27.09.2017

Wigry Suwałki – Raków Częstochowa 0:3. Boli taka porażka [wideo, zdjęcia, tabela]

Biało-Niebiescy grali ładnie, ale nieskutecznie do 39 minuty. W następnej stracili gola „z niczego” i wiarę w sukces. Po przerwie na boisku dominował już beniaminek z Częstochowy

Po trzech kolejnych zwycięstwach – z GieKSą w Katowicach, z Odrą Opole i z Zagłębiem w Sosnowcu -  piłkarze Wigier marzyli o trzech następnych wygranych z rzędu na własnym boisku – w środę z Rakowem, w niedzielę z Chojniczanką Chojnice i w następną sobotę ze Stalą Mielec. Nie pogardziliby pewnie i siedmioma punktami, ale teraz mogą zdobyć najwyżej sześć, bo ten pierwszy komplet zgarnął Raków, dla którego był to trzeci kolejny triumf.

Oba zespoły zmierzyły się po raz pierwszy w ligowym meczu i po raz drugi w historii (trzy lata temu Wigry wygrały w Częstochowie mecz o Puchar Polski).

W porównaniu do ostatnich spotkań,   trener suwalskiej ekipy Artur Skowronek dokonał jednej zmiany w zwycięskim składzie. Na ławie usiadł Robert Obst, a od pierwszej minuty zagrał Karol Mackiewicz. Bardziej ofensywne ustawienie polegało na tym, że gospodarze starali się jak najdłużej wymieniać piłkę, wciągać rywala i podaniem na skrzydło do Mackiewicza lub prostopadłym do Laurentiu Iorgi stwarzać strzeleckie okazje.

Taktyka sprawdzała się od początku, Biało-Niebiescy mieli sporo dogodnych sytuacji, ale żadnej z nich nie wykorzystali. Karol Mackiewicz strzelal najpierw z ostrego kata, a potem zza linii pola karnego, ale oba uderzenia zdołał sparować Mateusz Kos.  Bramkarz Rakowa bardzo dobrze spisał się także po strzałach Mateusza Radeckiego i Serhija Pyłypczuka, a szczęście uśmiechnęło się do niego po dośrodkowaniach z rożnego i minimalnie niecelnej główce Adriana Jurkowskiego i zablokowanej Rafała Remisza.

Miejscowi rozgrywali najładniejsze w tym sezonie pół godziny na swoim boisku. Po dwójkowej akcji z coraz pewniej popisującym się swoja niezłą techniką Laurentiu Iorgą tuż przed polem karnym gości powinien był upaść popychany Mateusz Radecki, z Karolem Mackiewiczem na lewej stronie przewagę stwarzał Artur Bogusz,  a po przeciwnej rajdem do końcowej linii i podaniem wzdłuż piątego metra błysnął Damian Gaska.

- Byliśmy lepsi, ale piłka za nic nie chciała wpaść do siatki rywala – ocenia Karol Mackiewicz. – Zdarzają się takie mecze, taki  jest futbol. Gol, jaki straciliśmy „do szatni” mocno podciął nam skrzydła.

W pierwszej połowie Raków próbował oddalać grę od własnego przedpola, ale nieliczne kontry nie kończyły się strzałami. Pierwsze, niecelne zresztą uderzenie zanotował Igor Spała w 38 minucie. Chwilę później przyjezdni niespodziewanie cieszyli się z gola. Po rzucie wolnym piłka trafiła do niepilnowanego Huberta Tomalskiego, który ładnym strzałem lewa nogą z półwoleja  nie dał najmniejszych szans Łukaszowi Budziłkowi.

- Nie wiem, czy Wigry były do tego momentu lepsze – przekonuje stoper Rakowa, a wychowanek suwalskiego klubu Andrzej Niewulis (na głównym zdjęciu pierwszy z prawej). – Były groźniejsze, ale nasza defensywa nie dala się pokonać. Zdobyliśmy bramkę, która zupełnie odwróciła losy meczu. W przeciągu całego spotkania, to Raków był lepszy, znakomicie wychodził nam wysoki pressing.

- Na bardzo dobrej murawie, do jakiej nie jesteśmy przyzwyczajeni, przetrwaliśmy ciężki okres, a potem zasłużenie wygraliśmy z trudnym przeciwnikiem – Andrzejowi Niewulisowi wtóruje Marek Papszun, trener Rakowa.

Podbudowana prowadzeniem drużyna z Częstochowy bardzo dobrze zaczęła druga połowę. Pojedynek z Łukaszem Budziłkiem przegrał co prawda Piotr Malinowski, a już rzutu karnego za faul Artura Bogusza na Lukasu Durisce nie zmarnował Adam Czerkas. Ten sam zawodnik tuz przed końcem celnym strzałem głową zwieńczył szybka kontrę i dośrodkowanie z prawej strony.

- Nie zasłużyliśmy na tak wysoką porażkę, ale liczy się przecież to, co w sieci – mówi Artur Skowronek, trener Wigier. – Zabrakło nam koncentracji, bramki straciliśmy po indywidualnych błędach. W drugiej połowie wypadliśmy dużo słabiej, bo grający wysokim pressingiem przeciwnik nie pozwolił się nam rozkręcić. Do końca walczyliśmy jednak o choćby jednego gola.

Dwukrotnie bliski honorowego trafienia był Mateusz Radecki. Środkowy pomocnik Wigier najpierw popisał się ładnym rajdem i, niestety, zbyt lekkim strzałem sprzed końcowej linii, a później, po centrze z rożnego, zamiast głową wpakował piłkę do siatki gości ręką.

- Musimy jak najszybciej zapomnieć o tym spotkaniu i myśleć o tych dwóch kolejnych przed własną publicznością – zgodnie mówią Karol Mackiewicz 9i Artur Skowronek. – Musimy zdobyć w nich sześć punktów.

Tekst i fot. Wojciech Drażba

Zaległy mecz 7. kolejki

Wigry Suwałki - Raków Częstochowa 0:3 (0:1)

Bramki: 0:1 - Hubert Tomalski 40, 0:2 - Adam Czerkas 55-karny, 0:3 – Adam Czerkas 84

Żółte kartki: Bogusz, Radecki (Wigry),  Łabojko, Góra, Mondek (Raków). Sędziował: Mariusz Korpalski (Toruń). Widzów: 1300.

Wigry: Łukasz Budziłek - Piotr Kwaśniewski, Adrian Jurkowski, Rafał Remisz,  Artur Bogusz, Karol Mackiewicz (65 Mariusz Rybicki), Mateusz Radecki, Patryk Sokołowski, Damian Gąska, Serhij Pyłypczuk (82 Maciej Radaszkiewicz),  Laurențiu Iorga (73 Robert Dadok).

Raków: Mateusz Kos - Lukáš Ďuriška, Andrzej Niewulis, Łukasz Góra, Karol Mondek (80 Adam Mesjasz), Igor Sapała, Jakub Łabojko, 20. Aghwan Papikjan (76 Krystian Wójcik), Hubert Tomalski, Piotr Malinowski, Adam Czerkas (85 Daniel Boateng).

6 goli - Marcin Wodecki (Odra Opole),
5 goli - Maciej Domański (Puszcza Niepołomice), Mateusz Machaj (Chrobry Głogów), Janusz Surdykowski (Bytovia Bytów),
4 gole - Adam Ryczkowski (Chojniczanka Chojnice), Patryk Szysz (Górnik Łęczna), Jakub Vojtuš (Miedź Legnica),