14.05.2014

Suwalskim kolarzom niestraszne kałuże i błoto [zdjęcia]

Osiem medali i wysokie, czwarte miejsce w klasyfikacji drużynowej zajęli zawodnicy Klubu Rowerowego MTB Suwałki w rozegranym w Augustowie drugim w tym sezonie Maratonie Kresowym.

Trasa augustowskiego maratonu jest dość specyficzna. Nie ma na niej zbyt wielu podjazdów, ale ten wyścig wcale do łatwych nie należy – relacjonuje Stanisław Kamiński, prezes suwalskiego klubu. - Kolarze przemierzali Puszczę Augustowską pomiędzy jeziorami Sajno a Studzienicznym. Niektóre fragmenty trasy zostały wytyczone leśnymi ścieżkami, wydeptanymi przez dzikie zwierzęta. Nie zabrakło też przejazdu przez podmokłe torfowisko. Deszczowa pogoda podniosła dodatkowo poziom trudności. Kałuże, błoto czy śliskie korzenne sprawiły, że wielu amatorów zabawy w ściganie zaliczyło przysłowiową „glebę".

W liczącej aż 28 osób reprezentacji MTB Suwałki, zadebiutowały nowe zawodniczki: Klaudia Ostrowska oraz Anna Poulakowska. Obie panie pomyliły trasę i przejechały o kilka kilometrów więcej. Podobną przygodę mieli Dariusz Klin i Eryk Kodew. Jak widać, może się to przytrafić nawet doświadczonym zawodnikom. Gościnnie w naszych barwach wystartował Sławomir Paszkowski.

Po raz pierwszy w tym sezonie wystartowała Barbara Paszkowska i od razu wygrała kategorię Kobiety Sport, równocześnie zajmując 2. lokatę w klasyfikacji Kobiety Open. Paweł Grzyb po pięknej walce na finiszu zwyciężył w kategorii Orlik. Wszyscy zawodnicy z podium w tej kategorii zmieścili się na mecie w jednej sekundzie. Dariusz Tasior wygrał drugi raz z rzędu kategorię Master, potwierdzając wysoką formę jaką dysponuje od początku sezonu. Iwona Tasior także powtórzyła wynik z Wasilkowa, zajmując 3. miejsce w kategorii Kobiety Fit. Wielką radość sprawił Eugeniuszowi Wawrzynowi powrót na podium w kategorii MK Weteran. Po raz pierwszy w tym sezonie zajął on 3. miejsce. Pamiątkowy medal otrzymał reprezentant naszego klubu Jerzy Broc, najstarszy zawodnik maratonu.

Niewiele do pozycji medalowych zabrakło Annie Taraszkiewicz i Zuzannie Andruczyk. Obie zajęły 4. miejsca. Na uwagę zasługuje też wynik Mirosławy Żebrowskiej, która zadebiutowała w Wasilkowie, zajmując 9. miejsce, a już w Augustowie była 6. w tej samej kategorii.
Na dystansie Maraton 6. pozycję w kategorii Super Master zajął Tadeusz Hrynaszkiewicz, mierząc się z błotnistą trasą długości 60 km.

Wśród najmłodszych, na dystansie Mini na wyróżnienie zasługuje wynik Michała Tasiora. Michał od tego sezonu startuje w kategorii Żak Jest to najmłodsza kategoria wiekowa Polskiego Związku Kolarskiego. Po raz kolejny udało mu się wywalczyć podium. Tym razem było to 2. miejsce ze stratą jednej sekundy do zwycięzcy. W tej samej kategorii wśród dziewczynek na trzecim miejscu sklasyfikowana została Dominika Bobrowska. Maciek Tasior zajął 5. miejsce w kategorii Dzieci Chłopcy, a jego kolega Mateusz Wawrzyn był 7. Lena Szostak wywalczyła 6 miejsce w kategorii Dzieci Dziewczynki. Najmłodszym naszym zawodnikiem był sześcioletni Rafał Wawrzyn, który wystartował najpierw w wyścigu dla przedszkolaków Mikro, a potem zmierzył się z 8-kilometrową trasą minimaratonu, na której zajął 7. lokatę w kategorii Dzieci Młodsze Chłopcy. Wspólnie nasz kolarski „narybek" wywalczył 5. lokatę w klasyfikacji drużynowej.

W sumie z Augustowa nasi zawodnicy wrócili z 3 złotymi, 2 srebrnymi i 3 brązowymi medalami. W klasyfikacji drużynowej wywalczyliśmy wysokie 4. miejsce – podsumowuje prezes MTB Suwałki.

zdjęcia: mtb.suwalki.pl