20.04.2017

Południe Suwałk nie do poznania. Olimpijskie Ogrody, Słoneczne Tarasy, teraz Sobola Biel [zdjęcia]

Przez ostatnie lata południe Suwałk przeszło prawdziwą transformację. Na terenie między ul. Wojska Polskiego a ul. Utrata wybudowały się sklepy i nowe osiedla mieszkaniowe. Rośnie kolejne.

Wszystko rozpoczęło się w 2009 roku wraz z budową nowego osiedla mieszkaniowego przy ul. Wojska Polskiego. Na osiedlu nazwanym „Zielony Zakątek” powstały trzy czterokondygnacyjne budynki mieszkalne z częścią usługową i podziemnymi garażami. Później suwalskie przedsiębiorstwo Budopol zdecydowało się na zrealizowanie drugiego etapu inwestycji – w innym miejscu powstały jeszcze dwa budynki.

To rozpoczęło nowe budownictwo w Suwałkach bowiem chwilę później ruszyła budowa największego na południu osiedla „Olimpijskie Ogrody”. Wykonawca, Rutkowski Development z Ełku zdecydował się na wybudowanie w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu lekkoatletycznego aż dziewięciu budynków mieszkalnych. Budowa dwóch ostatnich właśnie dobiega końca.

W „międzyczasie” przy ul. Sportowej wyrosło osiedle „Słoneczne Tarasy” realizowane przez suwalską firmę Racis Development. Tam powstało pięć trzykondygnacyjnych budynków. Budowany jest właśnie ostatni z nich.

Wyremontowana została  ulica Sportowa, a nieopodal wyrosły Park Naukowo-Technologiczny oraz Hotel Szyszko. Od podstaw wybudowano też nowy stadion lekkoatletyczny i sklep wielkopowierzchniowy. Dla lepszego skomunikowania tego miejsca ratusz planuje wybudowanie tutaj łącznika, który przebiegałby przez teren jednostki wojskowej, łączącego ul. Sportową z Wojska Polskiego. Droga byłaby przedłużeniem ulicy Leśnej.

Ale to nie koniec zmian – ani drogowych, ani mieszkaniowych w tej części miasta. Właśnie pojawił się pierwszy dźwig i rozpoczęły się pierwsze prace przy budowie nowego osiedla, które powstanie na terenie 8,5 hektara pomiędzy ulicą Sportową a Utratą. Sobola Biel, bo taką nazwę będzie nosić osiedle, zostanie zrealizowane w kilku etapach. Pierwsze dwa będą przewidywały po trzy budynki, ale docelowo zmieści się ich tam nawet dziewiętnaście.

Tak duże osiedle wymaga też nowego rozwiązania komunikacyjnego. Magistrat zawarł z firmą Rutkowski Development wykonującą nowe osiedle, porozumienie w sprawie wybudowania nowej drogi łączącej Sportową z Utratą, która powiedzie za osiedlem Polna. Ulica zaczynać się będzie rondem na łuku Sportowej następnie poprowadzi nasypem przez tamtejszy jar i powiedzie w kierunku Utraty. Budowa drogi będzie realizowana w dwóch etapach w miarę rozrastania się osiedla.

Po przeciwległej stronie Utraty powstanie z kolei nowe osiedle domów jednorodzinnych. Miasto uzbroiło już tamtejszy teren i w zeszłym roku rozpoczęło sprzedaż pierwszych działek przy ul. Staniszewskiego. Ceny za 1000 metrową działkę sięgają 80 tys. zł.  Trwa właśnie modernizacja ulicy. Na Staniszewskiego wymieniona zostanie jezdnia, powstanie też ścieżka rowerowa, chodniki i oświetlenie. Droga ma być gotowa już po wakacjach.

(pkr)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sonda

W niedzielę, w swoim drugim meczu grupowym mistrzostw świata z Kolumbią reprezentacja Polski

wygra
zremisuje
przegra
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.23.2018 Kupno Sprzedaż
EUR 0.37% 4.2833 4.3699
USD 0.34% 3.6970 3.7716
GBP 0.76% 4.8974 4.9964
CHF 0.44% 3.7238 3.7990
22.06.2018

Kelnerka

22.06.2018

praca

22.06.2018

Śpiew na ślubie

Dodaj nowe ogoszenie