Grosz/Dominika Siłkowska i miksta Grzegorz Hołub/Aleksandra Radziszewska, a w U-19 srebro Michała Sobolewskiego i trzecie w deblu z Jakubem Gireniem to najlepsze lokaty zawodników SKB Suwałki na rozegranym w Suwałkach turnieju Grand Prix Juniorów i Młodzików.

* Jubileuszowy, bo już 30 złoty medal w krótkiej, trwającej zaledwie półtora roku historii Bersekers MMA TEAM SUWAŁKI, na VI Pucharze Żołnierzy Wyklętych ALMMA 127 w Sochaczewie wywalczył Michał Jabłoński. Złoto zdobył także walczący w tym turnieju trener Miłosz Staśkiewicz. Jego walka w brazylijskim jiu jitsu w kategorii zaawansowani - 84 kg była najdłuższą w liczącej już 127 edycji, historii turnieju. Pojedynek trwał prawie 20 min., a organizatorzy złote medale przyznali obu zawodnikom. Medal brązowy w w kategorii JUNIOR do 77 kg zdobył Mateusz Wasilewski, który  wygrywał dwie walki przed czasem (przez dzwignię na łokieć oraz duszenie trójkątne nogami).

* Z rozegranych w Kępnie Międzywojewódzkich Mistrzostw Polski Drużyn Mieszanych Juniorów i Młodzików reprezentacje województwa podlaskiego, z zawodnikami SKB Suwałki w składzie, wróciły z dwoma medalami: złotym – juniorzy i brązowym – młodzicy. W kategorii juniorów złoto wywalczyła reprezentacja województwa z Michałem Sobolewskim,Klaudią Butkiewicz i Joanną Krysiak zdobyli złoty medal. W kategorii młodzików medal brązowy wywalczyła reprezentacja województwa podlaskiego oparta na zawodnikach SKB: Pawle Cipielewskim, Grzegorzu Hołubie, Mateuszu Hołubie, Sebastianie Lenczewskim, Gabrieli Grosz i Dominice Siłkowskiej.

* Baner napisem „Razem wywalczymy finał” na półfinałowe mecze play-off z KPS Siedlce przygotowali kibice Ślepska Suwałki. Był on z kibicami w Siedlcach, towarzyszył na meczach w  Suwałkach. Po zwycięstwie w trzecim meczu w Suwałkach 3:0 (26:24, 25:22, 25:15) Ślepska marzenia stały się faktem. W pierwszym meczu Ślepsk przegrał we własnej hali z KPS Siedlce 1:3 (25:27, 25:21, 24:26, 17:25), w drugim w Siedlcach wygrał 3:0 (25:22, 25:22, 25:22).  

* Debel Łukasz Moreń(SKB Litpol-Malow)/Wojciech Szkudlarczyk (Hubal) triumfował w rozegranym w hali Arena Ursynów w Warszawie turnieju Yonex Polish Open 2017. W ćwierćfinale występy zakończyła para Adam Cwalina/Miłosz Bochat (MLKS Solec Kujawski).

* Zawodniczka Hańczy Suwałki Kinga Wołągiewicz na rozegranym w Wilnie II Międzynarodowy Turniej Szachowy „International Children and Youth Chess Festival THE BALTIC WAY” pod patronatem fundacji Garri Kasparowa wygrała rywalizację w kat. D –14.

Kwiecień

* Suwalscy pływacy Angelika Koniecko i Bartłomiej Śniatkowski zostali uznani najlepszymi zawodnikami przeprowadzonych w Lublinie dwudniowych mistrzostw Polski Stowarzyszenia Sprawni Razem. Podopieczni Jerzego Piątkowskiego zdobyli po trzy złote medale. Suwalczanie zgodnie triumfowali w najliczniej obsadzonej, bo paraolimpijskiej konkurencji 200 m stylem dowolnym. Angelika, która niedługo skończy 20 lat, była też pierwsza w wyścigach na 50 m dowolnym oraz grzbietowym. Swoją wszechstronność potwierdził dwa lata starszy od niej Bartek, który swoje kolejne złote medale zdobył na 50 m klasycznym i 100 m dowolnym.

