19.11.2017

Obwód kaliningradzki. Brytyjczycy i Koreańczycy w strefie ekonomicznej, nanotechnologie koło Gołdapi

Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej przyjęła korzystniejsze dla przedsiębiorców zmiany „w zakresie korzyści wynikających z podatków i opłat dla inwestorów strefy ekonomicznej w obwodzie kaliningradzkim”.

Poprawki ustanawiają nowe przywileje dla inwestorów, szczególnie w zakresie podatku dochodowego i składek ubezpieczeniowych w specjalnej strefy ekonomicznej (SSE) w obwodzie kaliningradzkim.

Zero podatku

Zgodnie z tym dokumentem, dla organizacji, które uzyskały status rezydentów SSE w obwodzie kaliningradzkim ( czyli zezwolenia na działalność), stawka podatku dochodowego ustalana jest na 0% i jest stosowana przez sześć okresów podatkowych (począwszy od okresu podatkowego, w którym zgodnie z danymi księgowymi otrzymany został pierwszy zysk, a nie jak wcześniej od zezwolenia na działalność). W ciągu następnych sześciu okresów podatkowych stawka podatku dochodowego od osób prawnych wynosi 10%.

Niższe stawki ubezpieczeń społecznych

Ponadto ustawa ustanawia niższe taryfy składek ubezpieczeniowych dla organizacji, które otrzymały status rezydenta SSE w obwodzie kaliningradzkim, pod warunkiem, że utworzą nowe miejsca pracy.

Całkowita stawka składek ubezpieczeniowych wyniesie 7,6%, w tym 6% do Funduszu Emerytalnego Rosji (FIU), 1,5% do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FSS) i 0,1% do Funduszu Ubezpieczeń obowiązkowych ubezpieczeń zdrowotnych (MHIF). Zniżki taryfowe mogą być stosowane przez płatników wpisanych do jednolitego rejestru rezydentów SSE w obwodzie kaliningradzkim w okresie od 1 stycznia 2018 r. Do 31 grudnia 2022 r. włącznie. Terminem stosowania obniżonych taryf jest 31 grudnia 2025 r. W przypadku obecnych rezydentów obniżone stawki nie będą stosowane.

Według wstępnych danych, ilość utraconych przychodów FIU, FSS i HIF w 2018 roku wyniesie 80 mln rubli, w 2019 - 160 mln rubli, w 2020 - 240 mln rubli, w 2021 - 320 mln rubli, obliczono w rządzie rosyjskim

Kolejne zmiany, to m.in.:

1) Zmniejszenia progu inwestycyjnego uprawniającego do uzyskania statusu rezydenta SSE w OK (i odpowiednich ulg) dla dwóch nowych kategorii inwestorów–1 mln rubli dla przedsiębiorców w sferze IT oraz 10 mln rubli dla przedsiębiorców w sektorze ochrony zdrowia. Dotychczas status rezydenta przysługiwał przedsiębiorcom inwestującym 150 mln rubli, a od marca/kwietnia 2016 r. także dla inwestycji powyżej 50 mln rubli (dla wybranych sektorów).

2) Uproszczenia systemu wizowego dla obcokrajowców wjeżdżających do Obwodu Kaliningradzkiego – wprowadzony zostanie elektroniczny tryb informowania o wizycie.

3) Odstąpienie od pobierania opłaty utylizacyjnej w odniesieniu do nowej techniki rolniczej i budowlanej,

4) będzie wykaz sektorowy projektów inwestycyjnych, które nie mogą korzystać z ulg rezydentów SSE w OK – do wykazu włączono produkcję i dystrybucję energii elektrycznej, a także działalność związaną z dzierżawą majątku (dotychczas z ulg SSE nie mogły korzystać: handel hurtowy i detaliczny; produkcja wyrobów spirytusowych i tytoniowych oraz innych towarów akcyzowych (z wyjątkiem samochodów osobowych i motocykli); remont wyrobów powszechnego użytku i przedmiotów osobistego użytku; działalność finansowa; wydobycie ropy i gazu i świadczenie usług w tych sferach – ten ostatni sektor wyłączeń ma być rozszerzony do całego sektora wydobywczego).

5) Poza tym, rosyjskie linie lotnicze nie będą płacić podatku VAT za loty do i z obwodu kaliningradzkiego, pod warunkiem, że punkt wyjścia lub przeznaczenia pasażerów i bagażu znajduje się w obwodzie kaliningradzkim,

6) Ponadto uzupełnia się wykaz operacji zwolnionych z podatku akcyzowego: chodzi w szczególności o sprzedaż towarów akcyzowych wywożonych w procedurze celnej powrotnego wywozu. Procedurę zapłaty akcyzy za wydanie towarów do konsumpcji krajowej określa się również w momencie zakończenia procedury celnej wolnej strefy celnej na obszarze SSE w Obwodzie Kaliningradzkim.

Projekt ma na celu stworzenie korzystnego systemu podatkowego dla rozwoju potencjału gospodarczego i naukowego w obwodzie kaliningradzkim, przyciągając inwestycje w gospodarce regionu, a także tworząc bazę finansową dla przyspieszonego rozwoju społeczno-gospodarczego regionu, wynika z noty wyjaśniającej do dokumentu.

Strefa będzie istnieć do 2045 roku

Nowe ulgi podatkowe powinny wejść w życie 1 stycznia 2018 roku. Strefa ma istnieć do 31 grudnia 2045 roku, choć pierwotnie w przekazanej Dumie Państwowej i zatwierdzonej przez Rząd Federacji Rosyjskiej propozycji, okres obowiązywania SSE został przedłużony do 31 grudnia 2095 r.

Już w 2016 r. status nowych rezydentów SSE w obwodzie otrzymały 24 projekty inwestycyjne (w 2015 r. - 8 nowych rezydentów). Wśród nowych rezydentów 15 (62,5%) zostało zarejestrowanych wg obniżonego progu inwestycyjnego (50 mln rubli). Większość tej kategorii rezydentów powstało w sferze przetwórstwa, a ogólna kwota zadeklarowanych przez nich inwestycji wynosi ok. 1 mld rubli, zaś liczba tworzonych miejsc pracy – ponad 980 osób.

Łącznie w rejestrze rezydentów SSE w OK znajduje się obecnie ok.130 projektów z ogólnym poziomem zadeklarowanych inwestycji ok. 100 mld rubli. W strukturze sektorowej przeważa sfera przetwórstwa (58% środków), a następnie sfera logistyczno – transportowa (24%) oraz sfera nieruchomości, w tym ośrodki hotelarskie i handlowe (7%). Liczba zatrudnionych po osiągnięciu mocy projektowych wyniesie ponad 22,9 tysięcy osób.

Zróżnicowana gospodarka

Promować strefę, a jest nią cały obwód kaliningradzki, ma firma EY (Ernst & Young). Władze regionu liczy na pomoc jednej z wiodących firm doradczych na świecie w pozyskiwaniu inwestorów do długotrwałej współpracy z obwodem kaliningradzkim.

"Widzimy tendencję w tym, że zagraniczne firmy zaczynają patrzeć na Rosję jako centrum, w którym zaczynają produkować swoje produkty, nakierowane na eksport. Region kaliningradzki może służyć temu celowi ze względu na jego położenie geograficzne i stworzyć warunki dla inwestorów tutaj Macie dobre wskaźniki: dynamika produkcji przemysłowej wzrosła, demografia się poprawia, ceny konsumpcyjne rosną znacznie mniej niż w wielu innych regionach Rosji. Fakty te wskazują, że region kaliningradzki poważnie angażuje się w gospodarkę, tworząc sprzyjające warunki do prowadzenia biznesu ", powiedział podczas spotkania z gubernatorem obwodu Aleksander Ivlev, partner zarządzającym EY (Ernst & Young) w Rosji.

Według gubernatora obwodu Antona Alikhanova, „gospodarka obwodu jest dość zróżnicowana: jest to przemysł spożywczy i przemysł samochodowy, stoczniowy, klaster medyczny i turystyczny, które stopniowo zaczyna się rozwijać, produkcja mikroelektroniki, rolno - spożywcza”.

Priorytety gospodarcze obwodu kaliningradzkiego

Jednym z ważnych priorytetów będzie przygotowanie/rozwój stref przemysłowych z pełną infrastrukturą dla inwestorów. Dotyczy to w pierwszej kolejności parku przemysłowego CZERNIACHOWSK, gdzie podstawową specjalizacją będzie produkcja szklana (atutem strefy jest posiadanie transportu kolejowego o standardzie /rozstawie kół/ zarówno rosyjskim, jak i europejskim) oraz parku przemysłowego CHRABROVO, gdzie specjalizacją będzie sektor budowy maszyn i przetwórstwo bursztynu. Trzecim przygotowywanym terytorium jest park przemysłowy w Rejonie Prawdińskim - oferta m.in. dla przetwórstwa rolno - spożywczego i sektora biotechnologii.

