29.07.2018

Pierwszy nabór wniosków w Programie Polska-Rosja. Wpłynęło 118 wniosków na prawie 200 mln euro

W lipcu zakończył się pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie projektów w Programie Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Wpłynęło 118 formularzy aplikacyjnych, a wartość wnioskowanego wsparcia to 187 325 198,85 euro.

Kwota alokacji przewidziana na nabór to 41,4 mln euro, w tym wkład Unii Europejskiej 25 mln, a wkład Federacji Rosyjskiej 16,4 mln euro. Będzie zatem, podobnie jak w przypadku programu Polska – Litwa, ostre cięcie.

Program finansowany jest ze środków Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz wkładu Federacji Rosyjskiej do Programu, który będzie przeznaczony na działania wyłącznie po rosyjskiej stronie granicy.

Obszar Programu

obszar główny w Polsce:

– podregion gdański (województwo pomorskie),

– podregion trójmiejski (województwo pomorskie),

– podregion starogardzki (województwo pomorskie),

– podregion elbląski (województwo warmińsko-mazurskie),

– podregion olsztyński (województwo warmińsko-mazurskie),

– podregion ełcki (województwo warmińsko-mazurskie),

– podregion suwalski (województwo podlaskie).

obszar główny w Federacji Rosyjskiej:

obwód kaliningradzki

obszary przyległe:

podregion słupski (województwo pomorskie)

i podregion białostocki (województwo podlaskie) w Polsce.

Priorytety Programu

Priorytet 1. Współpraca w zakresie zachowania i transgranicznego rozwoju dziedzictwa historycznego, przyrodniczego i kulturowego (alokacja 12 097 756,55 EUR).

Priorytet 2. Współpraca na rzecz czystego środowiska naturalnego na obszarze transgranicznym (alokacja 17 348 198,28 EUR).

Priorytet 3. Dostępne regiony oraz trwały transgraniczny transport i komunikacja (alokacja 6 188 201,05 EUR).

Priorytet 4. Wspólne działania na rzecz efektywności i bezpieczeństwa na granicach (alokacja 5 782 732,76 EUR).

Najwięcej projektodawców zgłosiło chęć realizacji swoich pomysłów w zakresie zachowania i promocji dziedzictwa naturalnego i kulturowego polsko-rosyjskiego pogranicza. Poniżej zestawienie wszystkich wniosków złożonych w ramach poszczególnych priorytetów.

 

Cel tematyczny

Kwota alokacji 
w naborze

Liczba wniosków

Wnioskowane dofinansowanie

Dziedzictwo

12 097 756,55 EUR

57

89 267 585,52 EUR

Środowisko

17 348 198,28 EUR

42

64 746 681,34 EUR

 

Dostępność

 

6 188 201,05 EUR

 

19

 

33 311 299,99 EUR

Bezpieczeństwo granicy

5 782 732,76 EUR

0

0

Łącznie

41 416 888,64 EUR

118

187 325 566,85 EUR

 

 

 

 

Wspólny Sekretariat Techniczny przeprowadzi ocenę administracyjną i jakościową projektów, a decyzję o tym, które projekty otrzymają dofinansowanie w ramach Programu Polska-Rosja podejmie jesienią br. Wspólny Komitet Monitorujący.

O dofinansowanie mogły ubiegać się samorządy i ich jednostki, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego (podregion suwalski i białostocki) i pomorskiego (podregion starogardzki, gdański, trójmiejski i słupski) oraz z całego obwodu kaliningradzkiego.

W każdym projekcie wymagany jest udział co najmniej jednego partnera z Polski i jednego z Federacji Rosyjskiej.

Minimalna wartość dofinansowania jednego projektu wynosi 100 tys. euro, natomiast maksymalna kwota dofinansowania 2,5 mln euro. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi do 90% kosztów kwalifikowanych projektu.

Projekty mogły mieć charakter infrastrukturalny, inwestycyjny lub miękki. Okres realizacji nie może przekroczyć 24 miesięcy.

Wnioski złożyło wiele gmin bardziej lub mniej oddalonych od obwodu kaliningradzkiego, np. gminy Raczki i Wiżajn, wraz z rosyjskim Gusiewem, starają się o pieniądze na drogi i modernizację oczyszczalni. Z kolei gmina Puńsk z programu Polska- Rosja chciałaby razem ze Swietłogorskiem w obwodzie kaliningradzkim, otrzymać fundusze na przebudowę dróg. Gmina Puńsk stara się o pieniądze na drogę Sankury – Buda Zawidugierska do granicy państwa.