* Rewelacją tej edycji rozgrywek, a dla wielu nawet objawieniem były suwalskie Wigry. Wigry pożegnały się z PP po przegranej w lutym 0:3 u siebie i zwycięstwie 4:2 w Gdyni z Arką. W Gdyni suwalczanie w 90 minucie strzelili gola na 5:2, co dawałoby im awans do finału, ale sędzia, Wojciech Myć z Lublina, nie uznał go dopatrując się spalonego. Na początku drugiej połowy  arbiter podjął najbardziej kontrowersyjną decyzję. Kamil Zapolnik we własnym polu karnym odbił piłkę ramieniem. Według sędziego, piłka została zagrana ręką, a Arka rzut karny zamieniła na gola  na 1:2. Za udział w Pucharze Polski do kasy klubu wpłynie z PZPN w sumie 190 tys. zł. W finale rywalem Arki był Lech Poznań .

* Z brązowym medalem Mistrzostw Europy w Danii wróciła do Suwałk Aleksandra Mozerys, zawodniczka Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin. Wychowanka Marka Krejpcio medal zdobyła w kat. kata juniorek.  

Euforia w Zawierciu, radość i niedosyt w Suwałkach – takie nastroje towarzyszyły wszystkim: zawodnikom, trenerom, działaczom, gościom i kibicom, którzy w sobotę na hali lub telewizyjnej transmisji oglądali finałowy mecz I ligi siatkarzy Ślepsk – AV Warta Zawiercie. Zawiercianie wygrali 3:2 i to oni po meczu odebrali czek, puchar i złote medale. Suwalczanom  przypadły w udziale puchar, srebrne medale i czek na ... 30.000 zł, bo na tyle wicemistrzostwo I ligi wycenił Polski Związek Piłki Siatkowej. Cóż, nie tylko w futbolu piłka jest okrągła, a drużyny dwie. W pojedynku dwóch godnych siebie rywali minimalnie lepsi byli podopieczni Dominika Kwapisiewicza. Srebro Ślepska to największy sukces w historii męskiej siatkówki w województwie podlaskim, a zatem także w Suwałkach i MKS Ślepsk.  Jeszcze jedna ciekawostka. Otóż w sezonie 2016/17 oba zespoły rozegrały po 29 spotkań (20 w rundzie zasadniczej i 9 w play-off). Ślepsk wygrał 24 mecze (18 w rundzie zasadniczej i 6 w play-off), a przegrał 5 (2 + 3); Warta odpowiednio wygrała 23 spotkania (16 + 7) i przegrała 6 (4:2).  

1 mecz Ślepsk Suwałki – Aluron Virtu Warta Zawiercie 3:0 (25:19, 25:22, 25:16) 

2 mecz Ślepsk Suwałki – Aluron Virtu Warta Zawiercie 2:3 (23:25, 25:18, 16:25, 25:18, 11:15)

3 mecz Aluron Virtu Warta Zawiercie – Ślepsk Suwałki 3:0 (25:21, 25:14, 35:33)

4. mecz Aluron Virtu Warta Zawiercie – MKS Ślepsk Suwałki 1:3 (18:25, 14:25, 25:21, 22:25)

5. mecz Ślepsk Suwałki – Aluron Virtu Warta Zawiercie 2:3 (26:24, 14:25, 29:27, 20:25, 9:15)

* Na rozegranych w Lublinie Mistrzostwach Polski Juniorów i Młodzieżowców złoty medal dla SKB Suwałki wywalczyła Maria Taraszkiewicz, która z Piotrem Wasilukiem (Badminton Choroszcz) triumfowała w grze mieszanej w kat. młodzieżowców. Maria  zdobyła także medal brązowy w deblu, w którym występowała razem z Adrianną Tataj (UKSB Milenium Warszawa). Także brązowy medal, ale w grze pojedynczej juniorów wywalczył Michał Sobolewski.

