23.07.2019

Wigry Suwałki wypromowały ich do ekstraklasy. Wymarzone debiuty

W 6 minucie meczu Arka Gdynia – Jagiellonia bramkę dla gości zdobył debiutujący 18-letni Bartosz Bida (na zdjęciu w środku), który w poprzednim sezonie strzelił 5 goli dla suwalskiego zespołu. W sumie, w 1. kolejce PKO Ekstraklasy zagrało 10 byłych zawodników Wigier.

Ani jednego gola nie dał sobie wbić w Gdyni Damian Węglarz, w minionych rozgrywkach podstawowy bramkarz Wigier. Jagiellonia wygrała z Arką 3:0, została pierwszym liderem. W 60 minucie Bartosza Bidę zmienił inny młodzieżowiec, Patryk Klimala, najskuteczniejszy gracz Wigier (12 bramek) w sezonie 2017/2018.

Marzenie o grze w ekstraklasie i to w rodzinnej Łodzi spełnił Artur Bogusz, w latach 2013-2018 piłkarz suwalskiego klubu. Artur od 75 minuty wystąpił w zakończonym bezbramkowym remisem meczu ŁKS Łódź – Lechia Gdańsk. Cały mecz w barwach gospodarzy rozegrał Bartłomiej Kalinkowski, środkowy pomocnik Wigier w sezonie 2015/2016.

Sensację sprawiła Pogoń Szczecin, która po 36-letniej przerwie na wyjeździe wygrała z Legią Warszawa. W zespole Portowców zagrał Jakub Bartkowski, który przez trzy lata przywdziewał biało-niebieski strój.

Taki sam staż w Wigrach zaliczył Damian Gąska, który ze Śląskiem Wrocław wygrał w Krakowie z Wisłą 1:0.

W meczu mistrza Polski, Piasta Gliwice z Lechem Poznań (1:1) przeciwko sobie zagrali Patryk Sokołowski, najrówniej prezentujący się pomocnik Wigier w sezonie 2017/2018  i niedawny reprezentant Polski Maciej Makuszewski, który seniorską karierę zaczynał od dwuletniego pobytu w Suwałkach.

Pierwsza kolejka PKO Ekstraklasy zakończyła się wczorajszym remisem Wisły Płock z Górnikiem Zabrze. W ekipie gości na prawej pomocy wystąpił Kamil Zapolnik, który przez dwa lata był napastnikiem Wigier.

Biegających po boiskach ekstraklasy graczy z wigierską przeszłością jeszcze nie tak dawno mogliśmy policzyć najwyżej na palcach jednej ręki. Teraz z powodzeniem można z nich zestawić całą „11”. Tak byłoby w miniony weekend, gdyby kontuzje zdążyli wyleczyć Andrzej Niewulis (kapitan Rakowa Częstochowa) i Mateusz Radecki (Śląsk Wrocław), gdyby Michal Kopczyński kilka dni wcześniej przeniósł sie z Legii Warszawa do Arki Gdynia. Ustawiona jest też ławka rezerwowych, na której na swoją szansę czekają młodzieżowcy Adam Chrzanowski (Lechia Gdańsk) i Damian Pawłowski (Pogoń Szczecin).