Duże Projekty Infrastrukturalne

W ramach Programu realizowane będą Duże Projekty Infrastrukturalne, które wybierane są w trybie pozakonkursowym. Są to przedsięwzięcia strategiczne, w których wartość komponentu infrastrukturalnego przekracza 2,5 mln euro. Będzie można na nie przeznaczyć maksymalnie 30 % wkładu unijnego do Programu (około 12,5 mln euro). Dodatkowe środki na te projekty zostaną również przekazane przez stronę rosyjską i mogą wynosić więcej niż 30% budżetu FR do Programu. Procedura ich wyboru jest dwuetapowa, obejmująca złożenie streszczenia projektu, a następnie pełnego formularza aplikacyjnego.

Instytucja Zarządzająca Programem przekazała streszczenia wybranych projektów do akceptacji Komisji Europejskiej. Po przeprowadzonej weryfikacji Komisja Europejska odrzuciła dwa projekty. Ostatecznie, potencjalni beneficjenci i partnerzy 6 Dużych Projektów Infrastrukturalnych zostali zaproszeni do złożenia pełnych Formularzy Aplikacyjnych (wraz z dokumentacją techniczną oraz innymi niezbędnymi załącznikami) w terminie do końca sierpnia 2017 r. Następnie Wspólny Komitet Monitorujący Programu dokona wyboru najlepszych projektów, które ponownie zostaną przekazane do akceptacji Komisji Europejskiej.

Wszystkie umowy z beneficjentami Dużych Projektów Infrastrukturalnych, wybranymi w procedurze bezpośredniej, powinny zostać podpisane do końca czerwca 2019 roku.

Wykaz Dużych Projektów Infrastrukturalnych:

1. Rozwój potencjału turystyczno-rekreacyjnego oraz turystyki wodnej w miastach Swietłyj i Malborku (faza II).

  • Beneficjent wiodący: Administracja „Miejskiego Dystryktu Swietłyj”.

  • Pozostali beneficjenci: Gmina Miejska Malbork.

  • Całkowity budżet projektu: 5,1 mln euro.

  • Wnioskowana kwota dofinansowania: 4,6 mln euro.

  • Zakres projektu: Projekt stanowi kontynuację współpracy rozpoczętej podczas realizacji Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013. Jego głównym celem jest wspieranie kultury lokalnej i ochrona dziedzictwa historycznego miast Swietłyj i Malborka oraz rozwój turystyki wodnej pomiędzy obwodem kaliningradzkim a województwem pomorskim poprzez wykorzystanie międzynarodowej drogi wodnej E-70.

2. Transgraniczne trasy rowerowe w celu wspierania i zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa kulturowego.

  • Beneficjent wiodący: Ministerstwo Turystyki Rządu Obwodu Kaliningradzkiego.

  • Pozostali beneficjenci: Administracja Gminy Miejskiej Swietłogorsk, Administracja Gminy Miejskiej Pionierskij, Administracja Gminy Miejskiej Zielenogradsk, Departament Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Europejska Fundacja Ochrony Zabytków.

  • Całkowity budżet projektu: 4,5 mln euro.

  • Wnioskowana kwota dofinansowania: 4 mln euro.

  • Zakres projektu: Projekt ma na celu poprawę atrakcyjności oraz konkurencyjności obwodu kaliningradzkiego oraz północno-wschodniej Polski poprzez stworzenie wspólnej trasy rowerowej, zintegrowanej i połączonej z trasami rowerowymi EuroVelo.

3. Partnerstwo na rzecz ochrony wód strefy transgranicznej Polski i Rosji (faza II).

  • Beneficjent wiodący: Administracja Miasta Gusiew.

  • Pozostali beneficjenci: Gmina Olecko, Spółka akcyjna „Gusev-KOS”, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Olecku.

  • Całkowity budżet projektu: 7,6 mln euro.

  • Wnioskowana kwota dofinansowania: 6,8 mln euro.

  • Zakres projektu: Proponowany projekt stanowi kontynuację partnerstwa zapoczątkowanego podczas wdrażania Programu Litwa-Polska-Rosja 2007-2013: „Partnerstwo na rzecz ochrony wód transgranicznego obszaru Litwy, Polski i Rosji”. W ramach projektu, który jest drugim etapem współpracy, beneficjenci planują zmodernizować przepompownię oraz przebudować sieci wodociągowe i kanalizacyjne, co przyczyni się do poprawy warunków życia mieszkańców oraz wpłynie na poprawę stanu środowiska.

4. Poprawa jakości wód Morza Bałtyckiego, w tym transgranicznych lagun: Zalewu Wiślanego/ Kaliningradzkiego i Kurońskiego.

  • Beneficjent wiodący: Gmina Tolkmicko.

  • Pozostali beneficjenci: Administracja Jednostki Miejskiej „Rejon Zielonogradski”, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu, Oddział Atlantycki Instytutu Oceanologii im. P.P. Szirszowa Rosyjskiej Akademii Nauk.

