21.10.2014

Jak chronić polską ziemię?

1 maja 2016 roku przestaną obowiązywać ograniczenia w nabywaniu nieruchomości rolnych w Polsce przez obcokrajowców. Budzi to obawy o masowy wykup polskich gruntów rolnych przez nabywców z niektórych państw Unii Europejskiej, w których ceny gruntów rolnych przekraczają kilkakrotnie ceny w Polsce.

Dysproporcje w cenie gruntów rolnych wystÄ™pujÄ…ce pomiÄ™dzy PolskÄ… a takimi krajami jak Niemcy czy Holandia, generujÄ… jednoczeÅ›nie pokusÄ™ spekulacyjnego zakupu ziemi rolnej przez podmioty, które nie zajmujÄ… siÄ™ dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… rolniczÄ…. Obawom tym towarzyszy jednoczeÅ›nie dość powszechna krytyka obecnego systemu gospodarowania nieruchomoÅ›ciami rolnymi skarbu paÅ„stwa. Wszystko to razem skÅ‚oniÅ‚o FundacjÄ™ Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej do przygotowania raportu „Przemiany strukturalne rolnictwa w krajach Unii Europejskiej. Wyzwania dla Polski.”

Zarówno regulacje prawne, jak i praktyka dziaÅ‚ania Agencji NieruchomoÅ›ci Rolnych, nastawionej na maksymalizacjÄ™ bieżących wpÅ‚ywów do budżetu powodujÄ…, że trudno dziÅ› mówić o spójnej i efektywnej polityce ksztaÅ‚towania ustroju rolnego. Z jednej strony, na terenach województw zachodnich i póÅ‚nocnych, zdaniem organizacji rolniczych nastÄ™puje niejawny i w zasadzie nielegalny proces koncentracji ziemi rolnej przez duże podmioty zagraniczne, z drugiej – w województwach o rozdrobnionej strukturze agrarnej, nie nastÄ™puje przepÅ‚yw ziemi z gospodarstw nieproduktywnych do tych o wyższej zdolnoÅ›ci funkcjonowania na rynku.

– Procesy, które sÄ… widoczne w polskim rolnictwie, w tym odchodzenie od dziaÅ‚alnoÅ›ci rolniczej na gruntach do tego przeznaczonych, przyczyniajÄ… siÄ™ do spadku produkcji rolnej 

i ograniczajÄ… rozwój tego sektora gospodarki. By wzmocnić konkurencyjność Polski na tle pozostaÅ‚ych paÅ„stw UE, proponujemy wprowadzenie zmian  w systemie kontroli obrotu gruntami – tÅ‚umaczy Marek Zagórski, Prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

W opinii inicjatorów raportu, nowy system kontroli obrotu gruntami rolnymi powinien uwzglÄ™dniać regionalne zróżnicowanie wielkoÅ›ci obszarowej i profilu produkcyjnego naszych gospodarstw rolnych oraz prowadzić do peÅ‚nego wykorzystania zasobu gruntów rolnych. Jednym z celów wprowadzenia zmian powinno być również wprowadzenie (w granicach dopuszczalnych przez prawo europejskie) preferencji w nabywaniu gruntów przez rolników, gospodarujÄ…cych na terenie danej gminy czy miejscowoÅ›ci, posiadajÄ…cych odpowiednie wyksztaÅ‚cenie, dla których dziaÅ‚alność rolnicza jest gÅ‚ównym źródÅ‚em przychodów.

Model obrotu gruntami proponowany w raporcie „Przemiany strukturalne rolnictwa 

w krajach Unii Europejskiej. Wyzwania dla Polski” zakÅ‚ada także wprowadzenie powszechnego obowiÄ…zku posiadania kwalifikacji rolniczych przez wszystkie osoby przejmujÄ…ce grunty rolne – mówi Prezes EFRWP. – Przyczyni siÄ™ do to poprawy jakoÅ›ci zarzÄ…dzania gospodarstwami rolnymi oraz zabezpieczy je przed dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… o charakterze nierolniczym – zapewnia.

Raport przywoÅ‚uje rozwiÄ…zania francuskie i niemieckie, które preferujÄ…c rodzimych producentów rolnych w nabywaniu ziemi rolniczej, wymuszajÄ… jednoczeÅ›nie racjonalne ksztaÅ‚towanie tego zasobu (gÅ‚ównie poprzez racjonalizacjÄ™ struktury obszarowej gospodarstw). WÅ‚aÅ›nie te doÅ›wiadczenia stanowiÄ… podstawÄ™ zawartych w raporcie propozycji zmiany instytucjonalnego systemu obrotu gruntami rolnymi i ksztaÅ‚towania ustroju rolnego.

Nowy system, oprócz wprowadzenia na wzór francuski i niemiecki ograniczeÅ„ podmiotowych przy nabywaniu gruntów, powinien bardziej aktywnie oddziaÅ‚ywać na strukturÄ™ obszarowÄ… rolnictwa. Zadanie to powinno być realizowane przez samorzÄ…d powiatowy, wspierany przez Wojewódzkie Jednostki KsztaÅ‚towania Struktur Rolnych dziaÅ‚ajÄ…ce w ramach Agencji NieruchomoÅ›ci Rolnych lub w formie spóÅ‚ek non-profit utworzonych przez samorzÄ…dy województw. ProponujÄ…c wymienione rozwiÄ…zania, pomysÅ‚odawcy raportu pragnÄ… wÅ‚Ä…czyć siÄ™ w  dyskusjÄ™ na temat zmian legislacyjnych, które już wkrótce bÄ™dÄ… przedmiotem prac parlamentarnych.

Inicjatorzy opracowania uważajÄ…, że uwzglÄ™dnienie ich propozycji w nowych przepisach prawnych prowadzić bÄ™dzie do poprawy struktury obszarowej i ekonomicznej  gospodarstw rolnych. Przyspieszy to również przechodzenie gruntów z gospodarstw rolników, którzy ograniczajÄ…, bÄ…dź koÅ„czÄ… swojÄ… rolniczÄ… dziaÅ‚alność gospodarczÄ… do gospodarstw rozwojowych, powiÄ™kszajÄ…cych swój majÄ…tek produkcyjny.

Raport „Przemiany strukturalne rolnictwa w krajach Unii Europejskiej. Wyzwania dla Polski” opracowany przez FundacjÄ™ Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, omawia proponowany model funkcjonowania systemu kontroli obrotu gruntami rolnymi w Polsce. Zdaniem autorów, zmiana w strukturze rolnictwa ma na celu z jednej strony dostosowanie go do nowych realiów po 2016 roku, z drugiej – udoskonalenie obecnie funkcjonujÄ…cego systemu, a tym samym wzmocnienie jego konkurencyjnoÅ›ci wzglÄ™dem innych paÅ„stw europejskich.

Raport zostaÅ‚ przygotowany w ramach Forum Inicjatyw Rozwojowych – projektu Fundacji EFRWP.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.28.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
28.03.2024

mieszkanie

28.03.2024

elewacje

Dodaj nowe og³oszenie