Przemysł motoryzacyjny

Z kolei na powierzchni prawie tysiąca hektarów, wchodzących w skład specjalnej strefy ekonomicznej, powstaje pięć fabryk samochodów oraz 16 zakładów produkujących podzespoły i części zamienne do aut. Inwestują zachodnioeuropejskie koncerny. Równolegle z budową obiektów produkcyjnych zbudowana zostanie dzielnica mieszkaniowa na 50 tysięcy mieszkańców - w tym dla 20 tysięcy pracowników nowych zakładów oraz kilku tysięcy z innych firm, które powstaną w i wokół klastera.

Na początku listopada 2016 roku, W Kaliningradzie, rozpoczęto już montaż samochodów koreańskiej marki Genesis. Samochód dostępny jest w trzech wersjach wyposażenia: Premier, Elite, Royal, z kilkoma opcjami elektrowni o mocy od 309 do 413 KM. Genesis montowane w Rosji będą dostarczane wyłącznie na rynek krajowy. Przed końcem 2020 roku Genesis planuje uruchomić sześć modeli. Marka jest obecnie reprezentowana w koreańskich rynków, Ameryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.

Niemiecki producent samochodów BMW też rozważa możliwość budowy własnego zakładu na terenie obwodu Kaliningradzkiego. O tym, powołując się na oświadczenie producenta poinformowała agencja DPA. W koncernie motoryzacyjnym oświadczyli, że postrzegają Rosję jako rynek rozwijający się i w tej chwili sprawdzają "przyszłe działania w zakresie budowy fabryki".

"Biorąc pod uwagę dawną obecność BMW w Kaliningradzie, atrakcyjne środowisko dla inwestycji i plany miejscowych władz na dalszy rozwój, traktujemy Kaliningrad jako ewentualne miejsce dla budowy zakładu" - agencja DPA zacytowała oświadczenie producenta samochodów.

Przemysł elektroniczny

W 30 - tysięcznym Gusiewie, miasteczku graniczącym z polską kilkunastotysięczną, popegeerowską Gołdapią, tworzy się z kolei klaster przemysłu elektronicznego, zaprojektowany tak, aby stać się centrum rozwoju innowacji w regionie. Ma tu rozwijać się mikroelektronika i nanotechnologia, prowadzona będzie produkcja elektroniki użytkowej i dekoderów dla usług telewizji satelitarnej pod marką "Satellite Ogólne", a także będzie działał klaster innowacyjny rozwoju naukowego i technologicznego " Technopolis GS

Inwestycje w sektor rolny

Regionalny program państwowy „Rozwój rolnictwa” ukierunkowany jest na zaspokojenie potrzeb regionu. Priorytety produkcyjne regionu obejmują hodowlę mleczną i mięsną, hodowlę trzody chlewnej, hodowlę drobiu, produkcję zbóż i rzepaku, produkcję warzyw, ziemniaków oraz produkcję owoców i jagód.

Na razie przemysł mięsny obwodu kaliningradzkiego pracuje tylko na 40% swych możliwości. Ilość produkowanego w regionie mięsa całkowicie zaspokaja potrzeby mieszkańców obwodu, jednak moce produkcyjne zakładów przetwórczych są większe niż dostawy mięsa do przerobu. Brak surowca mięsnego daje się we znaki kaliningradzkim przedsiębiorstwom przetwórstwa mięsnego, które do pracy na pełną moc potrzebują 118 tys. ton mięsa rocznie. Według szacunków rządu obwodu kaliningradzkiego, w 2016 roku gospodarstwa rolne i fermy regionu wyprodukowały nieco ponad 71 tys. ton mięsa.

- W latach 2017-2019 roku planuje się zrealizować kilka dużych projektów inwestycyjnych w zakresie budowy ferm wieprzowych i drobiowych, co pozwoli zapewnić wzrost produkcji wieprzowiny o 2,5 razy i mięsa drobiowego o 50 %. Koszty projektów wyniosą 12,1 mld rubli" - informowała kaliningradzkie media minister rolnictwa obwodu - Natalia Szewcowa.

Obecnie region jest w pełni zabezpieczony we własne zboża, ziemniaki, mięso, mleko pełnotłuste. W zakresie produkcji jaj stopień zabezpieczenia wynosi 80%, w odniesieniu do warzyw ok. 60% (w tym kapusta i buraki 80%).

Po wprowadzeniu rosyjskiego embarga na polskie owoce, gubernator obwodu osobiście szadził sady. Powstało już ponad 200 ha nowych sadów. Sadzonki dostarczyli Białorusini.

W Kaliningradzie hodowla świń stała się bardziej opłacalna od produkcji papierosów

Hodowcy trzody chlewnej z obwodu kaliningradzkiego wykazują prawie najwyższy poziom zysku wśród kaliningradzkiego biznesu. Zysk netto chlewni w Prawdinsku na koniec 2016 roku wyniósł ponad 32 % od obrotów, czyli 711 mln rubli.

