16.09.2019

Grodno. Reprezentanci 31 państw na XX Targach Euroregion Niemen 2019

W Grodnie na Białorusi odbyły się jubileuszowe XX Republikańskie Targi Euroregion Niemen 2019 i Międzynarodowe Forum Biznesowe. Samorząd województwa podlaskiego reprezentowała Członek Zarządu Wiesława Burnos.

W spotkaniach uczestniczyli też samorządowcy z naszego regionu, a pracownicy urzędu marszałkowskiego promowali regionalne przysmaki i podlaskie atrakcje turystyczne.

Międzynarodowe Forum Biznesowe zostało zorganizowane w celu aktywizacji współpracy podmiotów gospodarczych, rozwoju i wzmocnienia więzi w obszarach przygranicznych, prezentacji nowych produktów, ustanowienia wzajemnie korzystnych kontaktów handlowo-ekonomicznych i zawarcia umów biznesowych. Jednym z kluczowych tematów był rozwój i wzmocnienie współpracy transgranicznej, nowe możliwości rozwoju turystyki z punktu widzenia liberalizacji wizowej.

Województwo podlaskie podczas debat reprezentowała Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego. Marszałek Burnos uczestniczyła m.in. w posiedzeniu plenarnym „Inwestycje. Formułując obraz przyszłości” i dyskusjach panelowych.

Punktem kulminacyjnym Forum Biznesowego było podpisanie szeregu porozumień i listów intencyjnych, wśród których nie zabrakło również akcentu z województwa podlaskiego.

Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego reprezentowany przez przewodniczącego Grzegorza Jakucia, podpisał umowę na realizację drugiego etapu projektu pt. „Wspieranie rozwoju przedsiębiorczości w turystyce poprzez rozbudowę infrastruktury obwodu grodzieńskiego”, finansowanego przez MSZ RP w ramach programu „Polska Pomoc”.

Wójt Gminy Łomża, Piotr Kłys podpisał z rejonem Mostowskim (obwód grodzieński) porozumienie o współpracy w sferze gospodarki, oświaty, sportu i kultury.

Drugiego dnia targów Euroregion Niemen 2019, Wiesława Burnos wspólnie z przedstawicielami miast Augustowa i Suwałk, odbyła spotkanie z Merem Grodna, Mieczysławem Gojem, podczas którego omówiono kierunki rozwoju współpracy z samorządami województwa podlaskiego.

Promowali Podlasie

Ważnym i cieszącym się zainteresowanie wśród uczestników targów i mieszkańców Grodna, było stoisko Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego promujące walory województwa. Miłośnicy podlaskiej kuchni mogli spróbować regionalnych przysmaków, zaś całość stoiska uzupełniały materiały promujące największe atrakcje turystyczne regionu, w tym Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się transgraniczny szlak rowerowy August Velo, biegnący wzdłuż Kanału Augustowskiego z miejscowości Mikaszówka do Grodna przez polsko-białoruskie przejście graniczne na śluzie Kurzyniec.

Od medycyny po turystykę. Współpraca transgraniczna w Euroregionie Niemen

Jak już nie raz informowaliśmy, korzysta z niej i nasz region. W suwalskim szpitalu otwarta zostanie pracownia densytometrii oraz poradnia, zmodernizowany zostanie oddział reumatologii z pododdziałem geriatrycznym, a oddział ortopedyczno-urazowy doczeka się nowoczesnego sprzętu.

To wszystko dzięki środkom z unijnego projektu „Modelowy program opieki zdrowotnej walki z osteoporozą w obszarze przygranicza polsko-białoruskiego”, jaki suwalska placówka realizuje wespół ze Szpitalem Ratunkowym w Grodnie. Budżet całego projektu wynosi 1,852 mln euro. Z tego 1,173 mln euro, czyli prawie 5 mln zł pochłonie realizacja przedsięwzięcia w Suwałkach.

Z kolei powiat sejneński otrzymał 95 procentowe dofinansowanie z programu transgranicznego dofinansowanie na przebudowę dwóch dróg powiatowych o łącznej długości: 7,126 km:

Nawet o 70 proc. ma zwiększyć się przepustowość na przejściu granicznym Polska-Białoruś w Kuźnicy Białostockiej. Będzie to możliwe dzięki realizacji dwóch projektów w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Prace w modernizacyjne mają zostać zakończone w marcu przyszłego roku. Podpisana w lutym br. umowa z wykonawcą opiewa na kwotę 8 999 000 zł, itp., itd.

Po stronie białoruskiej programu m.in. zrekonstruowano drogę wynosi 5,8 km na odcinku od 20 408 km do 26 179 km, który leży w ciągu trasy nr Н-6054 Grodno - Sopoćkinie. Po polskiej stronie czeka na modernizację odcinek drogi Liszczany - granica Państwa.

Powstało m.in. centrum informacji turystycznej w Grodnie, opracowano i oznakowano 11 tras turystycznych, opublikowano przewodnik i mapę na 10 000 egzemplarzy w 6 językach, centrum szkoleniowe.

Regionalne urzędy celne w Grodnie wdrażają duże projekty w ramach programu współpracy transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina na lata 2014-2020. Całkowity wkład finansowy Unii Europejskiej w międzynarodowe projekty pomocy technicznej wynosi tu ponad 5 milionów euro. Na przykład regionalny departament ministerstwa ds. Sytuacji nadzwyczajnych w Grodnie, biorący udział w programie współpracy transgranicznej Łotwa-Litwa-Białoruś w latach 2020–2021, planuje znaczącą aktualizację bazy materiałowej i technicznej.

