24.11.2014

Polscy sadownicy w Kaliningradzie

Przed kilkoma dniami, obwodzie kaliningradzkim, założono piąty już sad jabłoni. Firma rolna LLC "Kalinkovi Ogród" z rejonu gwardiejskiego, nabyła 16.500 młodych holenderskich sadzonek.

Kaliningradzcy sadownicy korzystali przy tym z holenderskiej technologii zakładania takich sadów: gęstość – 2.700 sadzonek na hektar, pozwala na dwukrotne zwiększenie zbiorów jabłek z hektara - do 70-75 ton. Młode drzewa znajdują się blisko siebie i wyglądają jak winogrona, a zbiory odbywają się za pomocą specjalnego urządzenia.

Wskazówek dotyczączch pielęgnacji sadu będą udzielać już polscy specjaliści, zaproszeni przez kaliningradzką spółkę. Polska firma dostarczyła też sprzęt do sadzenia. Wcześniej szkółka „Kalinkowo” informowała, że planuje zasadzić 20 ha polskimi jabłoniami, ostatecznie, z powodu polsko - rosyjskich zawirowań, wybrała Holendrów.

Według ministra rolnictwa obwodu kaliningradzkiego, Władimira Zarudny, w 2015 roku nowe sady zajmą w tym gospodarstwie ponad 50 ha. Projekt przewiduje budowę magazynów jabłek, a także przetwórni, gdzie będą produkowane soki, dżemy i marmolady. Ma to zapewnić owoce nie tylko mieszkańcom obwodu, ale Moskwy oraz Petersburga. W 2015 r. firma Lokkenen planuje wybudować przechowalnię owoców (600 ton) i właśnie szuka współinwestorów
Przypomnijmy, że w październiku Instytut Strefowy Zakładów Przemysłu Narodowej Akademii Nauk Białorusi dostarczył do obwodu 23.500 sadzonek jabłoni i grusz. Jest to jedna z największych instytucji badawczych na Białorusi. Zasadzono 20 ha we wsi Kasztanovka. Sadził także osobiście gubernator Cukanov. Wiosną kolejne drzewka zostaną posadzone na 35 ha, a do 2016 roku nowe sady w obwodzie zajmą aż 500 ha. Podczas jesiennego sadzenia uczestników częstowano jabłkami. Jak mówił gubernator, były to polskie jabłka, sprowadzone do obwodu jeszcze przed embargiem.

Znaczącym problemem rolnictwa obwodu jest wysoki udział niezagospodarowanych ziem. Dziesiątki tysięcy hektarów (wg niektórych ocen 1/3) pozostaje niezagospodarowanych. Rosyjskie ministerstwo rolnictwa zachęca więc polskich rolników do dzierżawienia ziemi na terenie obwodu kaliningradzkiego, kusząc niskimi czynszami dzierżawnymi.

Liczne udogodnienia czekają na tych, którzy zechcą zainwestować tu w hodowlę i przetwórstwo. Dotacje (hodowla mleczna, w tym rozwój rodzinnych ferm mlecznych, budowa szklarni, uprawa sadów mogą wynieś do 1 mln rbl/200 tys. rbl/ha, a na rozwój plantacji jagód do 100 tys. rbl/ha). Programy wsparcia będą realizowane w obecnej postaci tylko do 2016 r. W realizacji wymienionych priorytetów mogą uczestniczyć polscy przedsiębiorcy. Dotyczy to m.in.: hodowli i produkcji mleczarskiej (rozwój hodowli mlecznej jest wspierany także przez program regionalny – możliwość uzyskania dotacji do wysokości 20% bezpośrednich kosztów budowy i modernizacji ferm; program obowiązuje do 2016 roku, a jego budżet na 2014 rok wynosi 217 mln rbl); rozwoju sadów, szklarni, plantacji jagód (polskie firmy m.in. dostarczają sadzonki); zwiększenia zagospodarowania ziem rolniczych (uprawy zbóż).

Najbardziej perspektywiczne kierunki polsko-kaliningradzkiej współpracy (w tym inwestycyjnej) w sektorze rolno-spożywczym dotyczą, zdaniem Konsulatu RP w Kaliningradzie: hodowli i produkcji mlecznej, uprawy warzyw i owoców (produkcja szklarniowa, uprawy sadów i plantacji jagód), produkcji cukru (na bazie zasiewów buraka), hodowli i produkcji, w tym mięsa drobiu (m.in. indyków), logistyki i nowoczesnych systemów dystrybucji płodów rolnych (rynki hurtowe, przechowalnie), przetwórstwa rolno–spożywczego (z warzyw, w tym ziemniaków, owoców, w tym soków i innych),
Mile widziane są inwestycje w uprawę roślin cieplarnianych oraz hodowlę ryb na terenie obwodu. Władze obwodu bardzo liczą na polskie technologie w rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym.

Jan Wyganowski
Na fot. Gubernator obwodu sadzi  sad. Fot. newkalinigrad.ru

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.24.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
23.04.2024

Toyota RAV4

Dodaj nowe ogoszenie