"Przybałtycka firma mięsna trzy" Igora Kuzniecowa wykazała zysk netto w wysokości 30 % od obrotów - 270 mln rubli. Mięsna fabryka należąca do krewnych szefa administracji miasta Swietłogorsk, Aleksandra Kowalskiego również w 2016 roku odnotowała zysk netto w wysokości 30 % od obrotów 126 mln rubli.

W ten sposób produkcja wieprzowiny w obwodzie Kaliningradzkim, aktywnie dotowana z budżetu państwa, okazuje się bardziej opłacalna niż produkcja papierosów. W 2016 roku zysk netto "Bałtyckiej fabryki tytoniu" wyniósł 26 % od obrotów.

Turystyka

W obwodzie kaliningradzkim od 2014 roku jest realizowany też program rozwoju klastrów turystycznych, które mają przyczynić się do wzrostu gospodarczego w regionie i rozwoju stosunków międzyregionalnych, aktywując rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Planuje się budowę rekreacyjnych i zdrowotnych zakładów, miejsc wypoczynkowych, rehabilitacyjnych.

Obwód Kaliningradzki znajduje się obecnie w pierwszej dziesiątce regionów pod względem stopy rozwoju turystyki – według ogólnorosyjskiego rankingu oceny efektywności władzy wykonawczej podmiotów Federacji Rosyjskiej w sferze turystyki. Odpowiednią nagrodę wręczył przed kilkoma dniami wiceminister kultury Rosji Alla Manilova szefowi regionalnego ministerstwa Andrei Ermak.

"Nagroda jest wynikiem wspólnych działań władz regionalnych, przedstawicieli branży turystycznej i społeczności kulturowej. W Obwodzie Kaliningradzkim aktywnie rozwija się turystyka kulturowo-poznawcza, eventowa i sanatoryjna. Goście przyjeżdżają do regionu nie tylko w sezonie - od maja do września, ale także w okresie jesienno-zimowym. Przewidujemy, że ruch turystyczny do końca tego roku wyniesie około 1 milion 350 tysięcy osób "- powiedział Andrei Ermak.

Mało polskich i litewskich inwestorów

Na początku lat 90. ub. wieku Litwa była, po Niemczech, jednym z większych inwestorów w obwodzie kaliningradzkim. Otwierano sklepy, restauracje, małe zakłady produkcyjne i usługowe. Działalność w obwodzie prowadziło kilka litewskich spółek. Wielka polityka spowodowała, że zostało tam już tylko ok. 80 litewskich firm. Inwestycje spadły w ciągu kilku minionych lat aż o 80 proc.

Podobnie jest i z polskim udziałem. Też z kilkuset spółek obecnie w obwodzie działa tylko kilkadziesiąt. W 2017 roku polski rząd zlikwidował nawet Wydział Promocji i inwestycji przy Konsulacie RP w Kaliningradzie.

Zwolnione miejsce zajęli Niemcy, Brytyjczycy, Koreańczycy, Japończycy, Białorusini.

Np. brytyjski inwestor Robina inwestuje w projekt rolniczy w rejonie czerniachowskim pod uprawę zbóż i rzepaku, a w perspektywie warzyw. Hiszpanie chcą zaś produkować szynkę w obwodzie. Z kolei "Baltic Spółka rolnicza" planuje zainwestować 397,2 mln rubli w budowę kompleksu rolno-przemysłowego w Bagrationowsku, tuż przy granicy z województwie warmińsko - mazurskim. Nowy sad będzie miał powiercenie 165 ha. Zbudowane te ż zostaną linie technologiczne do sortowania i pakowania, kontroli technicznej, jak również całorocznego przechowywania w chłodniach.

Z polskich inicjatyw warto odnotować przedsięwzięcie jednej z warmińsko-mazurskich firm, która weszła na kaliningradzki rynek i dysponuje w obwodzie blisko 1 tys. ha ziemi. Firma ta zamierza w Rosji uprawiać warzywa i owoce, tam chce też część z nich przetwarzać na dżemy, czy soki i wysyłać je do tzw. dużej Rosji. Kaliningradzkie media informowały też, że jedna z polskich firm produkująca m.in. kształtki, otworzy w obwodzie zakład i zainwestuje tu 3 mln euro.

 

WYG

Źródła: parlamentarnaja gazeta.ru; TASS.ru; rugrad.eu; rg.ru; kaliningrad.ru

Fot. Administracja obwodu kalinigradzkiego

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.26.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie