26.09.2013

Szybciej i sprawniej przez granicę w Kuźnicy i Bobrownikach

Podróżni zza wschodniej granicy (m.in. obywatele Białorusi), którzy zrobili w Polsce zakupy i zarejestrowali dokumenty Tax Free w elektronicznym systemie „Zwrot VAT dla podróżnych” mogą liczyć na kolejne ułatwienia przyspieszające odprawę na granicy. Umożliwią im to specjalne, dodatkowe pasy ruchu, które będą uruchomione od 1 października na polsko-białoruskich przejściach granicznych w Kuźnicy i Bobrownikach.

Aby ułatwić obsługę dokumentów Tax Free, na podstawie których podróżni zza wschodniej granicy (m.in. obywatele Białorusi) mogą otrzymać zwrot podatku VAT za towary zakupione w Polsce, a jednocześnie usprawnić przekraczanie przez nich granicy, podlaska Służba Celna wdrożyła w ubiegłym roku w całym kraju elektroniczny system „Zwrot VAT dla podróżnych”. Rozwiązanie to pozwala na elektroniczne zgłoszenie dokumentów Tax Free przez sprzedawcę lub podróżnego jeszcze przed przyjazdem na granicę, co znacznie ułatwia i przyśpiesza odprawę na przejściach.

Jest to możliwie dzięki temu, że posiadany przez podróżnego dokument Tax  Free zarejestrowany w elektronicznym systemie „Zwrot VAT dla podróżnych” poprzez stronę www.granica.gov.pl/TaxFree trafia bezpośrednio do oddziału celnego na granicę, gdzie funkcjonariusz celny pobiera zgłoszony wcześniej dokument z systemu, weryfikuje zgodność towaru oraz dane podróżnego z imiennym dokumentem Tax Free, kiedy ten pojawi się na granicy z towarem, po czym potwierdza wywóz towaru. Dzięki temu, czas odprawy celnej związanej z potwierdzeniem wywozu towaru zmniejsza się do niezbędnego minimum.

Dla takich właśnie podróżnych, którzy sami bądź z pomocą sprzedawców zarejestrowali elektronicznie posiadane dokumenty Tax Free, podlaska Służba Celna przygotowała dodatkowe usprawnienie. Od 1 października na przejściach granicznych w Kuźnicy i Bobrownikach uruchomione zostaną specjalnie oznakowane,  dodatkowe pasy odpraw „Tax Free e-service only” przeznaczone dla podróżnych, którzy posiadają wyłącznie zgłoszenia w formie elektronicznej.
Rozwiązanie to nie tylko znacznie zwiększy przepustowość przejścia, ale może wpłynąć również na ilość potwierdzanych dokumentów Tax Free. Już teraz średnio w ciągu 12-godzinnej zmiany funkcjonariusze Służby Celnej na dwóch największych w województwie podlaskim przejściach potwierdzają w sumie ponad 1200 takich dokumentów.
01:28

Podobne ułatwienie w postaci odrębnego pasa do podróżnych, którzy korzystają z elektronicznego systemu Tax Free funkcjonują już na przejściach granicznych z Ukrainą (w Medyce, Korczowej i Dorohusku), Białorusią (w Terespolu) oraz z Rosją (w Grzechotkach)

Od początku roku na przejściach granicznych położonych w woj. podlaskim Służba Celna zarejestrowała ponad 660 tysięcy rachunków w ramach dokumentów TAX FREE. 150 tysięcy podróżnych na ich podstawie wywiozło zakupione u nas towary o łącznej wartości 630 milionów złotych.

Od lipca 2012 roku poprzez „Moduł sprzedaży towarów” podróżni zgłosili już 47 tysięcy dokumentów Tax Free. W tym samym czasie sprzedawcy zgłosili ponad 151 tysięcy takich dokumentów. W każdym kolejnym miesiącu odnotowujemy coraz większe zainteresowanie ww. usługą. W sierpniu br.  ponad 13% wszystkich zarejestrowanych rachunków zostało zgłoszonych przez samych podróżnych i sprzedawców poprzez stronę www.granica.gov.pl/TaxFree

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
10.23.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.21% 4.2305 4.3159
USD 0.02% 3.7992 3.8760
GBP 0.55% 4.9106 5.0098
CHF 0.31% 3.8454 3.9230
23.10.2019

Ziemniaki

23.10.2019

Działka ogrodowa

Dodaj nowe ogoszenie