13.08.2017

Dziady – Noc Pierwsza Teatru Wierszalin

data wydarzenia: 01.10.2017

Znakomite studium psychologiczne napisane… niemal dwa wieki temu. Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie? w interpretacji Wierszalina brzmi zaskakująco świeżo, współcześnie i aktualnie. Dzięki bogatej realistyczno-magicznej scenografii, pomysłowym zabiegom reżyserskim oraz genialnej grze aktorów, z obserwatorów obrzędu dziadów, stajemy się jego uczestnikami.

Niedziela, 1.10.2017, godz. 18:00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 40/30 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK

Pokaz spektaklu „Dziady – Noc Pierwsza” odbywa się w ramach Programu TEATR POLSKA. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z publicznością.
Spektaklowi towarzyszą nieodpłatne warsztaty edukacyjne. Wstęp wolny, po uprzedniej rezerwacji. Liczba miejsc ograniczona! Szczegóły wkrótce.


 Tajemniczo, nastrojowo i dramatycznie – jakby obrazy wyjęto prosto z głowy wieszcza.Zuzanna Kuffel, 'Tak chciał Mickiewicz', Gazeta.pl

„Dziady – Noc Pierwsza” jest inscenizacją dramatu Adama Mickiewicza, zrealizowaną na podstawie „Dziadów cz. IV” z elementami „Dziadów cz. II”. Przedstawienie zrywa z dotychczasową tradycją inscenizacyjną, która zwykle eliminowała z inscenizacji czwartą część „Dziadów” jako najmniej interesującą, tematycznie wręcz banalną, bo w liryczny sposób opisującą jedynie miłosny dramat Gustawa. Tymczasem Ksiądz – kapłan kościoła unickiego – okazuje się równie ważnym bohaterem dramatu. „Dziady” w reżyserii Piotra Tomaszuka to psychologiczny, emocjonujący pojedynek dwóch bohaterów, zrealizowany w ibsenowskiej konwencji odsłaniania prawdy o przeszłości obu tych postaci.

Przedstawienie zrealizowane jest zgodnie z antyczną zasadą trójjedni miejsca, czasu i akcji. Rozgrywa się w domu Księdza, a Dzieci stają się swoistym odpowiednikiem antycznego chóru.

Reżyser i dyrektor Teatru Wierszalin, obchodzącego rocznicę 25-lecia istnienia, mówi o przedstawieniu tak:

„Dlaczego dopiero teraz?  „Dziady” zwłaszcza ich Druga, „guślarska” część wydają się materiałem  wymarzonym dla Teatru Wierszalin. Zgoda. Ale do „Dziadów” trzeba dorosnąć, trzeba wewnętrznie dojrzeć do stanu gotowości na rozmowę z przodkami, trzeba przeżyć tak jak Wierszalin ćwierć wieku, aby w przepięknych frazach Mickiewicza usłyszeć sens głębszy, szybujący nad pięknem poezji, drzemiący jego słowach „jak lawa, trzeba przeżyć niejeden ból, aby usłyszeć w „Dziadach” skargę na świat w jego doczesnej postaci i tęsknotę za światem utraconym słowiańszczyzny, światem ludzi i obrzędów „starych”. Konieczna jest zarazem zdolność do zadziwienia się nowoczesnością formy tego arcydramatu, który w swojej Czwartej części podsuwa konwencję dramatu psychologicznego, ibsenowską zgoła konwencję stopniowego odsłaniania prawdy o przeszłości bynajmniej nie jednego , a dwóch bohaterów – Gustawa i jego dawnego nauczyciela, unickiego Księdza.Dlatego dopiero teraz. I dlatego w Teatrze Wierszalin.

Gdy Guślarz-Tomaszuk skończył przedstawienie, zapadła cisza, długa i tak absolutna, jakiej dawno nie słyszałem w teatrze. I nie jest to wynik jakiejś niewyrazistości kody – wszyscy wiemy, że się skończyło, ale jeszcze siedzimy w ciemności, bo wcale nie spieszy nam się, by ją porzucić.Dariusz Kosiński, 'Terytorium', Tygodnik Powszechny

Obsada:
Gustaw – Rafał Gąsowski
Ksiądz – Dariusz Matys
Dzieci – Sylwia Nowak, Bartłomiej Olszewski, Monika Kwiatkowska, Vitalij Kuprianov
Guślarz – Piotr Tomaszuk

Twórcy:
reżyseria – Piotr Tomaszuk
scenografia – Mateusz Kasprzak
muzyka – Jacek Hałas

Premiera: Supraśl, 29.10.2016.

Nagrody: Grand Prix na festiwalu „Klamra 2017”

Czas trwania: około 90 minut.


Pięć wydarzeń na piąte urodziny SOK-u
W listopadzie 2017 roku minie pięć lat od powołania Suwalskiego Ośrodka Kultury. Z okazji tego pierwszego jubileuszu zapraszamy na pięć spotkań ze sztuką w różnych odsłonach – zawsze z artystami związanymi z Suwalszczyzną i regionem w roli głównej. SPRAWDŹ CO PROPONUJEMY >>


TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej.

Program TEATR POLSKA powstał, by ułatwiać dostęp do oferty teatralnej przez wspieranie aktywności teatrów poza ich siedzibami i umożliwić prezentacje spektakli w miejscowościach mających utrudniony dostęp do kultury. Dzięki dofinansowaniu w ramach programu teatry instytucjonalne oraz organizacje pozarządowe mają moęliwość zorganizowania pokazów spektakli w miastach, w których nie ma teatrów instytucjonalnych.

Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu.

Program TEATR POLSKA organizowany jest po raz dziewiąty. Do tegorocznego programu zgłosiło się ponad 130 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 21 przedstawień, a Komitet Organizacyjny przyznał dotacje wybranym 17 teatrom.

W programie TEATR POLSKA 2017 zaprezentujemy spektakle:
„Beze mnie”, reż. Tomasz Cymerman, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
„Blisko”, reż. Alicja Morawska-Rubczak, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
„Come Together”, reż. Wojtek Ziemilski, Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie
„Cudowna Podróż”, reż. Aleksiej Leliawskij , Teatr Lalka Warszawa
„Dziady – Noc Pierwsza”, reż. Piotr Tomaszuk, Teatr Wierszalin w Supraślu
„Gniazdo”, reż. Agnieszka Mielcarek , Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie
„Huljet, huljet”, reż. Dagmara Żabska, Teatr Figur Kraków Fundacja Działań Twórczych, Kraków
„Humanka”, reż. Agata Puszcz, Teatr Polski w Bielsku-Białej
„Najgorszy człowiek na świecie”, reż. Anna Smolar, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
„Prosta historia”, reż. Radosław Kasiukiewicz, Tomasz Maśląkowski, Fundacja LALE. Teatr, Wrocław
„Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, reż. Remigiusz Brzyk, Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
„Pustostan”, reż. Paweł Paszta, Teatr Współczesny w Szczecinie
„Tu Wersalu nie będzie”, reż. Rabih Mroue , Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy
„Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, reż. Elżbieta Depta, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
„Zabijanie Gomułki”, reż. Jacek Głomb, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
„ZŻabka”, reż. Fabrizio Montecchi, Teatr Animacji w Poznaniu
„Żniwa”, reż. Igor Gorzkowski, Polski Teatr Tańca – Balet Poznański

W ramach programu TEATR POLSKA od 2 września do 30 listopada 2017 roku odbędzie się 127 prezentacji 17 spektakli w 62 miejscowościach. Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.23.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
23.04.2024

Toyota RAV4

Dodaj nowe ogoszenie