10.02.2018

Litwa ściga Polskę. Po sąsiedzku rośnie nam konkurent w branży drzewnej i meblarskiej

Premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej wizyty w firmie meblarskiej Telmex w Piszu, cieszył się z rozwoju branży drzewnej w Polsce, a w regionie północno -wschodnim w szczególności.

 - W ciągu kilku lat jest „w zasięgu ręki” pierwsze miejsce polskiej branży meblowej w Europie – mówił.

Polska jest obecnie czwartym eksporterem mebli na świecie i szóstym największym ich producentem. Na eksport trafia 90 proc. produkcji naszych firm.

Litewski klaster

Nie zasypują gruszek w popiele i nasi najbliżsi sąsiedzi.

W miniony czwartek litewskie Ministerstwo Gospodarki podpisało umowę o utworzeniu pierwszego w kraju klastra drzewnego. Oczekuje się, że będzie to sprzyjało rozwojowi branży meblarskiej, a całkowita wartość inwestycji w klastrze może sięgnąć 540 milionów euro. Dużo, jak na niespełna 3 milionowy kraj.

- Oczywiście, że inwestycje w naszym sektorze drzewnym w końcu wzrosną. (...) Nie zamierzamy podpisywać się pod tym, żeby obszary lasów będą tylko rosły i szły na eksport. Staramy się zapewnić, żeby drewno, które jest teraz eksportowane, było przetwarzane tutaj, w naszym kraju, i tu produkowane towary - powiedział minister gospodarki Virginijus Sinkevičius .

Virginijus Sinkevičius ma 27 lat, jest najmłodszym w historii Litwy ministrem. Urodził się 4 listopada 1990 r. , a od listopada 2017 pełni funkcję ministra gospodarki. W 2012 został absolwentem ekonomii i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Aberystwyth, a w 2013 uzyskał magisterium z polityki europejskiej na Maastricht University. Odbywał staże w administracji państwowej, od 2013 do 2014 pracował w amerykańskim instytucie badawczym CEPA. Później był zatrudniony jako menedżer projektów m.in. w przedsiębiorstwie inwestycyjnym.

W lipcu zeszłego roku, kiedy litewski parlament zmienił ustawę o lasach, co otworzyło drogę do reformy leśnej, wiele firm meblarskich działających na Litwie zadeklarowało nowe inwestycje w rozbudowę ich potencjału produkcyjnego. Co ciekawe, spore zainteresowanie inwestorów budzi litewsko polskie pogranicze. Wychodząca wreszcie z mgły niepewności trasa kolejowa Rail Baltica daje bowiem nadzieję na dogodny eksport towarów na Zachód.

Szwedzi w Kazłowej Rudzie

Ikea, szwedzki koncern, poprzez swoją spółkę „Ikea Industry Lietuva”, która dołączyła do klastra, zainwestuje prawie 47 milionów euro w nową fabrykę w leżącej tuż przy granicy z Polską miejscowości Kazlų Rūda. Inwestycja ma być ukończona wiosną 2019 roku. Litewskie Ministerstwo Gospodarki przekaże inwestorowi prawie 1,5 mld euro dotacji.

Duńczycy w Mariampolu

W Mariapolu, w wolnej strefie ekonomicznej, trwa już budowa dużej fabryki drzwi i okien.

Inwestorem jest duńska spółka „DOVISTA” (właściciel znaków towarowych„Velfac“ i „Rationel”). Pierwsze budynki produkcyjne powstały już pod koniec 2017 roku, a produkcja ruszy w pierwszym kwartale 2018 r.

 

Inwestor zajmie na początku 17,9 ha gruntów a pod dachem będzie 4,6 ha. Po ukończeniu trzeciego (ostatniego) etapu inwestycji, obszar powiększy się do 65 ha, w tym 20 ha będzie pod dachem. Projekt zakłada, że w ciągu godziny z taśm produkcyjnych będzie schodzić 60 okien, czyli 331.200 rocznie.