  • Całkowity budżet projektu: 8,3 mln euro.

  • Wnioskowana kwota dofinansowania: 7,4 mln euro.

  • Zakres projektu: W ramach projektu planowana jest przebudowa oczyszczalni ścieków w Tolkmicku wraz z budową współpracującej z oczyszczalnią bioelektrowni. Po stronie rosyjskiej, w miejscowości Rybaczij, wybudowana zostanie oczyszczalnia ścieków. Realizacja projektu przyczyni się do rozwiązania transgranicznych wyzwań związanych z ochroną środowiska poprzez uporządkowanie gospodarki ściekowej.

5. Poprawa jakości wody i ograniczenie strat wody w Centralnym Wodociągu Żuławskim i Mieście Jantarnyj.

  • Beneficjent wiodący: Centralny Wodociąg Żuławski Sp. z o.o. w Nowym Dworze Gdańskim.

  • Pozostali beneficjenci: Jednostka Miejska „Miejski Dystrykt Jantarny”.

  • Całkowity budżet projektu: 10,5 mln euro.

  • Wnioskowana kwota dofinansowania: 9,5 mln euro.

  • Zakres projektu: Głównym celem projektu jest ograniczenie negatywnego wpływu Centralnego Wodociągu Żuławskiego na zasoby środowiska, a zwłaszcza zmniejszenie nadmiernego poboru wód podziemnych. W ramach projektu planowana jest modernizacja istniejącej sieci rur wodociągowych oraz zastąpienie rur azbestowo-cementowych rurami z polietylenu po stronie polskiej oraz modernizacja oczyszczalni ścieków po stronie rosyjskiej.

6. Budowa nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 512 wraz z budową przeprawy mostowej na rzece Łynie w miejscowości Bartoszyce.

  • Beneficjent wiodący: Województwo Warmińsko-Mazurskie (Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie).

  • Pozostali beneficjenci: Administracja Gminy Miejskiej „Miejski Dystrykt Gusiew”.

  • Całkowity budżet projektu: 8 mln euro.

  • Wnioskowana kwota dofinansowania: 7,2 mln euro.

  • Zakres projektu: W ramach projektu planowana jest budowa mostu wraz z budową nowego odcinka drogi po polskiej stronie granicy oraz remont ulic i chodników w miejscowości Gusiew po stronie rosyjskiej. Realizacja projektu przyczyni się do poprawy dostępności do przejścia granicznego Bezledy – Bagrationowsk oraz rozwoju sieci transportowej w obszarze przygranicznym.

Wyróżnienie dla projektu zrealizowanego z Programu Litwa-Polska-Rosja 2007-2013

Natomiast projekt pt. „Zdrowie jest najważniejsze – profilaktyka zdrowotna mieszkańców gminy Kętrzyn i okręgu miejskiego Oziersk”, został wybrany przez Komisję Europejską jako jeden z 21 finalistów spośród 102 projektów z całej Europy, które przystąpiły do konkursu RegioStars 2018.

W konkursie nagradzane są wyjątkowe inicjatywy dotyczące rozwoju regionalnego w Europie. Beneficjenci konkurowali w 5 kategoriach, dotyczących m.in. ochrony środowiska, wyzwań związanych z migracją czy dziedzictwa kulturowego. Projekt z udziałem gminy Kętrzyn i okręgu miejskiego Oziorsk został wyróżniony w kategorii „Tworzenie lepszego dostępu do usług publicznych”. Przedsięwzięcie zrealizowane ze środków programu Litwa-Polska-Rosja 2007–2013 miało na celu poprawę zdrowia mieszkańców terenów przygranicznych Warmii i Mazur oraz Obwodu Kaliningradzkiego oraz wzrost dostępności usług medycznych. W ramach projektu zachęcano do zdrowego odżywiania i do badań profilaktycznych. Zakupiono i odnowiono sprzęt medyczny dla lokalnych centrów medycznych i szkolnych gabinetów pielęgniarskich.

Przypomnijmy przy okazji, że efektami realizacji poprzedniego programu transgranicznego Polska - Rosja są m.in.: kanalizacja wodociągowa we wsi Kukuwo, koło Olecka, zmodernizowany Park Konstytucji 3 Maja i jego otoczenie w Suwałkach. Z Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 dofinansowano też kwotą 10 mln euro przebudowę drogi krajowej na odcinku Gołdap-Kowale Oleckie.



WYG

Źródło i fot: Sekretariat Programu Współpracy Transgranicznej POLSKA-ROSJA 2014–2020

Na fot: Jedno ze spotkań potencjalnych beneficjentów

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Wigry Suwałki


Krypnianka Krypno

17.04.2024
18:00

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.16.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie