13.08.2017

Wigry Suwałki – Górnik Łęczna 0:0. Lepszy punkt, niż nic [wideo i zdjęcia, tabela]

Biało-Niebiescy przerwali serię porażek i zanotowali pierwszy remis pod wodzą Artura Skowronka. Mogli pokonać spadkowicza z ekstraklasy, ale i łęcznianie mieli kilka znakomitych okazji strzeleckich.

W porównaniu do poprzednich spotkań, szkoleniowiec suwalczan dokonał trzech zmian w wyjściowym składzie. Od pierwszej minuty zagrali Karol Mackiewicz i Patryk Sokołowski (zamiast Krzysztofa Wołkowicza i Damiana Gąski), a miejsce Hieronima Zocha między słupkami zajął Przemysław Wróbel.

Bramkarzowi wychowanemu w Hutniku i Cracovii Kraków, a sprowadzonemu z drugoligowych Błękitnych Stargard suwalczanie mogą podziękować, że w końcówce uniknęli czwartej z rzędu, licząc pucharowy mecz z Bełchatowem, porażki. Przemysław Wróbel wygrał pojedynek z Patrykiem Szyszem, który przedryblował trzech obrońców gospodarzy i znalazł się w sytuacji sam na sam, a potem przytomnym wybiegiem nie dał się pokonać Grzegorzowi Boninowi.

- Przemek wybronił nam dwie sytuacje, a z tego rozlicza się bramkarzy – chwali Artur Skowronek. – W dodatku dobrze kierował obroną.

- W ostatnich minutach Górnik groźnie kontratakował – przyznaje Przemysław Wróbel. – Cieszę się, że trener dał mi szansę i ją wykorzystałem. Szkoda tylko, że nie wygraliśmy, a mieliśmy do tego kilka kapitalnych okazji, zwłaszcza w pierwszej połowie. Mamy pomysł na grę, stwarzamy sytuacje, ale wciąż brakuje nam skuteczności.

Do przerwy Wigry podyktowały szybkie tempo, odbierały piłkę i próbowały sforsować ustawione w dwóch rzędach zasieki rywali. Przez pierwsze 20 minut było to bicie głową w mur, ale później gospodarze spokojnie mogli strzelić trzy gole.

Po dośrodkowaniu z rożnego, ze środka pola karnego uderzył Patryk Klimala, ale Sergiusz Prusak intuicyjnie odbił piłkę i nie dal się pokonać przy trzech dobitkach Mateusza Radeckiego.  Później, po  dwójkowej akcji Karola Mackiewicza i Pawła Olszewskiego, futbolówka trafiła na głowę Radeckiego, ale rosły pomocnik strzelił siedmiu metrów nad poprzeczka. Wreszcie, po szybkiej kontrze kapitalne podanie od Mariusza Rybickiego otrzymał biegający raz po prawej, raz po drugiej stronie Mackiewicz, ale huknął swoją lepszą, lewa noga tuz obok słupka.

- Na taką piłkę czekałem trzy mecze – przyznaje wypożyczony z Jagiellonii skrzydłowy. Kto wie, jak potoczyłby się ten mecz, gdybym uderzył celnie. Z jednej strony martwi strzelecka niemoc, ale z drugiej trzeba szanować ten remis, przyjąć go z pokorą. Nasza gra nie była może mega porywająca, ale mieliśmy dużo dobrych fragmentów, no zaczęliśmy wreszcie punktować. Skromnie, ale zawsze to coś.

Opinię Karola Mackiewicza podzielają trenerzy obu drużyn, który remis uznali za sprawiedliwy.

- Moi zawodnicy zagrali dobrze i konsekwentnie, wracamy możniejsi o punkt – kwituje Tomasz Kafarski, szkoleniowiec Górnika.

- W przekroju stworzonych sytuacji, remis jest sprawiedliwy – przytakuje Artur Skowronek. Kibice na pewno zauważyli, że piłkarze Wigier walczyli o to, żeby trzy punkty zostały w Suwałkach. Momentami gramy bardzo dobrze, stwarzamy bardzo dobre okazje, ale a zwycięstwo musimy jednak poczekać. Mamy marną zdobycz, ale mamy.

Tekst i zdjęcia Wojciech Drażba

Wigry Suwałki – Górnik Łęczna 0:0

Żółte kartki: Kosznik, Pisarczuk (obaj Górnik). Sędziował: Wojciech Krztoń (Olsztyn). Widzów: 1600.

Wigry: Przemysław Wróbel - Paweł Olszewski, Rafał Remisz, Adrian Jurkowski,  Artur Bogusz, Mariusz Rybicki, Robert Obst, Patryk Sokołowski (78 Robert Dadok), Mateusz Radecki, Karol Mackiewicz (61 Krzysztof Wołkowicz), Patryk Klimala (61 Damian Gąska).

Górnik: Sergiusz Prusak - Robert Pisarczuk, Arkadiusz Kasperkiewicz, Łukasz Wiech, Rafał Kosznik, Michał Suchanek, Paweł Sasin, Tomasz Makowski,  Filip Karbowy (78 Filip Szewczyk), Grzegorz Bonin, Patryk Szysz (88 Sebastian Szerszeń).

Pozostałe wyniki  3. kolejki:

Piątek, 11.08.

Stomil Olsztyn - Podbeskidzie Bielsko-Biała  3 : 1 (0:0)

Gole: Piotr Głowacki 50, Adrian Karankiewicz 65, Artur Siemaszko 69 - Paweł Tomczyk 85

Żółte kartki: Marcel Ziemann, Grzegorz Lech – Adrian Rakowski, Tomasz Podgórski

GKS Katowice - Puszcza Niepołomice  1 : 2 (0:0)

Gole: Grzegorz Goncerz 48 - Bartosz Orłowski 65, Dawid Ryndak 86

Żółte kartki: Grzegorz Goncerz - Uwakwe

Sobota, 12.08.

Odra Opole - Miedź Legnica  2 : 4 (1:1)

Gole: Marek Gancarczyk 6, Rafał Niziołek 79 - Rafał Augustyniak 45, Jakub Vojtuš 66, 75 (k), Marquitos 86 (k)

Żółte kartki: Rafał Niziołek, Marek Gancarczyk, Tomasz Wepa, Łukasz Winiarczyk, Szymon Skrzypczak – Grzegorz Bartczak, Michał Bartkowiak, Łukasz Garguła

Raków Częstochowa - Chojniczanka Chojnice  0 : 1  (0:0)

Gol: Ryczkowski 90

Żółte kartki: Jose` Embaló, Rafał Figiel (Odra)

Bytovia Bytów  - Ruch Chorzów  2 : 1 (0:1)

Gole: Fran González 61, Janusz Surdykowski 90 (k) - Miłosz Przybecki 38

Żółte kartki: Janusz Surdykowski, Bartłomiej Poczobut – Maciej Urbańczyk, Kacper Czajkowski, Miłosz Trojak

Niedziela, 13.08.

Chrobry Głogów - GKS Tychy  1 : 0 (0:0)

Gol: Przemysław Trytko 67

Żółte kartki: Przemysław Stolc – Dawid Błanik, Mateusz Grzybek.

Stal Mielec - Olimpia Grudziądz  1 : 0 (0:0)

Gol: Dejan Đermanović 14

Żółte kartki: Leândro, Krystian Getinger, Dejan Đermanović, Radosław Majecki – Matic Žitko (x 2), Daniel Feruga, Marcin Kaczmarek, Miha Goropevšek, Maciej Wolski.
Czerwona kartka (za 2. żółte): Matic Žitko (Olimpia, 34 minuta).

Zagłębie Sosnowiec - Pogoń Siedlce  1 : 0 (1:0)

3 gole - Jakub Vojtuš (Miedź Legnica),
2 gole - Dawid Błanik (GKS Tychy), Maciej Domański (Puszcza Niepołomice), Emil Drozdowicz (Chojniczanka Chojnice), Marek Gancarczyk (Odra Opole), Fran González (Bytovia Bytów), José Embaló (Raków Częstochowa), Adrian Karankiewicz (Stomil Olsztyn), Dawid Ryndak (Puszcza Niepołomice), Janusz Surdykowski (Bytovia Bytów), Patryk Szysz (Górnik Łęczna), Marcin Wodecki (Odra Opole),