W perspektywie mariampolski zakład ma stać się największym na Litwie producentem w tej branży. Wyprodukowana na Litwie produkcja będzie eksportowana głownie do Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Czy będzie jakimś konkurentem dla suwalskiej branży, pokaże czas.

„DOVISTA” jest liderem branży okienno - drzwiowej w Europie Północnej. Obecnie w jej spółce i jej oddziałach w Danii, Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Irlandii i Polsce pracuje około 4000 pracowników. Spółka należy do duńskiej grupy kapitałowej „VKR Holding”, zatrudniającej 13 500 pracowników w 40 krajach.

Stig Romlund, szef produkcji w duńskiej spółce, wyjaśnia, że wybrano Mariampol ze względu dobrą infrastrukturę oraz profesjonalną obsługę podczas procesu przygotowawczego zarówno ze strony władz litewskiego miasta, jak i resortu gospodarki Republiki Litewskiej.

Irena Lunskienė, mer Mariampola, powiedziała, że duński inwestor zajmie większość terenów inwestycyjnych mariampolskiej strefy ekonomicznej, stwory dużo, dobrze płatnych, miejsc pracy.

Strefa ekonomiczna w Mariampolu powstała stosunkowo niedawno, w grudniu 2011 roku. Zajmuje 77,73 ha. Strefą zarządza jedna ze znaczących firm na bałtyckim rynku rolno- przemysłowym - „ARVI”.

Samorząd zainwestował 7 mln litów w infrastrukturę wolnej strefy ekonomicznej, aby przyciągnąć inwestorów. Kilkanaście miesięcy trwało uzbrajanie terenu, przygotowanie terenów pod inwestycje. Mimo to, jest pierwszą strefą na Litwie, która została już niemal całkowicie zagospodarowana. Nie bez znaczenia był fakt, że tędy przebiega Via Baltica (po litewskiej stronie granicy prawie zbudowana) oraz Rail Baltica (po litewskiej stronie funkcjonuje ona aż do Kowna). Są to obecnie zarówno szerokie - rosyjskie, jak i europejskie tory, kolejowe centra logistyczne. To tu, budowane są centra logistyczne pod potrzeby rail Balticy.

Fabryki w Kownie, Kłajpedzie, Akmene

Firma Freda w Kowieńskiej Wolnej Strefy Ekonomicznej buduje fabrykę meblarską i centrum logistyczne o wartości 42 milionów euro.

Firma Vakarų medienos grupė –VMG (Zachodnia Grupa Drzewna), jedna z największych grup przemysłu drzewnego i meblarskiego w krajach bałtyckich, planuje zainwestować 180 milionów euro w nową fabrykę płyt pilśniowych w miejscowości Naujoji Akmene, ponadto grupa zainwestuje około 90 milionów euro w regionie Kłajpedy, planowane jest wybudowanie tu m.in. centrum logistycznego, fabryki mebli, a nieco później (do 2022 r.) także fabryki wyrobów metalowych. Pierwszy etap inwestycji ma być gotowy w 2020 roku. Inwestycja została zlokalizowana na wolnym obszarze gospodarczym w Akmene.

Vitalijus Mitrofanovas, mer rejonu Akmene, powiedział agencji BNS, że łącznie powstanie około 400 nowych miejsc pracy, w tym około 150 na początkowym etapie.

- Koncern planuje początkową inwestycję w fabrykę płyt wiórowych, tworząc tam około 150 miejsc pracy. Kolejne 250 nowych miejsc pracy zostanie utworzonych w nowej fabryce mebli VMG, która zostanie wybudowana na późniejszym etapie. Natomiast fabryka płyt powinna zacząć działać w pierwszym kwartale 2020 r. - powiedział.

Dogodne warunki dla zagranicznych inwestorów

- Litwa jest gotowa zaproponować pakiety indywidualnej pomocy dla zagranicznych inwestorów - mówi premier Saulius Skvernelis w wywiadzie wywiadu niemieckiemu pismu „Bild” komentując wejście na litewski rynek niemieckiego koncernu Continental.

- Jest dla nas ważne sprowadzenie większej ilości bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Nie tylko dlatego, że chcemy zapewnić wzrost gospodarki, lecz także dlatego, że chcemy powstrzymać emigrację z kraju. Nasz rząd jest gotowy udzielić pakietów indywidualnej pomocy inwestorom – powiedział Saulius Skvernelis.

W listopadzie ubiegłego roku gigant przemysłu części samochodowych Continental i Rząd Litwy podpisały umowę inwestycyjną i porozumienie o współpracy. Niemiecka spółka zobowiązała się zainwestować w rejonie kowieńskim 95 mln euro w nową fabrykę, a rząd obiecał pomóc jej w tym i na czas wydać wszystkie zezwolenia.

Fabryka będzie budowana w wolnej strefie ekonomicznej Kowna, zatrudni około 1000 osób.

Specjalne strefy ekonomiczne na Litwie.

Na Litwie jest siedem SSE: w Kłajpedzie, Kownie, Szawlach, Kiejdanach, Poniewieżu, Akmenė i Mariampole. Zostały powołane na 49 lat.

Inwestorzy, których poziom inwestycji przekroczył wartość milion euro, mają prawo do ulg podatkowych:

- całkowite zwolnienie z CIT w pierwszych sześciu latach oraz obniżenie CIT o 50 proc. w ciągu kolejnych 10 latach

- zwolnienie z opodatkowania dywidendy wypłacanej inwestorom zagranicznym przez 49 lat

- zwolnienie z podatku od nieruchomości przez 49 lat

Pod koniec 2016 roku litewski parlament zatwierdził ulgi także dla małych spółek w specjalnych strefach ekonomicznych. Zezwolono przez sześć lat nie płacić podatku dochodowego dla tych spółek, w których pracuje co najmniej 20 osób i których wartość inwestycji przekroczy 100 tys. euro.

Następnie przez 10 kolejnych lat te spółki będą płaciły połowę podatku dochodowego. To duże udogodnienie dla niewielkich przedsiębiorstw, co może spowodować napływ inwestycji do miejscowości, gdzie są zlokalizowane litewskie sse.

Dodatkowe ulgi dają te i miejscowe samorządy. Np. w Olicie (Alytus) jest park przemysłowy (podobne zasady działania, jak w specjalnych strefach ekonomicznych). Władze lokalne dają tu spore ulgi podatkowe, większe niż np. w kowieńskiej strefie ekonomicznej. Jeżeli inwestor planuje zainwestować co najmniej 724.000 euro, przez 5 lat jest zwolniony z opłat za dzierżawę gruntu i podatku od nieruchomości, a przez następne 5 lat płaci tylko 50 procent podatku.

Można otrzymać dodatkowo m.in. dwuletnie wakacje od podatku za ziemię, począwszy od uzyskania przez inwestora zezwolenia na budowę, co jest bardzo ważne, bo fabryki jeszcze nie ma, nie i produkcji, więc każdy zaoszczędzony grosz liczy się.

WYG

Źródła: Ministerstwo Gospodarki RL; litovskij kurier; zw.lt; BC.com; 15min .lt

Na fot: Duńscy i litewscy przedsiębiorcy, politycy, samorządowcy podczas uroczystości inaugurującej działalność spółki„DOVISTA” w Mariapolu.

Fot.Samorząd Mariampola i „DOVISTA”

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.18.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.06% 4.2414 4.3270
USD 0.16% 3.7248 3.8000
GBP 0.39% 4.8107 4.9079
CHF 0.21% 3.7472 3.8230
18.01.2019

wynajme pokoj

Dodaj nowe ogoszenie