* W gronie ok. 17.000 biegaczy, którzy w niedzielę wystartowali w V Orlen Warsaw Marathon i towarzyszącym mu biegu na 10.000 m w grupie pierwszych 1.000 zawodników na mecie byli dwaj suwalczanie Paweł Basaj 687. w maratonie i Tadeusz Walendykiewicz 148. na 10 km.

Maj

* W ośmiu miastach rozgrywane były półfinałowe turnieje o wejście do II ligi seniorów. Niestety zarówno grający w Olsztynie SUKSS Ślepsk Suwałki jak i Biebrza Lipsk w Garwolinie zajęły w swoich grupach ostatnie, czwarte miejsca. W trzech rozegranych meczach każdy z naszych zespołów zdołały wygrać zaledwie po jednym secie. Taki jest poziom siatkówki w województwie podlaskim. Na usprawiedliwienie SUKSS Ślepsk trzeba jednak dodać, że jest to drużyna oparta o uczniów gimnazjum, z kilkoma zawodnikami ze szkół ponadgimnazjalnych, którzy w konfrontacji z seniorami z góry skazani byli na porażkę.

* Niespodzianki nie było. W rozegranym w Suwałkach finale 44 Drużynowych Mistrzostw Polski w badmintonie złote medale i tytuł mistrzowski wywalczyli gospodarze, drużyna SKB Litpol-Malow Suwałki. To 16 mistrzowski tytuł suwalczan, a 21 medal w historii klubu. Wicemistrzostwo dla Hubala Białystok, brązowe medale dla OSSM-SMS Białystok , a czwarte miejsce dla AZS AGH Kraków. W finale SKB Litpol-Malow Suwałki, ze Szkotem Keranem Merrileesem i Irlandczykiem Scottem Evansem, ale bez Indonezyjki Febby Angguni pokonał 4:1 UKS Hubal Białystok. Najważniejszy punkt dla SKB Litpol-Malow, po trzysetowym boju, zdobył debel pań Monika Bieńkowska/Magdalena Witek. 

* W drugim pojedynku na zawodowym ringu drugie zwycięstwo przed czasem odniósł Adrian Domalewski, student bezpieczeństwa wewnętrznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach. Tym razem w Ełku w 1 rundzie, przez nokaut techniczny pokonał Bartosza Szwarczyńskiego. Przypomnijmy, że swoją pierwsą zawodową walkę Adrian stoczył w Tczewie (Thunder Fighting Championship I Beginning) i już po niespełna 30 sekundach zmusił rywala do poddania się.

* W finałach rozegranych w Suwałkach Indywidualnych Mistrzostw Polski Młodzików w badmintonie zabrakło zawodników gospodarzy czyli SKB Suwałki. Z suwalczan najlepiej zaprezentował się debel Paweł Cipielewski/Grzegorz Hołub, który zakończył występy w półfinale i wywalczył brązowe medale.

* Z trzema medalami złotym i dwoma srebrnymi w kat. Open z Regat o Puchar Europy Centralnej w klasie CADET rozegranych na Zalewie Zegrzyńskim wróciły do domów dwie załogi UKŻ Grot Suwałki. W regatach rywalizowało 41 załóg z Polski, Czech i Niemiec. Najlepsi okazali się Eryk i Kinga Martynko, którzy triumfowali nie tylko w kat. OPEN aler także wygrali kategorię MIX (załóg mieszanych). Na drugim miejscu w OPEN i pierwszym w kategorii KOBIET sklasyfikowana została załoga Julia Hościłowicz i Julia Kundzicz. Trzecia suwalska załoga Amelia Piasecka i Michalina Hościłowicz zajęła 19. miejsce w Puchar za II miejsce w klasyfikacji klubowej odebrał "odpowiedzialny" za sukcesy trener Paweł Cherubin.

* 6.309 punktów w dziesięcioboju i aktualnie drugi wynik w Polsce w kat. juniora młodszego,  poprawionych aż dziewięć rekordów życiowych, to bilans debiutu Macieja Pietrasa, lekkoatlety Hańczy Suwałki, w 10-boju rozgrywanym w ramach Światowego Dnia Lekkoatletyki w Mistrzostwach Warszawy i Mazowsza w wielobojach.

