11.04.2018

Kalinigrad. Wyspa Oktiabrskij będzie rajem podatkowym?

Na wyspach Oktiabrskij w Kaliningradzie oraz Russkij będzie można lokować pieniądze bez potrzeby uiszczania podatku.

Jak donoszą rosyjskie media, władze Federacji Rosyjskiej omawiają projekt stworzenia w Rosji dwóch specjalnych stref z cechami offshore (z angielskiego od brzegu - off shore): na wyspie Oktiabrskij w Kaliningradzie i na dalekowschodniej wyspie Russkij.

- Projekt ustawy jest opracowany przez Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego - powiedział przedstawiciel tego resortu. Obecnie dokument jest uzgadniany z innymi resortami i ma zostać przyjęty podczas wiosennej sesji. Przedstawiciel kaliningradzkiego rządu potwierdził, że w tej sprawie toczy się dyskusja.

Biznesmeni chcący sprowadzić pieniądze z powrotem do Rosji lub obcokrajowcy, którzy zechcą je tu ulokować i uniknąć podatków, będą mogli zrobić to szybko i bez podatków - mówią urzędnicy.

 Projekt pozwala na przeniesienie do Rosji zagranicznych struktur z innych krajów, w tym spółek offshore z zachowaniem ich formy prawnej.

- Spółki w najkrótszym czasie będą mogły w całości przenieść kapitał do Rosji z zachowaniem infrastruktury prawnej i finansowej bez płacenia podatków od zagranicznych dochodów - potwierdził przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego. W tym celu rezydenci stref ekonomicznych (a taką jest m.in. cały obwód kaliningradzki) będą mogli otrzymać status przedsiębiorstwa międzynarodowego.

- To „kalka” z istniejących w wielu rajach podatkowych form spółek funkcjonujących według specjalnych zasad prawnych — wyjaśnia rosyjskim mediom partner spółki „Jegorow, Puginskij, Afanasjew i partnerzy", Dmitrij Stiepanow.

- Taki status pozwala na zarejestrowanie spółki w ciągu dnia bez ujawniania części danych (na przykład o uczestnikach zarządu) — mówi przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju Ekonomicznego. Także są wprowadzane elastyczne zasady dla porozumień akcyjnych i transakcji w zakresie alienacji aktywów, możliwość podziału udziałów na klasy. - Podatki będą pobierane tylko z dochodów rezydentów stref ekonomicznych, uzyskanych w Rosji.

Pomysł nienowy, bo już w 2013 roku premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zasugerował możliwość tworzenia „rajów” podatkowych we własnych strefach nadmorskich na Dalekim Wschodzie.

- Rosja powinna powrócić do praktyki tworzenia na Dalekim Wschodzie przybrzeżnych centr finansowych -„offshore", z preferencyjnymi stawkami podatkowymi i gwarancjami ochrony inwestycji. Jeśli istnieje taka presja, by dusić je na Cyprze, można pomyśleć, by stworzyć pewnego rodzaju strefy na Dalekim Wschodzie. Mamy wiele dobrych miejsc: Sachalin, Wyspy Kurylskie - powiedział Miedwiediew 20 marca 2013 roku. podczas posiedzenia rządu Federacji Rosyjskiej.

- Myślę, że jest to bardzo ciekawy pomysł - zadeklarował od razu szef banku VTB, Andriej Kostin. Szef stowarzyszenia przedsiębiorców (RSPP), Alexander Shokhin, zaproponował dodatkowo kilka lokalizacji „rajów” podatkowych: Kaliningrad (obwód jest uznany na razie tylko za specjalną strefę ekonomiczną), Sachalin, ewentualnie Władywostok i turystyczne Soczi. Według niego, „pomysł powinien prowadzić tylko do stworzenia bardziej korzystnego systemu podatkowego, a nie do ukrywania informacji o beneficjentach."

Jak funkcjonują nadmorskie „raje”?

Ogólnie rzecz biorąc, "offshore" rozumiany jest, jako pewien region zapewniający firmom zagranicznym łagodne, preferencyjne traktowanie podatkowe, jeżeli prowadzą one działalność na terytorium innego państwa. Offshoring zapewnia uproszczony system rejestracji firm i tajemnicę bankową Zazwyczaj rozwija się na wyspach na morzu, gdzie firmy z innych krajów, poprzez strefy „offshore”, prowadzą swoje transakcje finansowe.

Preferencje podatkowe i inne zachęty miałyby przyśpieszyć rozwój tych terenów Federacji Rosyjskiej.

W strefach nadmorskich, jak np. na Bahamach, czy Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, przedsiębiorstwa traktowane są na uprzywilejowanych zasadach i poddane bardzo uproszczonym procedurom rejestracji, licencjonowania i opodatkowania.

- Próby ustanowienia stref morskich w Rosji nie były skuteczne - przypomina szef departamentu analitycznego BNP Paribas - Julia Tseplyaeva. - Prezydent Borys Jelcyn miał kilka prób tworzenia morskich obszarów w kraju, a także specjalnej strefy finansowej w Inguszetii, ale próby te zakończyły się niepowodzeniem.

Pierwszy oficjalny „raj” podatkowy w Rosji powstał w Republice Inguszetii w 1994 r., ale nie przetrwał długo. Projekt, jak mówią specjaliści rosyjscy, od początku „mieszał się z mrocznym środowiskiem biznesowym”. Zamiast utworzenia organu państwowego, władze republiki delegowały prawo tworzenia i prowadzenia „raju” dla prywatnej firmy, która została założona przez tę spółkę akcyjną z własnym zależnym od niej bankiem. Wszystko to spowodowało zamknięcia drzwi do raju podatkowego zaledwie trzy lata po ich otwarciu.

- W krajach rozwijających się, których gospodarki pobudzono poprzez raje podatkowe, był wysoki poziom zaufania do władzy ustawodawczej i sądowniczej, które nie ma w Rosji - powiedziała dla „Gazety.ru” główny ekonomista w "Alfa-Bank" - Natalia Orloga. - Taka jurysdykcja może osiągnąć wielki sukces, ponieważ inwestorzy czują się komfortowo - powiedziała, dodając, że jeśli jednak strefa morska zostanie utworzona w rosyjskim ustawodawstwie, nieufność do rosyjskiego systemu sądowego zostanie rozszerzona i o ten właśnie obszar.

Rosja ma już wiele tak zwanych „rajów” podatkowych w specjalnych strefach ekonomicznych, gdzie firmy płacą niże podatki. Działa ok. 30 stref, wśród nich przemysłowo-produkcyjne, techniczno-wdrożeniowe oraz turystyczno - rekreacyjne.

Powrót do pomysłu "offshore" pewnie wiąże się z obecną bardzo skomplikowaną sytuacją polityczną. Być może prezydent Rosji chce pomóc biznesmenom, zagrożonym amerykańskimi i brytyjskimi sankcjami.

Natomiast do kaliningradzkiej strefy ekonomicznej wciąż ciągną inwestorzy z Zachodniej Europy oraz Azji. Przed końcem 2018 r. ma rozpocząć się, m.in. budowa dużej fabryki BMW w obwodzie kaliningradzkim. Z kolei koncern Autotor w 2018 roku zamierza opanować produkcję dziewięciu nowych modeli. Japoński Hyundai 18 lutego podpisał umowę na rozpoczęcie produkcji komercyjnych samochodów Hyundai HD35 w pełnym cyklu.

 

WYG

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.22.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.18% 4.2390 4.3246
USD 0.24% 3.7325 3.8079
GBP 0.80% 4.9234 5.0228
CHF 0.05% 3.7422 3.8178
21.03.2019

Sprzedam Xboxa 360

Dodaj nowe ogoszenie