13.12.2018

Polska – Litwa. Nagrody biznesu

W Ambasadzie RP w Wilnie odbyła się ceremonia Polish Business Awards z udziałem ministra gospodarki Republiki Litewskiej Virginijusa Sinkevičiusa. Podczas imprezy wyróżniono firmy działające w obszarze polsko-litewskiej współpracy gospodarczej.

Tegoroczne wydarzenie było już siódmą edycją konkursu, w którym nagradzani są polscy i litewscy przedsiębiorcy aktywnie działający na obu tych rynkach i przyczyniający się do rozwoju wzajemnych relacji gospodarczych.

Organizatorem "Polish Business Awards" jest Ambasada Polski na Litwie.

Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach: „Największa litewska inwestycja w Polsce 2018”,,,Polski kontrakt handlowy na Litwie 2018” oraz „Społeczna odpowiedzialność biznesu”. Wybór zwycięzców był kolegialny, dokonały go Ambasada RP w Wilnie, Polsko-Litewska Izba Handlowa oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu Biuro w Wilnie.

Podczas uroczystości obecni byli dyplomaci, politycy, przedsiębiorcy, działacze kultury.

- Ten konkurs jest podsumowaniem owocnej polsko-litewskiej współpracy biznesowej, która z roku na rok coraz bardziej się rozwija. Zebrani tutaj przedsiębiorcy reprezentują pewną wizję, odwagę i ambicje, które wiodą współpracę gospodarczą i nasze kraje do przodu. Dzięki temu powstają nowe możliwości zatrudnienia mieszkańców i wspierany jest dobrobyt społeczny obywateli - w swoim przemówieniu zaznaczyła ambasador RP na Litwie, Urszula Doroszewska, dodając, że tworzenie środowiska biznesowego, opartego na zaufaniu i zrozumieniu, jest dziś bardzo ważne ze względu na stanowiące poważne wyzwanie środowisko międzynarodowe.

- Nagrody w ramach "Polish Business Awards" są promocją polskiego biznesu na Litwie oraz Polski jako kraju, który jest dobrym miejscem do inwestowania. Bardzo nam zależy, aby co roku wyróżnić firmy, które osiągnęły niebywałe sukcesy - powiedział Polskiemu Radiu dla Zagranicy Dawid Tomaszewski z polskiej Ambasady.

Podczas uroczystej gali obecny był również i gości przywitał minister gospodarki Litwy, Virginijus Sinkevičius.:- Jeżeli spojrzymy na historię polko-litewską, my zawsze wspólnie coś dzieliliśmy – mieliśmy wspólnych władców, wspólne bitwy, wspólne zwycięstwa i klęski. Dziś nas łączy wspólny cel – stworzenie wartości oraz miejsc pracy na Litwie i w Polsce. Nie zważając na stosunki polityczne, które ciągle się zmieniają, polsko-litewskie stosunki biznesowe są i zawsze będą mocne – zaznaczył minister Sinkevičius, po czym wręczył nagrody tegorocznym zwycięzcom.

Maxima przejęła sieć sklepów Stokrotka

W kategorii „Największa litewska inwestycja w Polsce 2018” zwyciężyła w tym roku Maxima grupė, która podpisała umowę inwestycyjną z Emperia Holding i objęła 100 proc. udziałów spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Całkowita kwota inwestycji osiągnęła ok. 283 mln euro. Emperia Holding kontrolowała polską sieć sklepów Stokrotka.

Litewska grupa sfinalizowała latem 2018 roku procedurę skupu wszystkich akcji od dotychczasowych akcjonariuszy Emperii. Za każdą płaciła po 100 zł. Tym samym przejęła pełną kontrolę nad popularną siecią sklepów Stokrotka. Teraz Maxima Grupe skupia się na fuzji sieci sklepów Stokrotka i Aldik, Efektem będzie m.in. wzmocnienie Stokrotki. To logo przyjmą wszystkie dotychczasowe Aldiki. W grudniu 2018 roku Maxima włączyła do swojej sieci także sklepy Sano, działające w północno- wschodniej Polsce. Wcześniej ta sieć należała do Stokrotki.

Po tych przejęciach, Maxima ma w Polsce już pod nazwą Stokrotka 563 sklepów (w tym cztery w Suwałkach). Pracuje w nich ok. 9 tysięcy pracowników. Obrót wynosi ok. 800 mln euro. Łącznie Maxima ma obecnie w Polsce, na Łotwie, Estonii i Bułgarii 1100 sklepów.

W rozwój sieci sklepów i ich odnowienie Maxima Grupė planuje zainwestować w 2019 roku co najmniej 100 mln euro. Spółka poinformowała o tym za pośrednictwem wileńskiej giełdy papierów wartościowych Nasdaq.

