13.02.2019

Wigry Suwałki – FK Trakai 2:1. Oby tak grali w naszej lidze

Suwalscy pierwszoligowcy w poprzednich sparingach w hali w Mariampolu zremisowali z mistrzem i z wicemistrzem Litwy, Suduvą Mariampol i Żalgirisem Wilno. Dzisiaj wygrali z drużyną z Troków, która w litewskiej A Lydze zajęła 3. miejsce.

W kadrze na ten mecz zabrakło Bartosza Bidy, który jeszcze dzień wcześniej strzelił jedynego gola w meczu Polska – Słowacja U-18 w turnieju La Manga Cup, kurujących się w Suwałkach Jonatana Strausa i Łukasza Sosnowskiego oraz Karola Mackiewicza i Kamila Sabiłły, którzy pojechali do lekarza na konsultacje. Odpoczywał zaś Filip Karbowy, który, z powodu nadmiaru kartek, będzie pauzował w inaugurującym rundę wiosenną w Suwałkach, zaległym meczu z Odrą Opole.

Spotkanie z Odrą odbędzie się już za dwa tygodnie, 27 lutego. Na zgrupowaniu w Mariampolu szkoleniowcy Biało-Niebieskich powoli schodzą z obciążeń, kładą nacisk na dynamikę i szybkość. Efekty są już widoczne, zwłaszcza w pierwszej połowie starcia z dobrze zorganizowaną drużyną  FK Trakai zawodnicy suwalskiej ekipy zaprezentowali kilka pomysłowych, składnych akcji.

W spotkaniu wystąpiło 20 zawodników. W wyjściowym składzie na skrzydłach zagrali Ivan Albert i Sebastian Bergier, a z przodu Joel Huertas i Dawid Polkowski. Właśnie ten ostatni, wypożyczony latem z Jagiellonii Białystok piłkarz w do przerwy stwarzał największe zagrożenie pod bramką Litwinów, którzy przez pierwsze 10 minut próbowali grać wysokim pressingiem, a potem musieli oddać inicjatywę suwalczanom.

Dawid Polkowski dwukrotnie był bliski objęcia prowadzenia, aż wreszcie, za trzecim razem, strzałem z dystansu w kierunku dalszego słupka pokonał bramkarza z Troków.

Stracona bramka pobudziła Litwinów, niestety do ostrzejszej gry. Przy wyskoku do piłki, ręką oberwał od rywala Damian Węglarz, łokciem został potraktowany Joel Huertas, przeciwnicy częściej kopali nogi piłkarzy suwalskiej drużyny niż piłkę. Tę ostatnią zdołali umieścić w siatce Wigier równolegle z dźwiękiem syreny na przerwę. Do przerwy 1:1.

Na drugą połowę, podczas której dominowała już walka głównie w środku pola,    drużyna  Ariela Jakubowskiego wyszła z czterema nowymi zawodnikami. Ariel Jakubowski zmienił obu stoperów, a na skrzydła posłał Roberta Bartczaka i Bartosza Olszewskiego.  Dwadzieścia minut przed końcem wymienił zaś obu bocznych obrońców. Wcześniej, po godzinie gry, Damiana Węglarza zastąpił w bramce między słupkami pojawił się Dominik Kąkolewski.

Wejście na boisko Wojciech Kuriata szybko zaznaczył asystą. W 72 minucie, po szybkiej akcji z Bartoszem Olszewskim, podał piłkę wzdłuż bramki do Sebastiana Bergiera, który w tempo wbiegł  przy bliższym słupku i uderzeniem z bliska ustalił wynik spotkania.

Wygrana z trzecią drużyną Litwy, odniesiona w przedostatnim już sparingu w hali w Mariampolu cieszy. Szczególnie zadowolony może być absolutny debiutant, junior Łukasz Racis, który wraz z innym młodym, Jakubem Świątkiem pojawili się na boisku na kilka ostatnich minut.

Dziesięciodniowe zgrupowanie w Mariampolu suwalski zespół zakończy w najbliższą sobotę, 16 lutego meczem z łotewską drużyną RFS Ryga (początek godz. 16).

Wigry Suwałki - FK Trakai  2:1 (1:1)

Bramki: 1:0 - Dawid Polkowski 26, 1:1 - 45, 2:1 - Sebastian Bergier 72

Wigry: Damian Węglarz (60 Dominik Kąkolewski)  – Paweł Olszewski (70 Wojciech Kuriata), Adrian Piekarski (46 Adrian Jurkowski), Adam Chrzanowski (46 Arkadiusz Najemski), Frank Adu Kwame (70 Piotr Kwaśniewski) , Sebastian Bergier (85 Łukasz Racis), Damian Pawłowski, Adrian Karankiewicz, Ivan Albert (46 Robert Bartczak), Dawid Polkowski (46 Bartosz Olszewski), Joel Huertas (85 Jakub Świątek)