27.07.2015

Spadają ceny działek budowlanych

Do końca roku prognozy przewidują dalsze obniżki średnio nawet o 5 procent. W ubiegłym roku ceny działek budowlanych w Polsce spadły nawet o 20–30%. Największe obniżki miały miejsce w województwie kujawsko-pomorskim (23%), pomorskim (31%), małopolskim (21%) i podlaskim (36%). W dużych miastach stawki spadły z miesiąca na miesiąc nawet o 20 procent, a poza nimi o 11 procent – wynika ze statystyk prowadzonych przez WGN.

Zainteresowanie gruntami jest znikome, także 
ze względu na ceny ofertowe. Na rynku widać brak gotówki i dużą niechęć do ryzyka kredytowego.

Nadal tanieć będą tereny mało atrakcyjne, które po obecnych stawkach nie cieszą się zainteresowaniem - przewidują pośrednicy WGN. Znajdują się w ofertach długo. Najmniejszy spadek cen odnotujemy odnośnie gruntów o unikalnej lokalizacji, atrakcyjnej zarówno dla indywidualnych inwestorów, jak i deweloperów.

Spadają również ceny działek rekreacyjnych w miejscowościach turystycznych. Zdaniem WGN ceny te wracają do realnych wysokości – dotychczas były przeszacowane. Na Mazurach i Suwalszczyźnie można już kupić działkę uzbrojoną  z linią brzegową i widokiem na jezioro za 50 zł/m2, podczas gdy w 2012 r.  trudno było znaleźć grunt tańszy niż 100 zł/m2.

W przypadku gruntów leśnych i rolnych widoczny jest sukcesywny i długotrwały wzrost cen. Wynika o ze słabego na chwilę obecną dopasowania cen w kraju do cen w krajach Unii Europejskiej .Należy pamiętać że także takie grunty nie będą drożały w nieskończoność.

Wysoka cena nie zniechęca kupujących, jeśli jest bardzo dobra lokalizacja  Przy korzystnym położeniu nie odgrywa też zasadniczej roli wielkość terenu.

Warto przemyśleć zakup

Wiosną i latem biura WGN odnotowują szczególny wzrost zainteresowanie zakupem gruntów pod budowę domu. Zakup działki oprócz wyboru odpowiedniej lokalizacji wiąże się zazwyczaj z przeprowadzeniem wielu formalności.

Warto wtedy poświęcić chwilę i przemyśleć zakup danego terenu, szczególnie pod względem budowlano - użytkowym.

Pamiętajmy, że gdy któraś z oferowanych do sprzedaży działek budowlanych spodoba nam się w pochmurny dzień, to kupując ją, możemy mieć pewność, że w każdej innej porze roku będzie jeszcze bardziej cieszyć nasze oczy Dokonując wyboru działki, nie zostaniemy omamieni zielenią drzew, krzewów i trawy, oświetlonej promieniami słońca, ani też urodą iskrzącego się śniegu, który dokładnie ukrył wszystkie jej mankamenty.

Korzyścią z kupna działki latem to również czas by załatwić wszelkie formalności i rozpocząć budowę domu, jeśli nie wczesną, to przynajmniej późną wiosną przyszłego roku.

Kupując działkę, nie warto kierować się wyłącznie ceną, bo cóż z tego, że wybudujemy wymarzony dom, jeśli jego lokalizacja okaże się nietrafiona, np. codzienny dojazd do pracy będzie drogą przez mękę.

Kwestię dojazdu należy zbadać szczególnie dokładnie. Sprawdźmy, jak szybko przedostaniemy się z naszego przyszłego siedliska do miejsc, w których często bywamy - pracy, szkoły, centrum miasta. Nie ograniczajmy się do testu zmotoryzowanego, wypróbujmy komunikację miejską i kolejową, jeśli jest taka w pobliżu.

Warto też zbadać elementy infrastruktury. Działki nieuzbrojone są z reguły tańsze, należy jednak przeliczyć, ile może kosztować doprowadzenie niezbędnych instalacji lub wybudowanie własnych, takich jak studnia, szambo lub przydomowa oczyszczalnia ścieków. Może się okazać, że w ogólnym rozrachunku taniej będzie kupić działkę wyposażoną we wszystkie potrzebne media. Dzięki temu można również szybciej ruszyć z budową.

Upatrzywszy miejsce pod budowę domu, należy obejrzeć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który mówi, co wolno wybudować w danym miejscu. Plan wyjaśni również wiele wątpliwości dotyczących zagospodarowania terenów sąsiednich i planowanych inwestycji drogowych i technicznych.

Żeby nie kupić działki podmokłej, w czasie wizyty w wydziale geodezji należy sprawdzić, jaki rodzaj gruntu występuje na danej obszarze i jaki jest poziom wód gruntowych.

Ma to szczególne znaczenie, gdy kupujemy działkę, która kiedyś była ziemią uprawną. Jeśli poziom wód gruntowych jest wysoki, najprawdopodobniej trzeba będzie zrezygnować z podpiwniczenia budynku. Czasami nie obejdzie się bez osuszenia i zagęszczenia gruntu. Może to znacznie podnieść koszt całej inwestycji.

Dobry czas dla kupujących

Pod koniec czerwca br. weszła w życie aktualizacja prawa budowlanego, która znosi obowiązek ubiegania się o pozwolenie na budowę domu. Okazuje się, że do inwestycji budowlanych na wakacje może zachęcić nie tylko nowe prawo, ale także sami właściciele działek, jeżeli dostosowują się do praw rynku obniżając swoje ceny dla nabywców. Niektóre grunty w miastach posiadały ceny nieadekwatne do swojej wartości. Najczęściej działki bez miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ze słabą dostępnością mediów, czy też uciążliwym sąsiedztwem nieopodal, przy wysokiej cenie ofertowej to to co odstręcza potencjalnych zainteresowanych. Pomimo to sprzedający nie zawsze chcą spojrzeć prawdzie w oczy i zredukować swoje oczekiwania do przedziału rozsądnego cenowo. W ogłoszeniach znajduje się szereg ofert które „widnieją” tam całymi miesiącami  lub nawet latami. Wraz z korektą cen nieruchomości która przyszła niestety nie przyszła korekta cen przez sprzedających. Mała liczba ofert powoduje że klika tzw. ofert z księżyca sukcesywnie i fikcyjnie podwyższa średnią cenę ofertową.

 

Wioletta Sadłowska, Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
19.04.2024

MAGAZYNIER

Dodaj nowe ogoszenie