- Możemy powiedzieć, że region grodzieński wyprzedza resztę w naszym programie. Przedstawiciele twojego regionu składają najwięcej wniosków- powiedziała Ekaterina Kukharewicz, specjalistka ds. Informacji w Republice Białorusi, wspólnego sekretariatu technicznego programu współpracy transgranicznej Łotwa-Litwa-Białoruś. - Ten okres programu nie jest pierwszym, wiele projektów zostało zrealizowanych podczas poprzedniego - od 2007 do 2013 r. Teraz planowane jest rozpoczęcie kolejnego okresu programowania - 2021–2027. Wszystkie mają na celu poprawę naszych stosunków sąsiedzkich - mówiła Ekaterina Kukharewicz.

Kierownik projektu wspólnego sekretariatu technicznego polsko-białorusko-ukraińskiego programu współpracy transgranicznej Siergiej Kuzniecow zauważa także aktywność regionu grodzieńskiego w konkursach programowych nie tylko na poziomie aplikacji, ale także na poziomie jakości zgłaszanych projektów.

- Liczba wstępnie finansowanych projektów w obwodzie grodzieńskim jest dość duża w porównaniu z innymi regionami uczestniczącymi w programie. W pierwszym konkursie zwyciężyło 14 projektów z 19 organizacji z regionu grodzieńskiego. Kwota dofinansowania wyniosła 10,5 mln euro. Najlepsze oferty są określane przez system oceny z naliczaniem punktów.

Podczas dyskusji doświadczeniami w realizacji projektów transgranicznych podzielili się m.in. Dmitryj Wolkovicz, dyrektor generalny Grodnoobldorstroy CUP, Sergej Koleda, zastępca przewodniczącego regionalnego oddziału Grodno Republikańskiego Związku Turystyczno-Sportowego oraz Dmitry Martsul, otolaryngolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Grodnie. Prelegenci mówili o poprawie warunków życia regionów przygranicznych poprzez poprawę infrastruktury drogowej, wpływ międzynarodowych projektów pomocy technicznej na zwiększenie dostępności obszarów przygranicznych i poprawę zdrowia publicznego, a także poprawę bazy materialnej i technicznej Szpitali, w tym Uniwersyteckiego w Grodnie.

Na targach przedstawiciele 31 państw

Rozmawiano nie tylko o współpracy transgranicznej, ale i biznesie.

Na Jubileuszowe targi Euroregion Niemen-2019 przybyli przedstawiciele 31 krajów: Armenii Belgii, Bangladeszu, Wietnamu, Indii, Gruzji, Kazachstanu, Libii, Litwy, Łotwy, Namibii, Nigerii, Polski, Paragwaju, Uzbekistanu, Francji, Czech, Rosji, Ukrainy, Estonii, Republiki Południowej Afryki i innych krajów.

Dyrektor generalny grodzieńskiego oddziału Białoruskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Mieczysław Kostiuk w przemówieniem powitalnym do publiczności powiedział m.in.:- Chcę wierzyć, że zarówno goście, jak i liderzy biznesu wspólnie wdrożą konkretne sprawy, nie na papierze, ale w praktyce.

Podczas spotkania z przedstawicielami misji dyplomatycznych z ponad dwudziestu krajów, przewodniczący komitetu wykonawczego obwodu grodzieńskiego Władimir Krawcow, wyraził przekonanie, że forum wystawiennicze i biznesowe stanie się platformą rozwoju współpracy, ponieważ stanowią one w tak krótkim czasie wyjątkową okazję do otrzymania dużej ilości informacji o potencjale handlowym regionu

Grodno też godnie prezentowało się. Po wystąpieniu dyrektora generalnego oddziału w Grodnie Białoruskiej Izby Przemysłowo-Handlowej zaczęły funkcjonować stoiska znajdujące się w Grodzieńskim Pałacu Sportów Lodowych. Wśród nich: „Grodno dla turysty”, „Centrum informacyjne Białoruskiej Izby Przemysłowo-Handlowej”, „Turystyka medyczna”, „Sanatorium wypoczynkowo-wypoczynkowe”, „Sanatorium Rużańskie”, „Agroturystyka”, „Turystyka przemysłowa”, Lotnisko Grodno”, Przedsiębiorstwo państwowe ”Belaeronavigation, „ Kultura i turystyka informacyjna ”, „ Turystyka myśliwska”i „ Turystyka ekologiczna ”

Stu wystawców i milionowe umowy

Na trzy dni Grodno zamieniło się w platformę międzynarodowych spotkań biznesowych.

Na wystawie towarowej, która odbyła się w centralnym kompleksie sportowym „Niemen”, zaprezentowane zostały produkty około stu wystawców, w tym i zagranicznych, m.in. z Chin, Wietnamu i Uzbekistanu. Pokazano wiele nowych produktów, które można kupić. Odbyły się negocjacje, w wyniku których podpisano 7 umów o wartości 5 mln USD. Ogólnie rzecz biorąc, w ramach przygotowań do Euroregionu Nemen-2019 podpisano umowy na 67 mln USD.

Podpisano też około dwudziestu memorandów i porozumień o współpracy międzynarodowej, a także w dziedzinie inwestycji, handlu i gospodarki.

Region grodzieński jest zainteresowany potencjalnymi partnerami w przemyśle chemicznym, obróbce drewna i produkcji żywności. Ponadto dzięki rozwiniętej infrastrukturze transportowej i korzystnemu położeniu geograficznemu region staje się ważnym ośrodkiem w dziedzinie logistyki.

 

WYG

Źródła i fot: Wrota Podlasia, Departament Edukacji Sportu i Turystyki UMWP; Grodzieński Obwodowy Komitet Wykonawczy; Grodzieńska Prawda; by.news; sb.by

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie