14.11.2017

Rolniku, policz swoje zwierzęta. Pod groźbą grzywny

ARiMR przypomina o obowiązku wykonania spisu zwierząt gospodarskich: bydła, owiec, kóz i świń najpóźniej do 31 grudnia. Kto tego nie dokona, może zostać ukarany grzywną.

Obowiązek spisywania stada w gospodarstwie dla stad świń i krów wprowadzono w ubiegłym roku.. Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 18 października 2016 r., właściciele świń czy krów muszą raz w roku sporządzić spis inwentarza i przekazać go ARiMR do 31 grudnia.

Mimo apeli ze strony Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wielu rolników nie zrobiło tego i groziły im kary pieniężne.  Jednak, po apelu izb rolniczych, „ze względu na krótkie vacatio legis ww. ustawy oraz fakt, iż informacja o nowym obowiązku dla posiadaczy zwierząt wynikającym ze stosowania jej przepisów dotarła do posiadaczy zwierząt z opóźnieniem” – jak głosił komunikat resortu rolnictwa - od karania odstąpiono.

W tym roku nie będzie już „zlituj się”.  Dlatego nie warto zostawiać zadania na ostatnią chwilę.

W przypadku bydła trzeba podać: numer siedziby stada, datę dokonania spisu, wypisać numery wszystkich sztuk, w prawym górnym rogu wpisać wyraz „BYDŁO” oraz nie zapomnieć o podpisie.

W przypadku świń trzeba podać: numer siedziby stada, bez wypisywania okienek z numerami zwierząt. Wpisujemy datę, w prawym górnym rogu słowo „ŚWINIE”, a nad miejscem na podpis podajemy łączną ilość zwierząt przebywających w stadzie na dzień spisu i składamy podpis.

Nie wystarczy policzyć i spisać na jakiejś kartce. Trzeba jeszcze pobrać odpowiednie druki ze strony:www.arimr.gov.pl/identyfikacja-i-rejestracja-zwierzat/formularze-dotyczace-identyfikacji-i-rejestracji-zwierzat-gospodarskich-2017.html.

Zgłoszenia te należy złożyć w formie pisemnej na formularzu udostępnionym przez Agencję:

1. osobiście w Biurze Powiatowym ARiMR,

2. drogą pocztową,

3. przy użyciu e-PUAP (elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) do czasu dostosowania aplikacji CK-IRZ)

 

WYG

Źródło:ARIMR

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
10.15.2018 Kupno Sprzedaż
EUR 0.29% 4.2558 4.3418
USD 0.12% 3.6868 3.7612
GBP 0.41% 4.8588 4.9570
CHF 0.44% 3.7145 3.7895
Dodaj nowe ogoszenie