- W następnym roku planujemy intensywny rozwój, podstawowy jego kierunek to Polska. Liczący 38-milionów mieszkańców rynek jest atrakcyjny ze względu na swoje rozmiary, wzrost i potencjał konsolidacji. Połączenie nabytej wiosną sieci sklepów Stokrotka z już wcześniej zarządzaną Aldik dało mocne fundamenty do dalszego rozwoju w sąsiednim kraju. W nadchodzącym roku planujemy tutaj nadal zachować wysokie tempo rozwoju - w komunikacie cytowany jest Dalius Misiūnas, przewodniczący zarządu „Maxima Grupė.

Autobusy Solaris na Litwie

W kategorii „Polski kontrakt handlowy na Litwie 2018” nagrodę zdobyło polskie przedsiębiorstwo Solaris Bus & Coach S.A., które w tym roku podpisało umowę z samorządową spółką Vilniaus viešasis transportas (VTT) na dostawę 150 autobusów Urbino nowej generacji. To największy kontrakt od 1990 roku – w wysokości 40 mln euro – na jednorazową dostawę autobusów na Litwie. Ponadto Solaris Bus & Coach podpisał umowę z UAB Kauno Autobusai na dostawę 85 trolejbusów Solaris Trollino 12 na łączną kwotę prawie 30 mln euro.

- Dokładnie 15 lat temu zaczynaliśmy naszą przygodę z rynkiem litewskim. Jestem niezwykle dumny, że po tylu latach udało nam się na tyle zaznaczyć swoją obecność naszą pracą, że otrzymaliśmy tę nagrodę, która będzie wyryta w naszych sercach. Dziękuję naszym klientom za to, że nam zaufali. Chciałbym też zaznaczyć, że o ile nasze produkty pochodzą z Polski, to cała ich obsługa jest wykonywana rękoma miejscowych pracowników. A więc ta symbioza polsko-litewska tutaj, w naszych relacjach ma jak najbardziej miejsce” – odbierając nagrodę powiedział Krzysztof Kowalski, dyrektor spółki na Kraje Bałtyckie.

Nagrodę w kategorii „Społeczna odpowiedzialność biznesu” otrzymała TZMO Lietuva, spółka zależna Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych S.A., która jest wiodącym w Europie producentem i dostawcą artykułów sanitarnych, kosmetyków i wyrobów medycznych. Spółka jest organizatorem turnieju piłki nożnej osób niepełnosprawnych – SENI Cup. Zwycięzcy turniejów kwalifikacyjnych na Litwie biorą udział w Wielkim Finale, który odbywa się co roku w Toruniu.

Tradycyjnie podczas gali rozlosowano również nagrody dla gości. Ich fundatorami byli: Polskie Linie Lotnicze LOT, UAB Ventus Nafta – operator sieci stacji benzynowych ORLEN na Litwie, restauracja Sakwa oraz Ambasada RP w Wilnie.

Podczas uroczystej gali wystąpił zespół Sisters On Wire.

 

 

Polsko - litewska współpraca gospodarcza

Dynamika obrotów handlowych między obu krajami jest wyjątkowa na skalę europejską. Rokrocznie odnotowywany jest wzrost na poziomie dwudziestu procent.

W 2017 roku eksport z Polski na Litwę wzrósł o ok. 8 proc., natomiast import z Litwy do Polski aż o ok. 30 proc. Łącznie nasze obroty handlowe przekroczyły 4 mld euro, a jeżeli uwzględnić litewski reeksport polskich towarów, to wzajemne obroty handlowe wyniosły w 2017 roku ponad 5 mld euro. Podobnie jest i w br.

Już ponad 200 polskich podmiotów gospodarczych zainwestowało na Litwie. Wiele litewskich spółek inwestuje także w Polsce. Litwini inwestują u nas w produkcję i handel. Nabyli kilka przedsiębiorstw branży budowlanej, drogowej, spożywczej.

W Suwałkach i powiecie działają polsko - litewskie spółki handlowe i przemysłowe. Litwini są też samodzielnymi właścicielami niektórych firm, m.in. jedna z największych litewskich firm budowy dróg i mostów Siauliu Plentas kupiła przed laty suwalskie Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe. W mieście działa też kilka litewskich mniejszych sklepów, m.in. Pieno Centras  centrum mleka), czy też z litewskimi alkoholami oraz artykułami spożywczymi.

 Z kolei suwalscy i mazurscy przedsiębiorcy handlują z litewskimi na Litwie. Z Litwy przywożone jest m.in. drewno, produkty mineralne, mleko i inne artykuły rolno-spożywcze, torf, wyroby przemysłu chemicznego.

 

WYG

Źródła: Ambasada RP w Wilnie; Kurier Wileński; zw.lt

Fot: Ambasada RP w Wilnie

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
08.20.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.63% 4.3270 4.4144
USD 0.46% 3.9001 3.9789
GBP 0.12% 4.7254 4.8208
CHF 0.34% 3.9753 4.0557
Dodaj nowe ogoszenie