10.10.2017

PWiK Suwałki. Konkurs na prezesa raz jeszcze. Ze zwycięzcą i rywalami pierwszego?

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz zwrócił się do Rady Nadzorczej Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach o powtórzenie konkursu na prezesa zarządu tej komunalnej spółki.

PWiK-iem kieruje dzisiaj Grzegorz Kochanowicz, który od stycznia przejdzie na emeryturę. Już w połowie lipca został ogłoszony konkurs, do którego przystąpiło troje suwalczan oraz były szef podobnej spółki w Augustowie. Tydzień temu Rada Nadzorcza PWIK-u poinformowała, że zwycięzcą został 39-letni Szymon Górski, przedsiębiorca kierujący suwalskim oddziałem firmy ubezpieczeniowej.  Wybrała go Komisja Konkursowa, w której skład wchodzą zastępca prezydenta Łukasz Kurzyna  i naczelnik wydziału gospodarki komunalnej UM Jerzy Gałązka oraz członkowie Rady Nadzorczej -  Zbigniew Bieńczyk, Jan Stefanowicz, Marcin Pietrewicz i Aneta Ejsmont. Kandydaturę Szymona Górskiego pozytywnie zaopiniował prezydent Suwałk.

W komunikacie znalazł się zapis, że „mimo stwierdzenia przez Komisję Konkursową uchybień w części ofert, wszyscy kandydaci na stanowisko Prezesa zarządu zostali dopuszczeni do właściwej fazy konkursu, która obejmowała ocenę koncepcji zarządzania Spółką, rozmowy kwalifikacyjne, ocenę kwalifikacji i doświadczenia zawodowego oraz ostateczną ocenę kandydatów i ustalenie wyników konkursu”.

Zaraz po ogłoszeniu werdyktu pojawiły się komentarze, że zwycięzca przez ostatnie pięć zasiadał w Radzie Nadzorczej PWiK-u i jeszcze jako jej członek zatwierdzał w lipcu regulamin konkursu, że większość komisji stanowią jego byli koledzy z RN.  Szymon Górski odpiera te zarzuty stwierdzeniami, że regulamin jest standardowy, zgodny z ustawą, a on zrezygnował przecież z członkostwa w radzie.   

Publicznie wątpliwości związane z tym faktem zgłosiła przegrana w konkursie suwalczanka Małgorzata Dziczkowska, pracownica firmy Optima. Oprócz niej i Szymona Górskiego, w rywalizacji uczestniczyli urzędnik augustowskiego starostwa, który wcześniej kierował tamtejszymi wodociągami i kanalizacją oraz menedżer jednej z suwalskich firm.

We wtorek suwalski Ratusz poinformował, że konkurs na prezesa PWiK zostanie rozpisany raz jeszcze:            

„Prezydent Miasta Suwałk po zbadaniu sprawy oraz wyjaśnieniu wszystkich okoliczności i faktów związanych z przeprowadzonym konkursem na stanowisko Prezesa Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach Sp. z o. o. wystąpił do Rady Nadzorczej  tej spółki z wnioskiem o powtórzenie procedury konkursowej na ww. stanowisko.”

Raz jeszcze trzeba będzie zatwierdzić regulamin, ogłosić konkurs z terminami zgłaszania się kandydatów i go rozstrzygnąć. Poprzednio zajęło to trzy miesiące.

- Przed poznaniem wszystkich okoliczności nie chcę ostatecznie deklarować, czy znowu stanę do rywalizacji – mówi Szymon Górski. – Dzięki mojemu doświadczeniu menedżerskiemu i pięcioletniej pracy w Radzie Nadzorczej właśnie tej spółki, czuje się dobrze przygotowany do  zarządzania PWiK-iem. Zostałem najwyżej oceniony przez komisje konkursową, a moją kandydaturę zaakceptował prezydent Suwałk.

Za kilka tygodni okaże się, ilu chętnych stanie do rywalizacji o fotel prezesa PWiK-u, czy będą wśród nich kandydaci z pierwszego konkursu. Stawką są roczne dochody w wysokości prawie 150 tys. zł.

Wojciech Drażba  

 

[03.10.2017] PWiK Suwałki. Szymon Górski wygrał konkurs na prezesa i zastąpi Grzegorza Kochanowicza

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
08.17.2018 Kupno Sprzedaż
EUR 0.04% 4.2557 4.3417
USD 0.43% 3.7386 3.8142
GBP 0.33% 4.7745 4.8709
CHF 0.72% 3.7716 3.8478
Dodaj nowe ogoszenie