* Kamil Jasiulewicz, zawodnik Klubu Szachowego Hańcza Suwałki został mistrzem województwa podlaskiego 6-latków. W Białymstoku o medale w tej kategorii wiekowej rywalizowało 52 szachistów, w tym rodzynek z Suwałk, po dwóch szachistów  Łomży i Sokółki oraz 47 z Białegostoku.

* Oszczepniczka suwalskiej Hańczy wygrała w ankiecie portalu Sportowe Fakty na Miss Polskiego Sportu. Różnicą 380 głosów wyprzedziła Annę Lewandowską, ubiegłoroczną zwyciężczynię tej zabawy. W ankiecie zostało oddanych 19 tys. głosów, z których 3420 (18 proc). padło właśnie na Majkę. Anna Lewandowska, była mistrzyni karate, żona najlepszego polskiego piłkarza otrzymała 16 proc. wskazań. Na najniższym stopniu podium uplasowała się zawodniczka MMA Karolina Kowalkiewicz, a tuż za nim kolejna lekkoatletka Joanna Jóźwik. Piąta lokatę zajęły ex equo  siatkarka Katarzyna Skowrońska-Dolata i pięściarka Ewa Brodnicka, a czołową „10” zamknęły tenisistki Agnieszka i Urszula Radwańskie.   

* Z trzema medalami z rozegranych w Sochaczewie zawodów Pucharu Polski MMA wrócili zawodnicy klubu  Berserkrs MMA Team Suwałki. Jan Podurgiel, po czterech wygranych walkach, stanął na najwyższym stopniu podium Pucharu Polski w kat. do 93 kg. Brązowe medale wywalczyli Kacper Chmielewski w kat. Open i Miłosz Staśkiewicz w kat. Bjj kolorowe pasy 84 kg. O pechu może mówić Mateusz Wasilewski, który w walce o brąz prowadził na punkty, ale z powodu kontuzji (złamany nos) musiał przerwać walkę i został sklasyfikowany na czwartym miejscu.

* Polski Związek Badmintona od 8 maja 2017 r. treningi Kadry Narodowej Elity prowadzić będą Michał Logosz (SKB Litpol-Malow Suwałki) i Przemysław Wacha (Technik Głubczyce), którzy prowadzą składającą się aktualnie z 11 zawodników, kadrę narodową w grach podwójnych.

* Złoty i srebrny medal przywieźli z przeprowadzonych w Łodzi mistrzostw kraju seniorów zawodnicy klubu Bowlingowego Suwałki.  Robert Chodorowski w kategorii 40 + zajął pierwsze miejsce, a Krzysztof Grzymkowski był drugi w kategorii 50 +.

* Pięciolecie istnienia akademii najmłodsi zawodnicy biało-niebieskich uświetnili wspólnym treningiem. W piłkarskim campie, przeprowadzonym wespół z Football Lab, uczestniczyło ponad 400 najmłodszych zawodników Wigier. Urodzinowy Camp Piłkarski i piknik rodzinny z udziałem wszystkich zawodników Akademii zakończyła degustacja największego urodzinowego tortu. Pięć lat temu zaczęło się od kilku grup. Dzisiaj jest ich już kilkanaście. Blisko pół tysiąca chłopców pilnie ćwiczy i marzy o tym, by kiedyś zagrać na tej murawie w składzie pierwszoligowej drużyny.

* Brązowe medale rozegranych w Pokrzywnej (opolskie) Ogólnopolskich Mistrzostw Polski w szachach drużynowych Gimnazjów wywalczyła ekipa Gimnazjum nr 3 w Suwałkach. Debora Choińska, Michalina Rudzińska, Maciej Popławski oraz Sebastian Sapiński z 18,0 pkt ustąpili ekipom z PG 16 Szczecin (srebro – także 18,0 pkt.) i PG 1 Piaseczno ( 20,0 pkt.).

* Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego wywalczyli srebrne medale Drużynowych Mistrzostw Polski Szkół Ponadgimnazjalnych w szachach. Turniej, w którym rywalizowało 19 najlepszych zespołów wyłonionych wcześniej w eliminacjach wojewódzkich odbył się Pokrzywnej (woj. opolskie).  Na 14. miejscu uplasowała się drużyna III LO.

Czerwiec

* To nie żart, a dowód na to, że ciężką pracą z bardzo dobrym sztabem trenerskim z Suwałk też można trafić do reprezentacji Polski. Dowodem jest Jakub Zdancewicz, 16-letni atakujący SUKSS Suwałki, który otrzymał powołanie do kadry narodowej rocznika 2001 na turniej Olympic Hopes na Słowacji (12-16.06.).

* W ostatnim meczu sezonu 2016/17 Wigry zagrały dla kibiców i wygrały derby północno-wschodniej Polski w Olsztynie.  Suwalczanie, po zwycięstwie 4:1 (gole: Kamil Zapolnik 2,  Damian Kądzior i Robert Dadok) z 52 punktami zakończyli rozgrywki na 9. miejscu. 

* Na rozegranym w Siedlcach Międzynarodowym Turnieju im. T. i Z. Strusa, w którym startowały zawodniczki z Białorusi, Ukrainy, Niemiec i Polski bardzo dobrze zaprezentowała się suwalczanka Karolina Zakrzewska, która w wadze do 57 kg zajęła trzecie miejsce.

* Na rozegranych w Sosnowcu XLIV Mistrzostwach Polski Seniorów Karate Kyokushin suwalski klub reprezentowali trzej bracia Biłbak. Najstarszy z nich w swojej kat. wagowej sklasyfikowany został na miejscach 5-8, a 19-letni bliźniacy sięgnęli po medale: Damian po złoto, a Daniel po brąz.

* Medaliści igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata lub członkowie ich rodzin, przedstawiciele PKOl., władz samorządowych województwa, miast Suwałki i Augustów oraz podsuwalskich gmin w WOSiR Szelment, odsłonili osiem granitowych tablic i zasadzili dęby w „Aleji Olimpiczyków” upamiętniającej sukcesy polskich narciarzy, szermierzy, kajakarza. Swoje płyty w „Alei” w Szelmencie mają już: Stanisław Marusarz: wicemistrz świata w skokach narciarskich z Lahti 1938 roku. Franciszek Gąsienica Groń: brązowy medalista w kombinacji norweskiej na Igrzyskach Olimpijskich w  Cortina d Ampezzo w 1956 roku. Kamil Stoch: mmstrz olimpijski w skokach narciarskich z Soczi w 2014 roku, Józef Łuszczek : mistrz świata i brązowy medalista w biegach narciarskich z Lahti w 1978 roku, Wojciech Fortuna: mistrz olimpijski i mistrz świata z Sapporo w 1972 roku, Marian Sypniewski: brązowy medalista w szermierce z IO w Barcelonie w 1992 roku, Adam Krzesiński: wicemistrz olimpijski w szermierce z Atlanty w 1996 roku, Piotr Markiewicz: kajakarz, brązowy medalista z Atlanty z 1996 roku.

* W sezonie 2016/17 przymusowo odpoczywał, w czerwcu 2017  wrócił do poważniejszej pracy szkoleniowej, na razie w I lidze.  Artur Skowronek, który w ekstraklasie prowadził Pogoń Szczecin i Widzew Łódź, właśnie objął pierwszoligowe Wigry. Mającemu raptem 35 lat, ale spore już doświadczenie szkoleniowcowi trudno będzie wrócić do ekstraklasy z biało-niebieskimi, bo po minionych udanych rozgrywkach suwalskich zespół zostanie osłabiony. Zadanie, jakie stawia Arturowi Skowronkowi prezes Wigier Dariusz Mazur, to pewne utrzymanie  i jak najlepsza gra.

* Jesienią 2016 debiutowały w rozgrywkach III ligi, jesienią 2017 zadebiutują w rozgrywkach ... II ligi. Piłkarki RESO Akademii 2012 Suwałki, bo o nich mowa, w decydującym o awansie meczu pokonały 4:2 Tura MOSiR Bielsk Podlaski i po meczu ... wybiły szampana (Picolo!!!), a następni podrzuciły w górę (i złapały) trenera Karola Piaścika.

* Na rozegranych w Piotrkowie Trybunalskim Mistrzostwach Krajowego Zrzeszenia LZS w zapasach kobiet, zapasach stylu klasyczny i zapasach stylu wolnym złoty medal i tytuł mistrzyni Polski w kat. wagowej do 57 kg. wywalczyła suwalczanka Karolina Zakrzewska. W finale Karolina nie dała szans zawodniczce gospodarzy Dominice Jaroszewskiej, którą już w pierwszej rundzie położyła na łopatki.

* Po medalach Mistrzostw Polski Seniorów zawodnicy Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin sięgnęli po złote krążki na Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Austrii. W Wiedniu Polacy rywalizowali z zawodnikami z Węgier, Austrii oraz Szwajcarii. Nasi zawodnicy, bracia Damian i Daniel Biłbak, stanęli na najwyższym stopniu podium w kat. 65 i 75 kg.

* Ogólnopolski Turniej Talentów Siatkarskich Ośrodków Szkolnych w Bydgoszczy, w którym startowały reprezentacje wybranych zawodniczek i zawodników z czterech makroregionów kraju: Północ, Południe, Wschód i Zachód, był okazją do wręczenia "Gawełków" czyli siatkarskich Oskarów. W gronie wyróżnionych Siatkarskich Ośrodków w kraju znalazł się SOS przy Gimnazjum nr 7 w Suwałkach. „Gawełki” przyznawane są w 16 kategoriach. Po czterech latach działalności, dzięki pracy i zaangażowaniu dyrekcji, trenerów, klubu SUKSS i lokalnego samorządu, to prestiżowe wyróżnienie w kategorii „Szkoła S.O.S. – Najlepsza organizacja” otrzymało Gimnazjum nr 7 w Suwałkach.

* Na 25-metrowym basenie w Ostrowcu Świętokrzyskim jednym z bohaterów  Międzywojewódzkich Drużynowych Mistrzostw Polski Młodzików 13-letnich był zawodnik Olimpijczyka Suwałki Filip Kosiński, któy ustanowił dwa rekordy Polski 13- latków: na dystansie 100 m stylem dowolnym czasem 00:53,98 poprawiając poprzedni rekord kraju 00:54,12 00:00,14 oraz na 100 m grzbietowym czasem 00:59,30 poprawiając poprzedni rekord kraju o 00:01,06.

* Pecha miała część uczestników Reso Suwałki 10,5 Suwalskiego Festiwalu Biegów. Mowa o prawie 100 zgłoszonych do biegu na 3,5 kilometra - Suwalskie Debiuty i prawie tak samo licznej grupie rywalizujących w marszu im z kijkami nordic walking, którym przyszło zmagać się nie tylko z rywalami ale i strugami lejącej się na głowy deszczowej wody.  

* Na 53. Yonex Indywidualnych Mistrzostwach Polski zawodnicy SKB wywalczyli trzy medale, po jednym w każdym kolorze. Po złoto i tytuł mistrza Polski sięgnął suwalsko-białostocki debel Adam Cwalina/Robert Mateusiak, po srebro debel kobiet Kamila Augustyn/Monika Bieńkowska, a brązowe krążki odebrał mikst Michał Łogosz/Kamila Augustyn.

* Największy w historii sukces sportowy oraz wyższe od poprzednich o cały milion, wynoszące 4,54 mln zł przychody były wystarczającą przesłanką do tego, żeby zarząd SKS Wigry Suwałki został wybrany niemal w tym samym składzie. „Niemal”, bo nie może w nim już zasiadać Paweł Przełomski. Znany suwalski adwokat został bowiem członkiem Naczelnej Komisji Odwoławczej Polskiego Związku Piłki Nożnej. Przychody Wigier w 2016 roku sięgnęły 4,541 mln zł (dotacja z Urzędu Miejskiego -  757 tys. zł), a wydatki wyniosły 4,836 mln. Strata w wysokości 295 tys. zł zostanie pokryta z zysku z roku ubiegłego (105 tys. zł) i z przyszłych lat. - Do przychodów musieliśmy wliczyć np. 190 tys. zł, które zarobiliśmy w ubiegłym roku, kiedy zapewniliśmy sobie awans do półfinału PP, a pieniądze te  spłynęły do nas dopiero w czerwcu – wyjaśniał obrachunkowe zawiłości Dariusz Mazur. Przypomnijmy, że  w 2014 roku przychody suwalskiego klubu wyniosły 3,276 mln zł (w tym 600 tys. zł dotacji z Urzędu Miejskiego), a koszty  - 2,924 mln zł. Zysk, wynoszący 352 tys. zł został przeznaczony na pokrycie strat z lat ubiegłych, które na początku 2014 r. sięgały 480 tys. zł. W roku 2015 łączne przychody klubu wyniosły 3,5 mln zł, a zysk netto – 234,5 tys. zł.   Z tej kwoty 128,6 tys. zł przeznaczono na pokrycie zaległych zobowiązań. Walne zebranie uchwaliło, że sukcesy w Pucharze Polski i w rozgrywkach I ligi, w których biało-niebiescy niemal do końca bili się o awans, były znakomitą promocją Suwałk i dają podstawy do tego, żeby negocjować z samorządem miasta zwiększenie nakładów na klub.  Zapowiedziano też powołanie spółki akcyjnej Wigry Suwałki S.A, której zadaniem byłoby prowadzenie pierwszego zespołu i jego rezerw.

* Łódź była gospodarzem finałowych zawodów z cyklu lekkoatletyczne czwartki, w których startują uczniowie klas IV – VI szkół podstawowych. Ekipa Suwałk wróciła do domów z pięcioma  medalami: jednym złotym,  dwoma srebrnymi i dwoma brązowymi. Medale wywalczyli: złoty - Weronika Bierdzio (2004, SP 11) w skoku wzwyż - 156 cm, srebrne - Julia Dorochowicz (2004, SP 11) w skoku wzwyż - 150 cm, Jakub Królczyk (2005, SP 10) - w biegu na 60 m - 8,18; brązowe - Oliwia Jonio (2006, SP 11) - w skoku wzwyż - 130 cm, Mateusz Rzodkiewicz (2006, SP 4) – w biegu na 60 m - 8,64.

* W reprezentacji Polski, która we francuskim Villeneuve d'Ascq zajęła drugie miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Europy w lekkoatletyce wystąpił oszczepnik Hubert Chmielak, aktualnie zawodnik AZS AWFiS Gdańsk, wychowanek Jarosława Jutkiewicza z Hańczy Suwałki. Hubert w konkursie oszczep zajął 5. miejsce z przeciętnym wynikiem 75,81, ale w tym konkursie nie wynik, a lokata była najważniejsza. Biało-czerwoni przegrali z Niemcami, a pokazali plecy Francuzom i Brytyjczykom.

* Udane występy zaliczyli suwalscy żeglarze rywalizujący w Krynicy w Mistrzostwach Polskiego Stowarzyszenia Klasy CADET, które były trzecią (ostatnią) eliminacją do Mistrzostw Świata i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży oraz w Pucharze Żubra na zalewie Siemianówka. Eryk i Kinga Martynko zajęli 1. miejsca w kategorii open i w kategorii mix, wygrywając całe zawody i uzyskując kwalifikację do Mistrzostw Świata i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Julie Hościłowicz i Kundzicz  były 2. w kategorii open i 1. w kategorii dziewcząt, i także zdobyły kwalifikacje na MŚ i OOM. Trzecie miejsce w kat. do lat 4. wywalczone przez Amelię Piasecka z Michaliną Hościłowicz zapewniły im prawo startu w OOM.

[30.12.2017] Sprintem przez sportowy rok 2017 cz. II [lipiec-wrzesień]

[30.12.2017] Sprintem przez sportowy rok 2017 cz. III [październik-grudzień]

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle


Ślepsk Malow Suwałki

29.03.2024
20:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.29.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
28.03.2024

mieszkanie

28.03.2024

elewacje

Dodaj nowe ogoszenie